|
کدخبر: 165545

پیشنهاد یک شوک اساسی به بورس

عضو ناظر مجلس بر بورس با بیان اینکه به نوعی بازار قفل شده است که این وضعیت نیاز به یک شوک دارد، گفت: اولین شوک بازار می‌تواند این باشد که دولت منابع هنگفتی را که توسط شرکت‌های خود از بازار سرمایه خارج کرده است را بازگرداند و جان مرده بازار را روحی دوباره بخشد.

بورس پیشنهاد یک شوک اساسی به بورس

محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس و اوراق بهادار در رابطه با اوضاع بازار سرمایه در سال جدید، اظهار کرد: متاسفانه در سال گذشته بازار سرمایه نتوانست به روند قبلی و مثبت خود بازگردد که علل مختلفی دارد و این موضوع مرتبط به این اواخر نیست.

وی ادامه داد: یکی از این علت‌ها سلب اعتماد مردم توسط دولت است یعنی متاسفانه دولت با دخالت در این بازار روند آن را بهم زد که نتیجه آن همین وضعیتی است که شاهد آن هستیم.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: خیلی از سهام داران حتی به قیمت ضرر قصد فروش سهام خود را دارند، ولی چون صف‌های فروش طولانی است و انگیزه خرید سهام در بازار نیست.

علیزاده با بیان اینکه به نوعی بازار قفل شده است که این وضعیت نیاز به یک شوک دارد، افزود: اولین شوک بازار می‌تواند این باشد که دولت منابع هنگفتی را که توسط شرکت‌های خود از بازار سرمایه خارج کرده است را بازگرداند و جان مرده بازار را روحی دوباره بخشد.

وی ادامه داد: دولت حداقل می‌توانست شرکت‌های خود را که بیشترین تعداد سهامدار را دارا بود را حمایت کند تا اعتماد عمومی به اهالی بازار بازگردد و دومین مورد که می‌تواند کمکی به بازار سرمایه کند این است که سرمایه ها‌ی جذب شده منتهی به تولید شوند که اگر چنین اتفاقی در بازار سرمایه شکل بگیرد بازار از حالت رکود خود خارج خواهد شد.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس تاکید کرد: نمایندگان مجلس یازدهم همواره سعی کرده اند از حقوق موکلین خود همه جا دفاع کنند که یکی از همین موارد بازار سرمایه است و اجازه نخواهند داد اعمال اشخاصی که باعث از دست رفتن سرمایه مردم شده بی پاسخ بماند.

علیزاده تصریح کرد: متاسفانه متضررترین افراد سهامداران تازه وارد بودند که عموما از قشر ضعیف و متوسط جامعه هستند که در کنار گرانی و اوضاع وخیم اقتصادی این شرایط بازار فشار دوچندانی بر روی آن‌ها داشت. بازهم تکرار میکنم مجدانه در پی بررسی عوامل این سقوط تاریخی و غیر منطقی خواهیم بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در سال جدید جلساتی را کمیسیون اقتصادی مجلس در سال جدید با رئیس سازمان بورس و همچنین وزیر اقتصاد خواهد داشت تا علل منفی شدن بازار بورس را جویا شود و همچنین پیشنهادات ویژه‌ای به سازمان بورس در خصوص حذف دامنه نوسان نامتقارن و برگرداندن آن به حالت سابق درکنار افزایش حجم مبنا طی یک هفته کاری خواهیم داشت که شاید فشار فروش از این طریق تخلیه شود و اصلاح فرسایشی بازارهرچه زودتر تمام شود، ولی همه این‌ها مستلزم حضور دولت در نقش خریداراست که تزریق نقدینگی که مثل اکسیژن است برای این بازار انجام گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
 • حسن زاده ارسالی در

  تا مردم تجمع می کنند مجلسی ها 4 کلام حرف می زنند و والسلام می روند دنبال کارشان ، غارتگران اموال مردم مشخص هستند ، هر کاری بجز تولید سودآور است چون قیمت دستوری ندارد ، کاش بجای نابود کردن سرمایه مردم قیمت نجومی املاک را راکد می کردید و یا جلوی قیمت طلا و دلار را می گرفتید

 • داریوش ارسالی در

  دولت سود خودش را از جیب مردم انجام داده و متاسفانه الان هم ماه های آخرشون هست و اصلا تو فکر مردم نیستند بلکه رئیس جمهور و دولت جدید فکری بحال بورس بکند

 • اکبرکوسه ارسالی در

  این نمایندگان در یک انتخابات آزاد نهایتا بعنوان چوپان گله گوسفندان شاید انتخاب م ی شدند حالا شده عضو ناظر بر بورس وای به حال این مملکت و بورسش

 • ناشناس ارسالی در

  بورس غارتگر

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...