|
کدخبر: 169940

علت اتفاقات بد تورمی چیست؟

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، علت اتفاقات بد تورمی را در عدم اختیار و قدرت در ساختار بانک مرکزی نسبت به خواسته‌های رئیس دولت دانست.

اقتصاد  علت اتفاقات بد تورمی چیست؟

 احسان خاندوزی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با اصلاح «قانون بانک مرکزی» در مجلس یازدهم گفت: طرح فعلی که تحت عنوان «طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب و به صحن ارسال شده بخشی از قانون یا طرحی است که در دوره قبلی مجلس باید تعیین تکلیف می‌شد.

وی افزود: این طرح به دلیل اینکه بیش از ۲۲۰ ماده را شامل می‌شد و کل نظام بانکی را به یک معنا تحت نظر داشت زمان خیلی زیادی را صرف کرد و به نتیجه‌ای هم نرسید.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهارکرد: مجلس یازدهم همان ابتدای کار به این جمع بندی رسید که بخش بانک مرکزی این طرح را با هدفگذاری کاهش تورم، کنترل بی انضباطی بانک‌ها و موسسات اعتباری و فقدان نظارت بر این بخش‌ها به شکل مستقل و در قالب یک طرح کوتاه‌تر و سریعتر ۷۰ ماده‌ای ساماندهی و تصویب کند.

خاندوزی ادامه داد: تصمیم بر این شده که سایر بخش‌های این طرح شامل تغییر قانون بانکداری از مرحله ثبت بانک‌ها و سپرده گیری و ورشکستگی در یک قانون دیگر مجدداً در کمیسیون و صحن علنی بررسی شوند.

این نماینده مجلس گفت: ما پاره‌ای از مصوبات مجلس دوره قبل را با مجموعه‌ای از جلسات با حضور کارشناسان اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس و بانک‌ها و اساتید و بانک مرکزی در کمیسیون آماده کردیم و دکتر قالیباف هم با در دستورکار قرار دادن این طرح موافقند و بعد از تعطیلات کرونا پیگیری خواهدشد.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا با اصلاح این قانون، بانک مرکزی در تصمیم گیری‌ها از دولت مستقل خواهدشد یا خیر گفت: مسئله اصلی در بازآرایی ساختار بانک مرکزی این است که تا چه حدی می‌توان اختیار عمل و استقلال داد تا بانک مرکزی بتواند در زمینه کنترل تورم پاسخگو باشد و مسئولیت بپذیرد.

خاندوزی علت اتفاقات بد تورمی را در عدم اختیار و قدرت در ساختار بانک مرکزی نسبت به خواسته‌های رئیس دولت دانست و گفت: امیدواریم تغییر ساختار بانک مرکزی در طرح مجلس شورای اسلامی بتواند تا حدی این امکان را برای سیاست گذاری بانک مرکزی فراهم کند.

منبع: رادیو گفتگو
  • ناشناس ارسالی در

    علت تورم بالا.دادن وامهای کلان به بخش غی رتولیدوغیرکشاورزی است که همین وام های کل ان دراختیاردلال ودرسایربازارهایی همانندم سکن وطلاوارزوخودرووحتی مایحتاج روزمره زن دگی وخوراک وپوشاک ومصالح ساختمانی وقطعات خودروراتحت الشعاع قرارمیدهدوهمچنین بحث تحریم هاکه عرضه وتقاضاباهم همخوانی ندارن دوبالابودن ارزهاوبسته شدن درب های تجارت بین المللی برروی کشورمان بعلت تحریم هااس ت

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...