|
کدخبر: 133084

بورس به استقبال دلار چند تومانی رفت؟

بازار سرمایه در نخستین روز کاری هفته به دنبال احتمال پیروزی بایدن در انتخابات امریکا، مسیر کاهشی در پیش گرفت و در بسیاری از سهم‌ها صف فروش سنگین به وجود آمد.

بورس بورس به استقبال دلار چند تومانی رفت؟

در خصوص چرایی این رفتار و اینکه افت بازار تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و در شرایط کنونی چه سهم‌هایی برای سرمایه‌گذاری جذابترند با مهدی رضایتی، کارشناس بازار سرمایه گفت‌وگو کرده‌ایم. رضایتی رفتار کنونی بازار را غیرمنطقی و بدون حمایت عوامل بنیادی می‌داند.

افت بازار غیر منطقی است

رضایتی بر این باور است که احتمال پیروزی بایدن مدت‌ها پیش توسط سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شد و این خبر را بازار سرمایه با در نظر گرفتن نرخ دلار ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان پیش‎خور کرده است. او می‌گوید: «از این رو رفتار امروز بازار سرمایه با توجه به اینکه نرخ دلار نیز کاهش شدیدی را تجربه نکرده، منطقی به نظر نمی‎رسد. در واقع این افت نشان می‌دهد که بازار نرخ دلار زیر ۲۰ هزار تومان را در نظر گرفته است که البته به نظر من رسیدن دلار به چنین نرخ‌هایی محتمل نیست.»

بورس چه زمانی جذاب می‎شود؟

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است که درحال‌حاضر بازار سرمایه با ابهاماتی مواجه است و زمانی که این ابهامات رفع شود، دوباره در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت. یکی از این ابهامات نرخ دلار و دیگری سیاست‌های بایدن در صورت پیروزی در مواجهه با ایران است. زمانی که سیاست‌های بایدن مشخص و پیش‌بینی رنج دلار ممکن شود و سرمایه‌گذاران بتوانند مفروضات بازار سرمایه را برای حداقل چند ماه بعد برآورد کنند، رونق بازار آغاز خواهد شد.

چه سهم‌هایی بخریم؟

رضایتی بر این باور است که بازار سرمایه درحال‌حاضر دچار بیش واکنشی در سهم‌های دلار محور شده است، بنابراین فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در این سهم‌ها به وجود آمده است. به گفته او در گروه‌هایی چون خودرویی و بانکی بعید است اتفاق بنیادینی رخ دهد که موجب رونق این سهم‌ها شود. با این حال ممکن است تحت تاثیر اخبار سیاسی این سهم‌ها برای مقطعی رشد کنند.

منبع: بورسان

ارسال نظر