|
کدخبر: 161806

دلیل گرانی گوشت مشخص شد

مدیرعامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران کشور گفت: سیاستگذاری ناصحیح و عدم ورود خرید تضمینی دام سبک در فصل پرواربندی از عوامل مهم افزایش قیمت گوشت قرمز شده است.

اقتصاد دلیل گرانی گوشت مشخص شد

جواد آزاد مدیرعامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران کشور اظهار داشت: دلایل مختلفی در گرانی گوشت قرمز در کشور وجود دارد که برخی از آن‌ها ازعدم توجه سیاستگذاران به مقوله تولید گوشت قرمز نشات می‌گیرد.

آزاد گفت: اولویت دولت در تخصیص نهاده جهت تولید گوشت مرغ، تخم مرغ، شیر و در گام آخر گوشت قرمز است، بنابراین دامداری که با نرخ غیر دولتی نهاده‌اش را تامین می‌کند نمی‌تواند گوشت تولیدی‌اش را با قیمت مصوب در بازار عرضه نماید.

آزاد، عامل بعدی در گرانی گوشت را سازوکار نامناسب توزیع بر شمرد و گفت: وقتی شبکه توزیع نامناسب باشد فاصله خرید گوشت از دامدار تا مصرف کننده را برخی دلالان پر می‌کنند و گوشت تولیدی توسط دامدار مستقیم به دست مصرف کننده نمی‌رسد که در این صورت هزینه تمام شده گوشت متحمل هزینه‌های سربار خواهد شد.

وی گفت: از دلایل اصلی گرانی گوشت قرمز در شب عید می‌توان به پایان فصل پرواربندی اشاره کرد. زیرا به دلیل فصلی بودن‌ زاد و ولد و در حال حاضر با توجه به پایان فصل پروار نبود دام کافی برای عرضه در بازار باعث گرانی فصلی گوشت در کشور شده است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...