|
کدخبر: 154922

پیش ‌بینی بورس در هفته اول اسفند

عواملی که مانع اصلاح نرخ به طور صحیح در بازار شد باعث ایجاد ریسک هایی علاوه بر ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بازار مالی شد که معمولا به عنوان یک تغییرسیستم معاملات باعث ایجاد تغییر روند در بازار می‌شود.

اقتصاد پیش ‌بینی بورس در هفته اول اسفند

فردین آقابابایی کارشناس بازار سرمایه درباره روند شاخص بازار سرمایه گفت: با توجه به شکل گیری روند صعودی شاخص بورس در ۶ ماه ابتدایی امسال در ادامه باید یک روند طبیعی تحت عنوان اصلاح نرخ را بازار طی می‌کرد که از شهریور امسال شروع شد و تا آذر ۹۹ ادامه داشت اما با تمهیدات و راه‌های مختلف موانعی برای اصلاح نرخ ایجاد شد که عبارتند از: توقف نماد معاملاتی، تغییر دامنه نوسان به صورت نامتقارن و تغییر زیر ساخت‌ها است.

او افزود: عواملی که مانع اصلاح نرخ به طور صحیح در بازار شد باعث ایجاد ریسک هایی علاوه بر ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بازار مالی شد که معمولا به عنوان یک تغییر سیستم معاملات باعث ایجاد تغییر روند در بازار می‌شود البته سیستم فعلی در بازار با توجه به تغییر دامنه نوسان نامتقارن موجب کاهش تقاضا و ضریب نقد شوندگی می‌شود که به دنبال این امر میزان حجم معاملات اُفت می‌کند.

آقابابایی بیان کرد: ۳ عاملی که بر بازار سرمایه تاثیر‌گذار است به صورت فشرده و محدودیت ۲ درصدی که برای کاهش نرخ اعمال شده است باعث ایجاد تدام فرسایشی بیشتر در روند اصلاح نرخ می‌شود که معتقدم این موضوع برای بازار خوب نخواهد بود و بهتر است حرکت طبیعی بازار این گونه باشد که در یک دامنه بازتری قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به نظر می‌رسد محور کنترل شاخص بورس و سطح عمومی قیمت‌ها نخستین مورد برای مسئولان اقتصادی و سازمان بورس است که این امر در دستور کار قرار گرفته است به عنوان مثال در ۴ روز گذشته حجم معاملات عمدتا با محوریت اوراق‌های دولتی شکل گرفته بود و حجم معاملات کاهش پیدا کرد که این امر رسیکی بیشتر برای فعالان بازار بورس به وجود آورد که میزان نقدشوندگی و سطح فعالیت آنان کاهش پیدا کرد.

او گفت: مشکل اصلی بازار سرمایه در ۶ ماه دوم سال در میزان تقاضا است و نه در عرضه که با تغییر زیر ساخت، بازار به سمت اصلاح نرخ در عرضه رفته است و معتقدم بهتر است این سیستم هرچه زود اصلاح شود.

آقابابایی در باره اجرای دامنه تعیین شده نا متقارن در بازار سرمایه گفت: محدود تر شدن میزان نوسان در جهت منفی به صورت فرسایشی روند اصلاحی انجام می‌شود که در آن روند اصلاح نرخ کند تر پیش می‌رود و به صورت فزآینده همانند فنری که آن را از دو طرف فشار دهیم، رسیک در بازار تشدید می‌شود در صورتی که این امر اجرایی نمی‌شد روند اصلاح نرخ به خودی خود به یک وضعیت مناسبی می‌رسید.

او وضعیت بازار را در کوتاه مدت این گونه بیان کرد: در این هفته تنها یک روز روند بازار سرمایه هیجانی و صعودی بود و در روزهای بعد شاخص با اُفت همراه بود و به نظر می‌رسد در هفته آینده اگر تغییری در سیستم‌های بازار حاصل و یا اطلاعات جدیدی به بازار وارد نشود همچنان بازار یک سویه به سمت صف فروش خواهد رفت.

 

منبع: مشرق
  • ناشناس ارسالی در

    واقعا متاسفم برای خودم و مردم ایران که د ر روز روشن دارند مردم را می چاپند و سرما یه مردم را با سیاست گذاری های هدفمند غار ت می کنند و هیچ کس صدایش در نمیاد به بها نه جلوگیری ریزش بازار سهام عدالت را گروگ ان گرفتند هم بازار ریزش داشت هم از حق قا نونی خود و اختیار سهام خودمان محروم شدیم لعنت به این دولت دزد و مردم فریب

  • پرویزسلطان ابادی ارسالی در

    بنظر من دولت بایستی یک جهش خوبی در بحث ب ورس داشته باشد تا مجدد مردم سرمایه‌گذاری کنند والی اگر مردم با ضرر از بورس خارج شوند در آینده همه درآمد ها در بورس بیمار خواهد شد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...