|
کدخبر: 143484

بورس در بلند مدت پیشتاز بازارهای موازی

سلمان نصیرزاده: «گزارش‌های ماهانه و عملکردهای فصلی فاکتورهای مهمی در تصیم‌گیری برای انجام معاملات بورسی محسوب می‌شوند. انتظار می‌رود میانگین نرخ‌های فروش در گزارش‌ها همچنان افزایشی باشد. در شرکت‌های سود محور به موضوع فروش مقداریشان توجه کنیم.»

اقتصاد بورس در بلند مدت پیشتاز بازارهای موازی

کارشناس سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران اظهار کرد: به نظر من حال هوای این روزهای بازارسرمایه همچنان تحت تاثیر اصلاحی است که حدودا از ۲۱ مرداد ماه، با آن مواجه شده بود؛ در این دوره شاهد تغییر پارادایم هایی که طی دوره رونق بازار ایجاد شد بودیم، یکی از این پارادایم‌ها نوسانات شدید و رو به بالای نرخ ارز بود.

نصیرزاده افزود: در نظر داشته باشید زمانی که وارد یک دوران رونق یا رکود می‎شویم لازم است این انعطاف را داشته باشیم که با تغییر پارادایم‌های غالب استراتژی‌های معاملاتی خود را در آن دوره زمانی تغییر داده یا اصلاح کنیم. به طور مثال، با نگاه منطقی‌تری بازه نوسانی خود را برای معاملات در نظر بگیریم. براین اساس قطعا نیازمندیم دانش سرمایه‌گذاری و مالی خود را در بازارسهام افزایش دهیم و به مطالعه گزارش‌ها، بررسی روندها پرداخته و جریان ورود نقدینگی در سهام را از ابعاد بنیادی و نیز معامله‌گری رصد کنیم.

این کارشناس بازارسرمایه بررسی گزارش‌های مالی را یکی از فاکتورهای مهمی دانست که می‌تواند در سرمایه‌گذاری یاری‌رسان باشد و گفت: در شش ماهه ابتدای سال شاهد گزارش‌های مالی خوبی توسط شرکت‌های بورسی بودیم که تحت تاثیر افزایش تقاضای فروش و مباحث کالایی با رشد سودآوری و فروش مناسبی مواجه بودند. در این مدت می‌توان افزایش روند قیمت ارز را از مهم‌ترین عوامل کمک در کسب سوددهی مناسب شرکت‌ها عنوان کرد.

وی اضافه کرد: در این مدت صنایع محوری مانند صنایع پتروشیمی، فلزات اساسی، کانه‌های فلزی، چند رشته ای‌های صنعتی و سرمایه گذاری‌ها با سود قابل توجهی رو به رو بودند که نتیجه آن را در روند قیمتی بازار در نیمه اول سال و تا مرداد ماه دیدیم.

کارشناس سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران تصریح کرد: درحال‌حاضر مقداری از هیجانات مازادی که بر قیمت‌ها تحمیل شده بود، تخلیه شده است. همچنین پارادایم هایی که در نیمه نخست سال متورم شده بودند در حال تخلیه انرژی هستند که در نتیجه آن بازار در حال حرکت به سمت نقطه تعادلی است.

نصیرزاده بورس را در طولانی مدت و نسبت به دیگر بازارها، همراه با بازدهی مناسب دانست و گفت: در نظر داشته باشید که در مقطع فعلی با عدم قطعیت‌های بیشتری در داخل و عرصه بین‌الملل مواجهیم، بنابراین احتمال سرعت رشد نرخ‌ها را باید به عنوان یکی از عوامل اثرگذار بر بازار در نظر داشته باشیم. در این راستا باید حداقل‌ها را در تحلیل‌های خود لحاظ کنیم (نه حداکثر‌ها را) تا به این ترتیب به طرز مناسبتری به مدیریت ریسک پرداخته و سرمایه خود را با خطر کمتری مواجه کنیم.

منبع: سنا
  • رضا ارسالی در

    به گفته کارشناسان پول از بازار های موازی از جمله ارز ، طلا، مسکن و ... به سمت با زار بورس سرازیر شده است و همچنین حمایت م سئولین کشور و تخصیص چند درصد از صندوق ذخ یره ارزی کشور به بازار سرمایه و جذب نقدی نگی داخلی و خارجی موجب خواهد شد که پرسود ترین بازار در میان مدت و بلند مدت بازار بورس باشد

ارسال نظر