|
کدخبر: 143851

دلار بازهم نزولی می شود؟

دلار هفته جدید را کاهشی آغاز کرد و با افت ۲۲۰ تومانی به ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. اما سرعت حرکت در مسیر نزولی روی تابلوی بازار متشکل ارزی بیشتر بود.

اقتصاد دلار بازهم نزولی می شود؟

چراکه دلار بازار متشکل نزدیک به ۴۰۰ تومان افت کرد. دلار صرافی ملی هم اگرچه کاهش ۱۰۰ تومانی داشت، اما همچنان بالاتر از نرخ بازار آزاد قرار دارد. البته این اتفاقی جدید نیست و طی یک هفته اخیر در مقاطعی تکرار شده بود. همین مسأله نشان از همت بانک مرکزی برای کاهش فرصت‌های دلالان (برای کسب سود از فاصله نرخ‌های رسمی و آزاد) دارد.

روند نزولی دلار ادامه می‌یابد؟

اگرچه میزان افت امروز دلار در مقایسه با نوسانات روزهای قبل قابل توجه است، از یک سو با توجه به روند روزهای اخیر نمی‌توان اطمینان داشت این مسیر در روزهای آتی نیز ادامه یابد، اما از سوی دیگر احتمال کاهش تقاضای واقعی ارز نیز مطرح است.

ابتدای هفته گذشته شاهد آن بودیم که دلار محدوده نوسان اخیر خود را به سمت پایین شکست و تا حدود ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان نزول کرد. اما بر خلاف انتظار در روزهای بعدی تا نزدیکی مرز ۲۶ هزار تومان صعود کرد. از یک سو ممکن است نوسان امروز هم مشابه تغییرات ابتدای هفته گذشته موقتی و ناپایدار باشد.

اما از سوی دیگر احتمال دیگری که وجود دارد آن است که بخش مهمی از چرخش مسیر دلار در هفته قبل، به دلیل افزایش تقاضای واقعی ارز به دلیل تسویه شرکت‌های تجاری بود که احتمالا طی روزهای آینده و با ورود به سال جدید میلادی کاهش یابد.

در همین حال نباید فراموش کرد شاید مهم‌ترین عامل اثرگذار بر دلار، انتظارات حول تصویب لوایح FATF باشد و اخبار جدید این حوزه می‌تواند قطب‌نمای اصلی دلار در روزهای آتی باشد. طبق گفته یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، جلسات با موضوع بررسی لوایح FATF احتمالا تا حدود یک ماه دیگر آغاز شوند. این مدت یک ماهه می‌تواند نوسانات رفت و برگشتی دلار در محدوده‌های کنونی را تداوم بخشد و از این رو جهت‌گیری مشخص و مسیر پایداری را برای اسکناس آمریکایی مشاهده نکنیم.

حضور ترامپ، ریسک فراموش‌نشدنی بازار ارز؟

یک رویداد دیگر پیش روی بازار ارز سوگند یاد کردن بایدن در روز ۲۰ ژانویه یا اول بهمن است. اگرچه بخش عمده‌ای از ریسک و نااطمینانی مربوط به باقی ماندن ترامپ در قدرت از بازارهای داخلی خارج شده و واکنش به آن هم در نرخ‌ها دیده شده است، اما ممکن است همچنان بخشی از انتظارات بازار ارز در این خصوص پس از ورود رسمی بایدن به کاخ سفید تعدیل شود.

منبع: بورسان

ارسال نظر