|
کدخبر: 122019

صعود نامتقارن بورس

بورس دادوستدهای امروز را چنانکه انتظار می‌رفت با وعده حمایت از قیمت‌ها آغاز کرد.

بورس صعود نامتقارن بورس

بورس روز شنبه را با ۱.۸ درصدی شاخص اصلی پشت سر گذاشت. جریان تغییر کل مالکیت در بورس نشان داد که به‌رغم نگرانی از حمایتهای مصنوعی بازارساز، فعالان خرد با حضور پررنگ خود در خرید، رشد بورس را رقم زدند.

حقیقی‌ها در خرید پررنگتر ظاهر شدند

بازار سهام دادوستدهای امروز را چنانکه انتظار می‌رفت با وعده حمایت از قیمت‌ها آغاز کرد. اظهارات و تصمیمات متولیان بازار در هفته قبل انتظار مشارکت حقوقی‌ها و بهبود تقاضا در بازار سهام را بالا برد. برداشت از صندوق توسعه ملی، الزام حقوقی‌ها به بازارگردانی و همچنین لغو محدودیت بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در سهام از مولفه‌های این وعده بورسی سیاستگذار بودند.

 اما آرایش بازیگران در دادوستدهای امروز حکایت از غیاب حقوقی‌ها و حضور پررنگ‌تر سرمایه‌گذاران خرد در سمت خرید داشت. امروز سرمایه‌گذاران خرد بیش از آنکه فروشنده سهم باشند در سمت خرید ظاهر شدند و در بورس حدود ۶۰۰ میلیارد تومان به ارزش دارایی‌های خود اضافه کردند. حقیقی‌ها در صنعت فولاد و پتروشیمی بیش از هر صنعتی دیگر اقدام به خرید سهم کردند.

ترکیب نامتوازن تقاضا

رشد شاخص کل در معاملات امروز مرهون افزایش حداکثری قیمت در نماد اغلب شرکت‌های بزرگ بود. شرکت‌های مطرح گروه فلزات از جمله فملی و فولاد به همراه غول‌های معدنی و همچنین شرکت‌های بزرگ پتروشیمی و بانکی‌ها با صفوف به کار خود پایان دادند. در مجموع ارزش صفهای خرید ۱۲۰ نماد بورسی و فرابورسی در پایان معاملات به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان رسید که علاوه بر نمادهای عرضه‌اولیه‌ای بیشترین سهم را بزرگان فلزی و بانکی در اختیار گرفتند.

 این در حالی بود که در بین کوچکترهای بورسی عرضه‌ها سنگینی می‌کرد. صعود ۱.۸ درصدی شاخص کل بورس و برآیند تقریبا صفر شاخص هم‌وزن نمایانگر جذب عمده تقاضا در شرکت‌های بزرگ یاد شده و تداوم فشار فروش در شرکت‌های زیرمجموعه صنایعی نظیر قندیها، خودرویی ها و بسیاری از سهام شرکت‌های کوچک و متوسط بود. حدود ۵ هزار میلیارد تومان پول در پشت صفهای فروش ۳۲۰ نماد بورسی و فرابورسی بلوکه شد و مجال خروج از جریان معاملات را پیدا نکرد.

بازگشت «وبملت» به جمع منفی‌های بازار

یکی از رویدادهای مهم امروز در بورس تهران بازگشایی نماد بانک ملت بود. «وبملت» که در آخرین روزهای کاری تیرماه به منظور برگزاری مجمع عمومی و افزایش سرمایه متوقف شده بود، امروز به جمع بورسی‌ها پیوست و با افت حدود ۱۵ درصدی در دور اول بازگشایی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل به جا گذاشت. پس از نخستین موج فروش در «وبملت»، خیلی زود سرمایه‌گذاران در جریانی وارونه به صف خرید این نماد پیوستند تا معاملات بزرگترین بانک بورسی با تقاضای مازادی معادل ۱۳۰ میلیارد تومان پایان یابد.

«وبملت» راوی راستین نبودِ محدودیت

دستیابی به تعادل در کمترین زمان ممکن را می‌توان یکی از درسهای معاملات «وبملت» در بازگشایی امروز دانست. محدودیت دامنه نوسان همواره به عنوان یکی یکی از مهم‌ترین موانع در رسیدن قیمتها به تعادل دانسته شده است. موضوعی که طی یک ماه اخیر هم محل بحث زیادی قرار گرفت و بسیاری از فعالان و کارشناسان پیشنهاد تغییر در دامنه نوسان ایستای فعلی(پیشنهاداتی مبنی حذف دامنه نوسان تا نوسان پویا و برخی هم افزایش دامنه نوسان) برای دستیابی زودهنگام بازار به تعادل ارائه دادند. معاملات امروز «وبملت» ناکارایی دامنه نوسان را به خوبی به نمایش گذاشت.

منبع: اقتصاد نیوز

اخبار مرتبط

ارسال نظر