|
کدخبر: 127584

زلزله به جان دلار افتاد

با افزایش احتمال پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و پیشنهاد ارائه محرک‌های مالی بیشتر پس از انتخابات، ارزش دلار در روز جمعه به پایین ترین رقم طی حدود ۳ هفته گذشته رسید.

 بسیاری از بانک‌ های وال استریت پیش‌بینی می‌کنند هر کسی برنده انتخابات باشد بسته کمک‌های بیشتر مالی ارائه خواهد شد ولی در صورت پیروزی جو بایدن و کنترل سنا توسط دموکرات‌ها، این محرک‌های مالی بیشتر خواهند بود. موسسه مدیریت سرمایه یو بی اس احتمال پیروزی بایدن را ۷۵ درصد می‌داند.

 استراتژیست‌های موسسه «براون برادرز هریمن» میگویند: « جمهوری خواهان علاوه بر احتمال شکست در انتخابات احتمالاً کنترل مجلس سنا را هم از دست می‌دهند. دموکرات‌ها ۷۰ درصد شانس به‌دست‌آوردن سنا را دارند».

 نظرسنجی رویترز در این هفته بایدن را در ۵ ایالت اصلی ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، فلوریدا و آریزونا جلوتر از دونالد ترامپ جمهوری خواه قرار داده است.

 افزایش انتظار پیروزی بایدن بی ثباتی در بازار را آرام کرده و تمایل به ارزهایی که طی جنگ تجاری بین واشنگتن و پکن آسیب دیده بودند را تقویت کرده است.

 ارزش دلار در برابر سایر ارزهای اصلی دنیا کاهش یافته و به ۹۳.۳۰ رسیده است. کاهش ارزش دلار در این هفته برابر با ۰.۸ درصد بود. ارزش دلار در اواخر ماه سپتامبر به بالاترین رقم طی دو ماه گذشته یعنی ۹۴.۷۵ رسیده بود.

ارز چین بیشترین منفعت را از افزایش امید به پیروزی بایدن برده و بیشترین افزایش روزانه را طی چهار سال گذشته داشته است. پیشی گرفتن بایدن در نظرسنجی‌ها احتمال تعادل در روابط بین چین و آمریکا را افزایش داده‌است.

ارزش دلار استرالیا ۰.۲ درصد بالا رفته و به ۰.۷۱۸۶ دلار رسیده است.

افزایش ارزش یوان تاثیر چندانی بر یورو و پوند نداشته چون نگرانی در مورد مذاکرات برگزیت در هفته آینده بر بازارهای منطقه سایه افکنده است.

 ارزش یورو ۰.۱ درصد بالا رفته و به ۱.۱۷۷۶ دلار رسیده و پوند انگلیس یک ۰.۲ درصدی را ثبت کرده و به ۱.۲۹۶۱ دلار رسیده است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر