|
کدخبر: 146255

اتفاقات امریکا و تاثیر آن بر نرخ دلار در ایران

گرچه اتفاقات دیروز امریکا امید برخی معامله گران برای ماندن ترامپ در کاخ سفید را ناامید کرد و احتمال نزول نرخ دلار را بالا برد اما هنوز دو برگ افزایشی روی میز دلار است.

اقتصاد اتفاقات امریکا و تاثیر آن بر نرخ دلار در ایران

باور افزایشی‌های بازارارز به بازگشت ترامپ پس از وقایع کنگره امریکا خدشه دار شد؛ خصوصا زمانی که پنس به صورت مستقیم اعلام کرد که نمی‌تواند به نفع ترامپ، رای ایالت‌های امریکا را به رسمیت نشناسد. این اتفاق به احتمال زیاد موجب می‌شود که تعدادی از معامله گران به‌تدریج ترجیح دهند که از روز پنج شنبه بخشی از ارزهای خود را به فروش برسانند. با این حال، ممکن است در ابتدا معامله گران بخواهند با تکیه بر دو عامل، فرصت‌های جدیدی جهت رشد دلار بسازند.

دلار-پشت-خطی

 

امید حامیان افزایش نرخ دلار

نخستین عاملی که معامله گران روی آن برای افزایش دلار حساب باز کرده اند، ماندن ترامپ به مدت دو هفته دیگر در کاخ سفید است. آنها سعی می‌کنند، چنین فضایی را در بازار برجسته کنند که ترامپ در این دو هفته تحرکاتی را برای افزایش تنش‌های نظامی با ایران صورت خواهد داد و با یک حرکت غیرمترقبه، امریکا و منطقه خاورمیانه را دچار تشنج خواهد کرد. احتمال وقوع چنین اتفاقی زیاد به نظر نمی‌رسد؛ با این حال، افزایشی‌های بازار بر روی آن مانور خواهند کرد.

 زمانی که بازار از ترامپ عبور کرد، افزایشی‌ها بر روی این موضوع احتمالا مانور خواهند کرد که بایدن به آسانی حاضر نیست به برجام بازگردد. دومین عاملی که افزایشی‌های دلار در روز پنج شنبه بر روی آن حساب کرده اند، حمله بازیگران فنی به بازار است.

 دلار با وجود تمام اتفاقات سیاسی، در معاملات پشت خطی روز چهارشنبه توانست محدوده ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومانی را حفظ کند. از نگاه بازیگران فنی، این مسئله به آن معناست که معامله گران به آسانی تن به افت نرخ نمی‌دهند. با این حال، عمده بازیگران ارزی باور دارند، بازار ارز با عبور از ترامپ کار دشواری دارد که در سمت و سوی افزایشی حرکت کند.

 

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر