|
کدخبر: 166906

کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با گسترش نیوز:

ریزش بورس تمام می‌شود

کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد که با توجه به شرایط بازار و خروج برخی از فروشندگان از صف ها، ریزش شاخص چهارشنبه تمام می‌شود.

بورس ریزش بورس تمام می‌شود

احسان شکراله بیگی در گفت‌وگو با گسترش نیوز گفت: انصراف مسئولان بازار سرمایه در مورد اجرای گره معاملاتی و خسته شدن بعضی از فروشندگان از تصمیم شان، باعث کم شدن حجم صف‌های فروش و سبز شدن بعضی از نمادهای در بازار سرمایه شد.

IMG_4175

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: صف‌های فروش از میانه روز کم کم جمع شدند. حرکت مثبت بازار روی بعضی سهم‌ها مثل شستا هم در بازار امروز دخیل بود. با وجودی که از اول معاملات منفی خورده بود اما در ساعات پایانی معاملات بازار کمی تغییر پیدا کرد و این سهم با مثبت خوردن در پایان معاملات بسته شد.

شکراله بیگی همچنین قفل شدن صف‌های فروش را موجب انصراف دسته‌ای از معامله گردان دانست و گفت: افرادی که مدت طولانی برای فروش هم اقدام کرده‌ بودند، به دلیل این که بازار قفل شده بود و نتوانسته بودند بفروشند از ایستادن در صف انتظار، انصراف دادند. حوصله این افراد از انتظار فروش سر رفته و به همین دلیل امروز از صف‌های فروش خارج شدند. خروج آنها هم به کاهش حجم سنگین و روان شدن بورس منجر شد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: فکر می‌کنم کمی طرف عرضه بازار کاهش یافته و این رفتار به معنی پالس مثبت برای خریداران بازار سرمایه است. به همین دلیل تقاضا در برخی از سهم‌ها نسبت به روزهای قبل بیشتر شد. اما هنوز تقاضا به سمت فلزات اساسی، پالایشی‌ها و برخی از سهم‌های ارزنده که صف‌های عرضه شان جمع شده، بازنگشته است.

بازار روان تر می‌شود

این کارشناس بازار سرمایه به پیش‌بینی بازار روز سه شنبه پرداخت و گفت: شرایط بازار امروز گویای این است که فردا بازار روان تر از امروز می‌شود. احتمال قوی صف‌های عرضه و فروش کم تر می‌شوند و می‌توان انتشار داشت که خرید سهام بیش از امروز قوت بگیرد. حتی این فرضیه و انتظار تقویت شده که بازار روز چهارشنبه هیچ ریزشی نداشته باشد.

شکراله بیگی ادامه داد: روند بازار روی پالایشی‌ها حکایت از این دارد که فردا صف فروشی برای آنها نخواهیم داشت و بازار سه شنبه روان تر شود و شاید بتوانیم این انتظار را داشته باشیم که روز چهارشنبه شاخص از حالت منفی به سمت صفر حرکت کند.

شاخص ۸ هزار واحد ریخت

در پایان معاملات امروز شاخص کل بازار سرمایه با افت ۰.۶۶ درصدی ۸ هزارو ۸۲ واحد به عقب بازگشت و روی عدد یک میلیون و ۲۱۶ هزار واحد ایستاد.

شاخص کل هموزن نیز همچنان با قرار گرفتن در مدار نزولی با افت ۰.۱۷ درصدی، ۷۱۴ واحد دیگر عقب کشید و به عدد ۴۳۱ هزار واحد بازگشت.

نمادهای فارس، فولاد، ونیکی، کگل، شپنا، کچاد و و غدیر بیشتر ین تاثیر را بر شاخص داشتند.

شستا، شپنا، فملی، فولاد، وبملت، وتجارت و خودرو بیشترین تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص دادند.

سرچشمه، فولاد، وبصادر، و بملت و وتجارت با حجم‌های مشکوک روبه رو شدند.

شاخص فرا بورس هم امروز بیش از ۴۰ واحد عقب نشینی کرد و به عدد ۱۷ هزار و ۷۸۰ واحد رسید.

نمادهای آریا، بگیلان، بپوند، شگویا، صبا، غگیلا و هرمز بالاترین حجم تراکنش‌ها را در فرابورس داشتند. شاخص فرا بورس بیشترین تاثیر را از معاملات زاگرس، ذوب، شگویا، آریا، هرمز، صبا و بجهرم پذیرفت.

ارزش معاملات امروز بورس هم با ۱۲۴ درصد رشد نسبت به روز یکشنبه ۱۹۲۹ میلیارد تومان برآورد شد.

از ۳۲۱ نماد معامله شده در امروز، قیمت پایانی ۱۳ سهم، معادل ۴ درصد بازار مثبت بود و در مقابل ۱۴۳ سهم معادل ۴۴.۵ درصد در سطوح منفی داد و ستد شدند. در این بازار برای ۳ نماد صف خریدی به ارزش ۱۸.۵ میلیارد تومان تشکیل شد. اما در مقابل، صف فروش سنگین در ۲۶۴ نماد بورسی، حدود ۸۲ درصد بازار به ارزش ۳۰۲۷ میلیارد شکل گرفت.

امروز ارزش معاملات خرد بورس ۱۶۸۱ میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد فرابورس ۴۱۱ میلیارد تومان رقم خورد. خالص خرید سهامداران حقوقی هم مثبت ۳۹۱ میلیارد تومان برآورد شده است. سهام دو گروه بانک و فرآورده‌های نفتی در صدر خریدها حقوقی‌ها بود. حقیقی‌ها برای سومین روز متوالی در هیچ یک از صنایع خالص خرید مثبت نداشتند.

نویسنده: اختصاصی گسترش نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...