|
کدخبر: 147299

آلودگی هوای تهران از مازوت است یا نفت گاز؟

براساس پایش سوختی که انجام دادیم، سولفورِ گازوئیل در نیروگاه‌های تهران بالاست و در بخشی از نیروگاه‌های اطراف شهر تهران، نفتِ گاز استفاده می‌شود و این سوخت، استاندارد نیست.

انرژی آلودگی هوای تهران از مازوت است یا نفت گاز؟

هر ساله با ورود به فصولِ سرد سال یعنی پاییز و زمستان و آغاز روند کاهش دما در کلانشهرها، از جمله تهران، این شهر با معضل آلودگی هوا بیش از پیش دست به گریبان می‌شود، در این میان یکی از کانون‌های بزرگ انتشار آلاینده در شهر تهران نیز نیروگاه‌ها هستند که در برخی مواقع با مصرف سوخت "مازوت" به ‌جای گاز باعث تشدید آلودگی هوای تهران می‌شوند، البته با وجود اظهارات برخی معاونان سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر مازوت‌سوزی در نیروگاه‌های اطراف تهران، این موضوع از سوی پالایشگاه شهدای پاکدشت (دماوند) رد و تکذیب شد.

سیدمهدی میرزایی‌قمی رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست در برنامه زنده تلویزیونی "تهران بیست" در پاسخ به این سوالِ مجری که "ما باید به فیلترهای جاذب دوده بپردازیم، اما قبل از آن هنوز متوجه نشدیم که بالاخره نیروگاه‌‌ها مازوت می‌سوزانند یا خیر و اصلا منشأ این آلودگی هوا از کجاست؟، اظهار کرد: در ۵ کلانشهر اصلی فعلا مازوت‌سوزی نمی‌شود، اما در سایر شهرها مازوت‌سوزی داریم و در تهران نیز در واقع بخش آلایندگی، مربوط به صنایع یا همان منابع ثابت آلودگی‌ هواست.

وی اضافه کرد: براساس سیاهه انتشار آلایندگی هوای شهر تهران که منتشر هم شده، ۶۰ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به منابع متحرک و ۴۰ درصد مربوط به منابع ثابت آلودگی هواست.

رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: بحثی که در رابطه با نیروگاه‌های اطراف شهر تهران وجود دارد، این است که مازوت‌سوزی صورت نمی‌گیرد، اما متأسفانه براساس پایش سوختی که انجام دادیم، سولفورِ گازوئیل بالاست، یعنی الآن در بخشی از نیروگاه‌های اطراف شهر تهران، نفتِ گاز استفاده می‌شود و این سوخت، استاندارد نیست.

میرزایی‌قمی با تأکید بر اینکه نیروگاه‌ها قطعا باید گاز بسوزانند، گفت: در شرایط فعلی برآورد ما این است که در حدود ۱۵ تا ۱۷ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به استفاده از نفتِ گاز در نیروگاه‌های اطراف تهران است.

براساس این گزارش، مجریِ برنامه نیز خطاب به میرزایی‌قمی اظهار کرد که نتیجه این وضعیت فعلی آلودگی هوای تهران به دلیل سوخت نفتِ گاز در نیروگاه‌هاست، البته خیلی اسامی تفاوتی ندارد که میرزایی‌قمی این اظهارات مجری برنامه را تأیید کرد.

پیش از این مسئولان سازمان حفاظ محیط‌زیست از رئیس این سازمان گرفته تا معاونان و مدیران این سازمان بر مازوت‌سوزی در نیروگاه‌های اطراف تهران و حاشیه شهرهای بزرگ تأکید داشتند، اما به یک باره پس از تکذیب‌های مکرر از سوی نیروگاه‌ها و به‌خصوص محیط‌زیست استان تهران، با اظهارات میرزایی‌قمی رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، منشأ آلودگی هوای تهران در نیروگاه‌ها، از "مازوت" به سمتِ "نفتِ گاز" تغییر کرد!

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...