|
کدخبر: 167066

نکته ای منفی در مورد وام ۴۵۰ میلیونی مسکن!

کارشناس مسکن با بیان این‌که وام ۴۵۰ میلیونی مسکن فقط به ۲ درصد از ساخت‌وسازها (صنعتی سازی) تعلق می‌گیرد، گفت: بخش ساخت مسکن به شدت دچار رکود شده است.

راه و مسکن نکته ای منفی در مورد وام ۴۵۰ میلیونی مسکن!

حسین عبدالهی با اشاره به ساخت ساز مسکن طی سال‌های اخیر اظهار کرد: بر اساس آمار تا قبل از سال ۹۳ سالانه حدود ۷۰۰ هزار مسکن در کشور ساخته می‌شد، از این سال به بعد ساخت و سازها ۵۰ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: این نشان می‌دهد که بازار ساخت و ساز به شدت وارد رکود شده که خروجی آن افزایش قیمت مسکن بوده است.

وی بیان کرد: این افزایش قیمت‌ها فقط در بازار مسکن ملکی نبوده و به دلیل افزایش تقاضا در بازار اجاره، باعث افزایش نرخ‌ها در این بخش نیز شده است.

کارشناس مسکن درباره افزایش وام مسکن، گفت: افزایش وام خیلی کار خوب و مناسبی است؛‌اما این‌که وام به چه صورتی به سازنده برسانیم بسیار مهم است. شورای پول و اعتبار مصوب کرده ۴۵۰ میلیون تومان وام پرداخت شود به شرط ساخت و ساز صنعتی. در زمان حاضر حدود ۲ درصد ساخت و ساز مسکن در کشور از طریق صنعتی سازی انجام می‌شود، به عبارت دیگر تنها به ۲ درصد وام جدید ساخت مسکن تعلق می‌گیرد.

عبدالهی با بیان این‌که به ۹۸ درصد ساخت و سازها این وام تعلق نمی‌گیرد، افزود: در شرایط کنونی برای کسی که می‌خواهد مسکن بسازد ۱۲۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود که کفاف هزینه‌های ساخت مسکن را نمی‌دهد. در زمان حاضر هزینه ساخت هر مترمربع مسکن حداقل ۵ میلیون تومان است.

وی بیان کرد: به همه بازارهای غیرمولد وام می‌دهیم اما به بخش مسکن که لکوموتیو اقتصاد است وام به طور شایسته وام نمی‌دهیم.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...