|

بخوانید :

کدخبر: 212210

سواستفاده بنگاه های املاک از خریداران مسکن ملی

در حالی خرید و فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن غیرقانونی است که بنگاه‌های املاک همچنان به داد و ستد امتیاز این طرح ادامه می‌دهند.

 ۱۷ مهرماه امسال معاونت مسکن و ساختمان طی اطلاعیه‌ای با تاکید بر غیر‌قانونی بودن معامله امتیاز طرح ملی مسکن طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

حسب گزارشات واصله مردمی و مراجع نظارتی، تعدادی از مشاورین املاک فعال در سطح شهرستان‌ها اقدام به خرید و فروش غیرقانونی امتیاز طرح اقدام ملی مسکن می‌کنند. این امر با توجه به ناآگاهی برخی خریداران امتیازها و نیز عدم انجام فرآیند انتخاب واحد و انعقاد قرارداد واگداری منجر به سوء استفاده و تضییع حقوق خریداران امتیازها و در نهایت درگیری پروژه‌ها با پرونده‌های حقوقی و قضایی ناشی از این تخلفات و جرایم خواهد شد.

به اطلاع می‌رساند هرگونه خرید و فروش امتیاز طرح اقدام ملی مسکن و سایر طرح‌های حمایتی تامین مسکن وزارت راه و شهرسازی از طریق ثبت‌نام کنندگان در طرح‌ها، مشاورین املاک، افراد و طرق مختلف ممنوع بوده و می‌تواند منجر به ابطال ثبت‌نام اولیه و حذف از طرح‌ها و پروژه‌ها شود.

از این رو ضمن تاکید بر خودداری از هرگونه خرید و فروش امتیاز، اعلام می‌شود که وزارت راه و شهرسازی هیچگونه مسئولیت و پاسخگویی در برابر فروشندگان و خریداران امتیازها ندارد.

انتقاد شدید شاکری از بنگاه‌های املاک

پیش از این اطلاعیه نیز برخی نمایندگان مجلس نسبت به تخلف بنگاه‌های املاک در خصوص خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن واکنش نشان دادند. اوایل اردیبهشت ماه امسال اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس درباره خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن گفته بود: گلایه بسیار سنگینی از اتحادیه مشاوران املاک داریم؛‌ وزیر محترم راه و شهرسازی در یک برنامه زنده اعلام می‌کند که خرید و فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن غیرقانونی است.

وی ادامه داد: همان لحظه رییس اتحادیه مشاوران املاک روی خط می‌آید و می‌گوید "خیلی هم قانونی است و ما انجام می‌دهیم و هیچ مشکلی هم وجود ندارد."، خیلی عجیب است وزیر مملکتی می‌گوید معامله امتیاز طرح ملی مسکن غیرقانونی است، اما در بنگاه‌ها این امتیاز ۲۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، وزیر راه و شهرسازی باید بتواند بنگاه‌های املاک را سر خط بیاورد.

داستان خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن از همان زمانی آغاز شد که وزارت راه و شهرسازی در حال اعلام برنامه‌های ثبت‌نام این طرح اعلام و انجام قرعه‌کشی بین متقاضیان بود. دیماه سال ۹۸ آگهی‌های خرید و فروش طرح ملی مسکن پردیس با قیمت ۱۳۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان منتشر شد.

در آن زمان مهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران پردیس از توقف خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن با ورود جدی وزیر راه و شهرسازی، دادستان و فرماندار این شهر خبر داد و افزود: خوشبختانه با ورود بسیار جدی وزیر راه و شهرسازی، دادستان و فرماندار پردیس، بحث خرید و فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن در مراحل اولیه متوقف شد.

وی با تاکید بر این‌که امروز هیچ خرید و فروشی در بحث امتیاز طرح ملی مسکن نداریم، افزود:‌ با یک برنامه‌ریزی مناسب هماهنگی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته که حتی یک واحد از طرح ملی مسکن به دست دلالان نخواهد افتاد.

قیمت ۳۰۰ میلیون تومانی امتیاز در شهر پردیس

 با وجود آن‌که دیگر خبری از آگهی فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن در سایت‌ها نیست، اما بنگاه‌های املاک همچنان اقدام به خرید و فروش امتیاز این طرح می‌کنند. پیگیری‌ها حاکی از آن است که برخی مشاوران املاک در شهرهای جدید اطراف پایتخت با سازوکار جدیدی که تعریف کرده‌اند، کسب و کار پر رونقی در بازار معاملات امتیاز طرح ملی مسکن دارند.

به‌عنوان مثال در شهر هشتگرد که قیمت‌ واحدهای مسکن مهر آن حدود ۳۰۰ میلیون تومان است، امتیاز طرح ملی مسکن با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان معامله می‌شود. نکته تامل‌برانگیز این‌که بخشی از واحدهای طرح ملی مسکن که امتیاز آنها داد و ستد می شود همان واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر این ظهر هستند!

در زمان حاضر برای واحدهای طرح ملی مسکن ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت پرداخت می‌شود که پس از پایان دوره مشارکت متقاضی باید ماهانه حدود ۲.۶ میلیون تومان قسط آن را پرداخت کند. با توجه به افزایش هزینه‌های ساخت قرار است وام مذکور به ۲۵۰ و در ادامه به ۳۵۰ میلیون تومان افزایش یابد. در این صورت قسط ماهانه وام ۲۵۰ و ۳۵۰ میلیون تومانی در بازپرداخت ۲۰ ساله و سود ۱۸ درصدی ماهانه حدود ۴ میلیون و ۵.۴ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

در واقع سود وام ۲۵۰ میلیون تومانی حدود ۶۷۵ میلیون و حدود یک میلیارد تومان است، یعنی یک واحد طرح ملی مسکن برای متقاضی آن یک تا ۱.۳ میلیارد تومان تمام می شود!

در شهر پردیس اما قیمت امتیاز طرح ملی مسکن به مراتب بیشتر از سایر شهرهاست. در این شهر هر امتیاز طرح مذکور تا ۳۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. خریدار نیز برای اطمینان از این‌که واحد مذکور را از فروشنده تحویل بگیرد حدود ۷۰۰ میلیون تومان سفته دریافت می‌کند. در قرارداد فروش نیز قید می‌شود فروشنده هر زمان وزارت راه و شهرسازی باید برای پیگیری واحد خود مراجعه کند.

در دماوند نیز امتیاز طرح ملی مسکن با قیمت حدود ۱۵۰ میلیون تومانی خرید و فروش می‌شود.

 

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...