|
کدخبر: 156026

سپاه فاز دوم بندر چابهار را می سازد

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در ماه‌های پیشِ رو تا پیش از پایان دولت، فاز دوم توسعه بندر چابهار را کلید می‌زنیم تا ظرفیت بندر به ۳۰ میلیون تن افزایش یابد، گفت: پیمانکار فاز دوم توسعه بندر چابهار، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء خواهد بود.

راه و مسکن سپاه فاز دوم بندر چابهار را می سازد

محمد اسلامی درباره آخرین وضعیت بندر چابهار اظهارکرد: فاز یک بندر چابهار که ظرفیت بندر را به ۸.۵ میلیون تن می‌رسید در گذشته اجرا شد و بندر به خوبی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی افزود: در قالب معاهده‌ای که در تعاملات با کشورهای همسایه و هندوستان داریم، روزانه شاهد تقاضای حضور کشورهای مختلف به ویژه کشورهای آسیای میانه، در بندر چابهار هستیم.

خط کشتیرانی روزانه و منظم بین بنادر هند و چابهار

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: تعاملات افغانستان و هندوستان با یک خط کشتیرانی روزانه برقرار شد و این تفاهمنامه بین ما و هندوستان هم برقرار شده است تا خط کشتیرانی منظم در چابهار برقرار شود و درحال‌حاضر بین بنادر هند و چابهار سرویس‌دهی می‌کند.

هندی‌ها اجرای تعهدات خود را در چابهار آغاز کرده اند

اسلامی درباره تأمین تجهیزات بندر چابهار از سوی اپراتور هندی بیان کرد: تأمین مالی و تجهیز اپراتور که قرار بود توسط هندی‌ها انجام شود، مدت زیادی بود که اجرایی نشده بود، اما با آمدن نخستین سری تجهیزات، هندی‌ها آغاز به ایفای تعهدات خود کردند و طبق قرارداد پیش رفتند.

وی بیان کرد: طبق شواهد و قرائن، تجهیزات این بندر در حال گسترش است و هندی‌ها در حال اجرای تعهدات مشارکتی خود برای تجهیز و توسعه و بهره‌برداری از بندر شهید بهشتی چابهار هستند.

سرمایه‌گذاری در بندر چابهار افزایش می‌یابد

وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت تبدیل قرارداد موقت ( ۲ ساله) هندی‌ها در بندر چابهار که قرار بود به قرارداد ۱۰ ساله منجر شود، اظهار کرد: این موضوع مراحلی دارد که باید طی شود.

اسلامی افزود: بنادر باید به کانون‌های بار و ظرفیت‌های بار متصل شوند، بندر باید همواره فعال باشد و بتواند با ارتباطات بین‌المللی که برقرار می‌کند، جذب بار داشته باشد، این الگوی قرارداد ما در بندر چابهار مشابه همان الگوی بنادر موفق دنیا است.

وی ادامه داد: در ابتدای کار با توجه به مزاحمت‌هایی که امریکا در بندر چابهار ایجاد کرد، این فرآیند با مشکل مواجه شد، اما با توجه به آنکه چابهار از تحریم‌ها معاف شد و اجازه دادند کشورها با بندر چابهار کار کنند، بندر چابهار امروز از آن بحران خارج شده است و قطعاً سرمایه‌گذاری در این بندر افزایش می‌یابد.

ساخت فاز دوم توسعه بندر چابهار توسط قرارگاه خاتم به زودی آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی درباره اجرای فاز دوم توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به فارس گفت: سعی می‌کنیم در همین ماه‌های پیشِ رو تا پیش از پایان دولت، فاز دوم توسعه بندر چابهار را کلید بزنیم تا ظرفیت بندر چابهار به ۳۰ میلیون تن افزایش یابد.

اسلامی با بیان اینکه پیمانکار فاز دوم توسعه بندر چابهار، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء خواهد بود، گفت: قرارگاه خاتم کماکان در بندر چابهار مستقر است و این آمادگی را دارد، تجهیزات هم آنجا مستقر دارد و ما از آن منظر که فرصت از دست نرود تا مهم‌ترین قطب صنعتی و تجاری رشد کند، سعی می‌کنیم به سرعت برای توسعه فاز دو عمل کنیم.

فرصت‌های طلایی برای ایران در الگوی یک کمربند-یک راه چین

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه کشور چین در حال توسعه مسیر جاده ابریشم با محوریت یک کمربند - یک راه است و این تأثیری در استقبال صاحبان کالا از بندر چابهار و خط آهن چابهار - یونسی و سرخس نخواهد داشت؟ توضیح داد: ما با پاکستان تفاهم داریم که به صورت مکمل عمل کنیم، ظرفیت اقتصادی ایران و پاکستان به تنهایی به قدری زیاد است که در الگوی یک کمربند-یک راه چین، با برنامه‌هایی که ما در پیش داریم و مذاکراتی که انجام داده ایم، فرصت‌های طلایی برای کشور ما در کریدورهای شمال - جنوب و شرق - غرب به وجود خواهد آمد.

زنجیره تعاملی بنادر چابهار گوادر و کراچی

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: آینده‌ای بسیار روشن و درخشان برای این منطقه از دنیا (سواحل مکران) می‌بینم که با اشراف و تسلطی که این منطقه از دنیا بر اقیانوس و آبهای آزاد و قطب جنوب دارد، فرصت اقتصادی آن بسیار زیادتر از ناحیه جنوبی خلیج‌فارس است.

اسلامی اظهارکرد: بنادر چابهار و گوادر و کراچی می‌توانند همکار بنادر هندوستان شوند و زنجیره تعاملی را به وجود آورند.

منبع: فارس

ارسال نظر