|
کدخبر: 159510

بررسی بازدهی بازارهای مالی / چرا دلار ارزان نمی شود؟

امروز ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ در آخرین روز کاری هفته، دلار در دامنه ای محدود، زندانی شد.

بانک و بیمه بررسی بازدهی بازارهای مالی / چرا دلار ارزان نمی شود؟

روز چهارشنبه کف قیمت دلار۲۴ هزار و ۵۸۰ تومان بود و سقف قیمتی این ارز به ۲۴ هزار و ۷۲۰ تومان می رسید. به عبارت دیگر، اسکناس آمریکایی در دامنه ای ۱۴۰ تومانی گرفتار شده بود. در روزهای گذشته نیز دامنه نوسانات قیمتی دلار بسیار محدود بود.

به باور برخی از فعالان، یکی از عواملی که می تواند منجر به کاهش دامنه نوسانات شود،‌ مداخله هدفمند بازارساز در معاملات است. از نگاه آن ها،‌ بازارساز با عرضه خود اجازه نمی دهد که دلار از سطوح حساس عبور کند و از این طریق برای معامله گران خط قرمزی را تعیین می کند. معامله گران که از افزایش قیمت ناامید می شوند،‌ با نزدیک شدن دلار به مرز یاد شده فروش های خود را بیشتر می کنند.

چرا دلار افت نمی کند؟

در شرایطی که بازارساز از نگاه برخی فعالان مشغول مداخله در بازار است، سوال مهم اینجاست که چرا قیمت دلار تحت تاثیر عرضه بازارساز دچار افت معنادار نمی شود؟ در روزهای اخیر بازار هرگز توان نزول به زیر سطح ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را از خود نشان نداده است. به باور برخی از تحلیل گران، معامله گران در شرایط کنونی دلیل خاصی نمی بینند که با قدرت در موقعیت فروش قرار بگیرند و این مساله موجب می شود که در سطح خاصی قیمت را مورد حمایت قرار دهند. با این حال، عامل دیگر این است که از نگاه برخی تحلیل گران، بازارساز بیشتر به دنبال خسته کردن معامله گران است. در واقع، از نگاه آن ها بازارساز نمی خواهد با عرضه شدید ارز یکباره قیمت دلار را دچار افت زیادی کند. از نگاه بازیگران باتجربه،‌ اگر بازارساز چنین اقدامی را صورت دهد،‌ در آینده با حملات سفته بازانه مواجه خواهد شد.

در این نگاه بازارساز ترجیح می دهد دامنه نوسان را کاهش دهد و با خسته کردن معامله گران زمینه ساز خروج اختیاری آن ها از بازار شود. در واقع، پس از مدتی نوسان گیران از افزایش قیمت ناامید شوند و خودشان در موقعیت فروش ارز قرار بگیرند. در این شرایط بازارساز با هزینه کمتری قیمت ها را پایین تر برده است. در کنار این، احتمال حملات سفته بازانه نیز کاهش خواهد یافت. بازارساز در شرایط فعلی نقش ضربه گیر را ایفا می کند و در وقت مناسب، عرضه ارز برای پایین رفتن قیمت را کلید خواهد زد. زمانی این اتفاق خواهد افتاد که احتمال برگشت قیمت بسیار پایین ارزیابی شود.

در شرایط کنونی معامله گران به آسانی حاضر نیستند ارز خود را از دست بدهند، چرا که نگران آینده مذاکرات ایران و آمریکا هستند.

بازدهی+جدول

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...