|
کدخبر: 161089

اخذ مالیات از خانه‌های خالی چه پیامد هایی دارد؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اجرای اخذ مالیات از خانه‌های خالی از تبدیل مسکن به یک کالای مصرفی خبر داد

راه و مسکن  اخذ مالیات از خانه‌های خالی چه پیامد هایی دارد؟

سیدغنی نظری عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه امروز خانه کالایی ضروری برای خانوارها قلمداد می‌شود، گفت: مجلس طرح دو فوریتی دریافت مالیات از خانه‌های خالی را تصویب کرده است که بدون شک اجرای طرح مذکور اقدامی مهم و اساسی در حمایت از افراد فاقد مسکن است.

 وی افزود: اجرای طرح مالیات از خانه‌های خالی با مبلغ بالا، شرایطی را ایجاد می‌کند که بدون شک سرمایه‌گذاری برای مالکان صرفه اقتصادی نخواهد داشت و این منازل به صورت اجاره یا فروش به چرخه مصرف اضافه می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: با توجه به کمبود مسکن، بازگشت این خانه‌های خالی به چرخه مصرف مسکن خوبی است اما درمان‌کننده نخواهد بود که در همین راستا در تلاشیم تا با اجرای طرح ساخت یک میلیون مسکن توسط دولت در سال از افزایش بی‌رویه نرخ جلوگیری و به خانه دار شدن افراد کمک کنیم.

نظری با اشاره به تاثیر اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی در کاهش بهای اجاره و خرید مسکن، اظهارکرد: از آنجایی که خیلی به لحاظ تامین خانه در سراسر کشور کمبود نداریم اما برخی‌ها در کار احتکار خانه هستند و همین مسئله یکی از علل کمبود و گرانی مسکن است لذا کمیسیون اقتصادی مجلس طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی را در دستور کار خود قرار داد و پس از طی مراحل به قانون تبدیل شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه درآمد حاصل از اخذ مالیات در زمینه ساخت مسکن نظیر مسکن ملی و خانه‌دار کردن افراد محروم جامعه هزینه خواهد شد، گفت: اجرای دقیق و درست این قانون در حدود ۳۰ درصد نرخ مسکن را کاهش خواهد داد؛ از آنجا که حدود ۲ میلیون خانه خالی در سراسر کشور وجود دارد اگر دولت با جدیت این قانون را اجرایی کند می‌توان نزدیک به یک و نیم تا ۲ میلیون خانه را به بازار اجاره تزریق کرد که این مسئله ارزان شدن اجاره و نرخ خانه را به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم خلخال و کوثر درمجلس تاکید کرد: افزایش عرضه، خانه‌های خالی به بازار اجاره و خرید و فروش، متناسب‌سازی با تقاضا را به همراه داشته و در ادامه قیمت‌ها تا حدودی کاهش پیدا می‌کنند

منبع: رکنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...