|
کدخبر: 149875

افزایش ۵۰ درصدی خطوط ریلی تا پایان دولت

اسلامی گفت: تا پایان دولت طول خطوط ریلی ٥٠ درصد افزایش خواهد یافت که رکورد ساخت خطوط ریلی در یک دولت است.

راه و مسکن افزایش ۵۰ درصدی خطوط ریلی تا پایان دولت

وزیر راه و شهرسازی در مراسم تحویل خودروهای نوسازی‌شده سواری کرایه بین‌شهری، گفت: تا پایان امسال ٧٠٠ دستگاه خودروی سواری کرایه بین‌شهری وارد ناوگان حمل‌ونقل خواهد شد.

محمد اسلامی امروز (دوشنبه) در مراسم تحویل خودروهای طرح نوسازی ناوگان سواری کرایه بین‌شهری که در سالن همایش‌های شرکت ساپکو برگزار شد، افزود: بهسازی و نوسازی ناوگان در همه شیوه‌های حمل‌ونقل همواره از برنامه‌های اصلی دولت است.

وی ادامه داد: تا پایان دولت طول خطوط ریلی ٥٠ درصد افزایش خواهد یافت که رکورد ساخت خطوط ریلی در یک دولت است.

اسلامی با بیان اینکه در این دولت طول آزادراه‌ها نیز به افزایش ٥٠ درصدی رسید، ادامه داد: طول بزرگراه‌ها تا پایان دولت از ١٢ هزار و ٣٠٠ کیلومتر به ٢٢ هزار کیلومتر افزایش خواهد یافت که تحولی بزرگ در حمل‌ونقل کشور است.

وزیر راه و شهرسازی به مراسم امروز که تحویل سوییچ خودروهای سواری کرایه بین شهری به مالکان آنها در هر استان بود اشاره کرد و گفت: ٢٨ هزار خودروی فعال بین شهری عمر متوسط ١١ سال دارند. استاندارد عمر ناوگان کرایه بین شهری ١٠ سال است و ما فقط یک سال عقب بودیم اما شروع به نوسازی کردیم.

وی ادامه داد: ٣ هزار دستگاه خودرو تا پایان ١٤٠٠ مورد تعهد ایران خودرو قرار گرفته است که ٧٠٠ دستگاه تا پایان امسال و باقی آن تا پایان سال آینده تحویل داده خواهد شد.

به گفته وزیر راه تحویل این خودروها سن ناوگان سواری را به زیر سن مجاز کاهش خواهد داد.

اسلامی گفت: ٧٠ درصد منبع مالی این نوسازی از طریق تسهیلات بانکی است.

وزیر راه و شهرسازی خبر داد که اطمینان مردم نسبت به مسافرت به سواری بین شهری افزایش یافته است و گفت: ٧.٥ میلیون سفر در سال با کرایه سواری بین شهری انجام شده است یعنی هر خودرو ١٠٠٠ مسافر را در سال جابه‌جا کرده است.

وی گفت: مشکل اصلی در بخش حمل‌ونقل مسافر مربوط به مینی‌بوس است که دچار فرسودگی هستند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: راه‌حل آن است که با حمایت از تولید و صنعت داخلی عقب ماندگی در بخش مینی‌بوس و اتوبوس که به مراتب شرایط بدتری را تجربه می‌کند جبران کنیم.

وی با هشدار به اینکه به سن فرسودگی اتوبوس نزدیک شدیم، گفت: باید نسل جدید اتوبوس‌های با کیفیت وارد چرخه حمل‌ونقل کشور شود.

اسلامی گفت: در بخش باری نیز ٥٥ هزار کامیون بالای ٤٠ سال داریم که نتیجه بی‌توجهی است و باید شرایط را تغییر دهیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: هر هفته ١٠ میلیون تن بار جابه‌جا می‌شود که نشان از پویایی حمل‌ونقل و پویایی اقتصاد و تولید دارد و ما امیدواریم صنعت خودرو با عبور از مونتاژ و قطعه‌سازی خود سازنده خودروهای با کیفیت در بخش بار و مسافر شود.

امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آئین تحویل خودروهای طرح نوسازی ناوگان سواری کرایه بین‌شهری برگزار شد.

اکنون ۲۸ هزار دستگاه ناوگان سواری کرایه با عمر متوسط ۱۱ سال فعال است که ۱۷ هزار دستگاه آن فرسوده (بالای ۱۰ سال) است. این ۲۸ هزار و ۸۰ دستگاه سواری کرایه، سالانه ۲۸ میلیون و ۸۴۶ هزار مسافر در سطح کشور جابه‌جا می‌کنند و ۵۱ درصد کل سفرهای عمومی برون‌شهری را به خود اختصاص داده است.

در شهریور امسال طی تفاهم با خودروسازان داخلی، نوسازی ناوگان سواری کرایه آغاز شد، در این راستا سه هزار دستگاه سواری کرایه فرسوده امسال و سال ۱۴۰۰ نوسازی می‌شود.

در دوره زمانی ۱۵ دی تا ۱۵ بهمن‌ماه، ۴۵۰ دستگاه سواری کرایه تحویل متقاضیان می‌شود و تا پایان امسال، نوسازی هزار دستگاه ناوگان فرسوده محقق خواهد شد.

با توجه به افزایش شدید نرخ خودرو در دو سال گذشته سازمان راهداری معادل ۷۰ درصد نرخ این خودروها را تسهیلات ۴ درصدی با مدت زمان بازگشت ۵ ساله پرداخت می‌کند و اعطای تسهیلات از منابع داخلی سازمان راهداری است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر