|
کدخبر: 143099

چهار پیش‌بینی از ۵ بازار سرمایه گذاری

کدام‌یک از پنج بازار اصلی می‌توانند آخرین زمستان قرن را برای سرمایه‌گذاران جذاب کنند؟ بازارهای طلا، ارز، خودرو، مسکن و سرمایه، کدام گوی رقابت را از دیگری خواهد ربود؟ سه کارشناس پیش‌بینی می‌کنند که بازدهی کدام بازارها بالاتر خواهد بود و بهترین جای خوش‌نشینی نقدینگی، کجا خواهد بود؟

اقتصاد چهار پیش‌بینی از ۵ بازار سرمایه گذاری

میثم رادپور، کارشناس مالی با نگاهی به روند بازارهای جهانی و تأثیر آن بر بازارهای داخلی می‌گوید: «درحال‌حاضر با رشد قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی روبه‌رو هستیم و به تبع آن، این افزایش قیمت که به نظر نمی‌رسد فعلا روندی معکوس را در پیش گیرد، می‌تواند نمایانگر ارزندگی بازار طلا در داخل ایران برای سرمایه‌گذاری باشد.»

طلا و سهام مبتنی بر کامودیتی‌؛ برگ برنده سردترین فصل سال

رادپور در ادامه با اشاره به رشد قیمت کالاهای اساسی به‌ویژه فلزات در بازارهای جهانی نیز تأکید می‌کند: «در کنار سرمایه‌گذاری روی طلا می‌توان بر سرمایه‌گذاری روی سهام مبتنی بر کامودیتی‌ها و همچنین پتروشیمی‌ها نیز حساب کرد، زیرا این سهام نیز به همراه طلا روند صعودی را در پیش گرفته‌اند و این روند نیز فعلا ادامه‌دار خواهد بود.»

این کارشناس مالی همچنین با بیان اینکه بازار فعلا نسبت به رایزنی برای رفع تحریم‌ها، واکنش جدی دیگری نشان نخواهد داد، ادامه می‌دهد: «در چنین شرایطی، تمایز اصلی بر اتفاقاتی است که در بازارهای جهانی رخ می‌دهد و روند رو به رشد کالاهای اساسی بر پایه فلزات، تکلیف بازارها در داخل ایران را روشن می‌کند.»

بازدهی ۱۰ تا ۱۵ درصدی بازار سرمایه

محمد بامودت، مدیر سبد مجموعه تحلیلگر امید بر این باور است که بازار سرمایه در سه ماه پایانی سال می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ درصد بازدهی داشته باشد. او در این خصوص به بورسان می‌گوید: «بخش بزرگ بازار سهام مانند گروه شیمیایی، فلزات، معدنی‌ها و هولدینگ‌های مربوط در بازار سرمایه، تولیدکننده و فروشنده کامودیتی‎ها هستند و قمیت‌گذاری محصولات آنها عمدتا وابسته به قمیت‌های جهانی و نرخ ارز است.»

بامودت می‌افزاید: «درحال‌حاضر پس از کمرنگ شدن بحران کرونا در سطح جهانی و تقویت مجدد اقتصاد چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده کامودیتی‌ها و هم چنین سیاست‌های انبساطی بانک‌های مرکزی دنیا، صنایع کامودیتی محور در وضعیت مطلوبی قرار دارند. این در حالی است که به نظر می‌رسد در کوتاه مدت نرخ ارز نیز بدون کاهش جدی و نوسانی خواهد بود که برای این صنایع مطلوب بوده و از جذابیت بازار ارز خواهد کاست.»

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به فاکتور مهم دیگری نیز اشاره می‌کند که بر روی کلیت بازار اثرگذار است: «نرخ بهره بدون ریسک است که به نظر با حضور جدی بانک مرکزی در بازار بین بانکی و بازخرید اوراق نمی‌توان انتظار افزایش نرخ بهره در کوتاه مدت را داشت. با فرض تثبیت شرایط فوق نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر بسیاری از سهام بزرگ بین ۵ تا ۸ است که در دامنه نسبت قمیت به درآمد تئوریک یا بعضا زیر آن است. با توجه به شرایط فوق به نظر تا انتهای سال می‌توان انتظار بازدهی حداقل ۱۰تا ۱۵ درصدی از بازار سرمایه را داشت.»

به گفته او، به نظر بازار مسکن با نسبت قیمت به اجاره بالا و هم چنین سیاست‌های کلان تحریک‌کننده سمت عرضه مانند مالیات بر خانه‌های خالی، درحال‌حاضر توان رقابت با بازار سهام را ندارد.

افت سوددهی بازارهای موازی بازار سرمایه

مرتضی دلخوش، کارشناس مالی با بیان اینکه در ابتدا باید مولفه‌های اثرگذار در بازارها را به‌خوبی بررسی کرد، می‌گوید: «عواملی که می‌توانند در بازارهای تا پایان امسال تأثیرگذار هستند را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد. نخست تصویب قانون بودجه ۱۴۰۰ که می‌تواند سیگنال‌های خاصی را به بازارها بدهد. به‌عنوان نمونه اگر در بودجه ۱۴۰۰، با حذف ارز ۴۲۰۰ روبه‌رو شویم و ارز ۱۱هزار و ۵۰۰تومانی نهایی شود، با افزایش قیمت‌ها در بازارهای وابسته روبه‌رو خواهیم شد.

دیگری، در نظر گرفتن دو هزار میلیارد تومان به‌عنوان عوارض خودرو در لایحه بودجه ۱۴۰۰ است که به سبب ابهام درون آن که مشخص نیست مربوط به خودروهای دپو شده است یا آزادسازی واردات خودرو. البته در نظر داشته باشید که اگر این عوارض را برای خودروهای دپو شده در نظر بگیریم، براساس تحلیل‌های کارشناسی نباید بیش از ۵۰۰میلیارد تومان باشد. بنابراین دو هزار میلیارد تومان احتمالا مربوط به آزادسازی واردات خودرو خواهد بود که اگر چنین باشد سیگنال کاهش قیمت را به بازار خودرو می‌فرستد و سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی در این بازار را کم‌صرفه می‌کند. علاوه بر اینکه سیگنال رئیس‌جمهور در حمایت از کیفیت خودروها و همچنین پشتیبانی تلویحی وزیر صمت از واردت خودرو، هر دو پیام‌هایی مبتنی بر آزادسازی واردات خودرو را به بازار مخابره می‌کند.»

دلخوش در ادامه با اشاره به احتمال توافق ایران و امریکا بر سر برجام نیز تصریح می‌کند: «در این‌صورت باید در انتظار بازگشت ارزهای بلوکه‌شده ایران بود که به‌طور مستقیم منجر به افت نرخ دلار در کشور خواهد شد. بنابراین چشم‌اندازی که می‌توان برای نرخ دلار در نظر داشت، آن است که چندان موجی را در بازار تجربه نکند. متعاقب کاهش نرخ دلار، با کاهش نرخ سکه و طلا نیز روبه‌رو خواهیم شد و در صورت کاهش، روند افت قیمت را ادامه خواهند داد. البته در نظر داشته باشید که با کشف واکسن کرونا و تزریق به مرور آن، با افزایش امیدهای ایجاد شده، قیمت نفت افزایش می‌یاید و همین امر بر روند کاهشی نرخ طلا نیز اثر‌گذار خواهد بود. با کاهش قیمت دلار، قیمت سایر کالاها نیز با کاهش خواهد یافت که مسکن نیز که اجزای آن از دلار متأثر می‌شود، بی‌نصیب نمی‌ماند. در نتیجه با کاهش قیمت مسکن نیز روبه‌رو می‌شویم.»

بورس؛ پیشتاز سوددهی و افزایش دارایی سرمایه‌گذاران

این کارشناس مالی در پاسخ به این پرسش که کدام بازار برای سرمایه‌گذاری در آخرین فصل قرن، جذابیت و بازدهی بالایی خواهد داشت، می‌گوید: «بازار سرمایه تنها بازاری است که برای رشد از ظرفیت کافی برخوردار است. حال اگر دولت نیز از بازار سرمایه حمایت کند، می‌توان انتظار داشت که بازار سرمایه، شاخص یک میلیون و ۸۰۰هزار واحد را نیز تا پایان سال (البته مشروط به ادامه روال طی شده) به احتمال بالای ۷۰درصد، بشکند.»

به گفته او، وقتی بازارهای موازی بازار سرمایه با افت روبه‌رو می‌شود، رونق بورس نیز افزایش می‌یابد. در حقیقت، وقتی سرمایه‌گذار متوجه شود که بازارهای موازی دیگر برای سفته‌بازی جذابیت ندارد، یا به سمت سپرده‌های بانکی هدایت خواهد شد، یا بازار سرمایه را انتخاب خواهد کرد.

دلخوش در ادامه با بیان اینکه احتمال افزایش بهره بانکی نیز بسیار پایین است، ادامه می‌دهد: «در چنین شرایطی رونق بازار سرمایه افزایش قابل توجهی خواهد داشت، اما به‌شرطی‌که سیستم نظارتی، جلوی بازارسازها، سیگنال‌دهی و رشد شارپی بازار را بگیرد و اجازه دهد بازار سرمایه روند معقول خود مبتنی بر صورت‌های مالی شرکت‌ها را دنبال کند. در این صورت بازار سرمایه می‌تواند یکی از پیشتازهای سوددهی و افزایش دارایی سرمایه‌گذاران باشد و می‌تواند به‌عنوان یک بازار برد-برد، به‌صورت دو سویه، هم برای دولت و هم برای مردم عمل کند.»

دلار و بورس، بازیگران اصلی زمستان

حامد میرفضلی، کارشناس مالی و اقتصادی می‌گوید‌: «به عقیده من، در زمستان هم، رکن اصلی را در بازار، دلار بازی خواهد کرد. در واقع سرمایه‌گذار می‌تواند با سرمایه‌گذاری پایین‌تر در بازار دلار، درآمدی را برای خود در نظر بگیرد، اما اگر به دنبال کسب سود باشد، بهترین بازدهی را بازار سرمایه به سهام‌دارانش می‌دهد.»

این کارشناس مالی با نگاهی به آغاز تحرکات برای انتخابات ۱۴۰۰ ریاست‌جمهوری، می‌‌افزاید: «در اسفندماه شاهد آثار سیاسی انتخابات ریاست‌جمهوری ایران بر بازارها خواهیم بود و به عقیده من، بازار سرمایه با همین هدف‌گذاری، دوران پررونقی را تجربه خواهد کرد.»

میرفضلی با بیان اینکه آخرین سنگر دولت، بازار سرمایه است، تأکید می‌کند: «دولت درحال‌حاضر چاره‌ای جز جمع‌آوری نقدینگی ندارد و با بازار سرمایه می‌تواند نقدینگی موجود در اقتصاد را کنترل کند.»

او با بیان اینکه بازار مسکن نمی‌تواند گزینه‌ مناسبی برای کنترل نقدینگی از سوی دولت باشد، می‌گوید‌: «دولت برای کنترل نقدینگی دست به بازار مسکن نخواهد زد و به همین سبب طی این مدت، رکود را در بازار مسکن شاهد خواهیم بود.»

منبع: بورسان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...