|
کدخبر: 327075

صدای اعتراض بازنشستگان بلند شد / دولت چرا کاری نمی کند؟

گروهی از فرهنگیان بازنشسته در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

اقتصاد صدای اعتراض بازنشستگان بلند شد / دولت چرا کاری نمی کند؟

شماری از بازنشستگان فرهنگی در اعتراض به کمبود حقوق دریافتی خود اعتراض کردند.

امروز (۳۰ اردیبهشت) جمعی از بازنشستگان فرهنگی ۱۴۰۰ مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع کردند.

اعتراض-بازنشستگان-1

اعتراض این بازنشستگان به عدم اجرای متناسب‌سازی نود درصدی و رتبه‌بندی‌ست؛ آنها خواستار صدور احکام جدید با رعایت قانون و عدالت هستند.

این بازنشستگان معتقدند حقوق مزدی‌شان ضایع شده است و باید اعاده شود.

ماه گذشته ( روز ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ) بسیاری از بازنشستگان از صندوق های مختلف در شهرهای گوناگون کشور به دلیل مشکلات معیشتی و وضعیت نابسامان زندگی دست به تجمع و راه پیمایی اعتراضی زدند. معلمان بازنشسته در تهران نیز با تجمع در مقابل سازمان برنامه و بودجه نسبت به طرح رتبه بندی و مشکلات معیشتی و بازنشستگی خود اعتراض هایی داشتند که آن را در خلال شعارهای خویش در این تجمع بیان کردند. بازنشستگان تامین اجتماعی، لشکری و کشوری در شهرهای اهواز، کرمانشاه، اراک، شوش، هفت تپه و کرخه و … و بازنشستگان فولاد در شهرهایی از جمله در اصفهان، قائمشهر و … نیز تجمعات و راهپیمایی اعتراضی برپا کردند.

همچنین گروهی از کشاورزان شرق اصفهان در پی هفته‌ها تجمع اعتراضی به خاطر «عدم توزیع حقابه زاینده‌رود و عملی نشدن وعده‌های مسئولان»، سوار بر تراکتور و خودرو به سمت استانداری اصفهان حرکت کردند.

کشاورزان اصفهانی سال‌هاست در اعتراض به آنچه «غصب حقابه‌شان از سوی نهادهای حکومتی» می‌خوانند اعتراض می‌کنند. اعتراضات آنان بارها به خاطر مداخله‌ی خشونت‌بار نیروهای انتظامی به تنش و درگیری کشیده است.

در این روز (۲۶فروردین ماه ۱۴۰۳)، همچنین جمعی از مالباختگان شرکت رضایت خودرو طراوت نوین (غفاری) قزوین، تجمع اعتراضی برگزار کردند. لازم به اشاره است، مالباختگان شرکت رضایت خودرو طراوت نوین (غفاری) چند سال قبل، مبالغی را تحت عنوان سرمایه در این شرکت گذاشتند اما پس از گذشت مدتی پولهای آنها با اعلام ورشکستگی شرکت مذکور، از بین رفت.

در خوزستان تجمع کنندگان معترض بازنشسته تأمین اجتماعی با حضور در مقابل ساختمان اداره کل سازمان تأمین اجتماعی در اهواز و با راه‌پیمایی اعتراضی و با در دست داشتن پلاکاردها و سر دادن شعارهایی تا میدان فرهنگ شهر (کارگر) خواسته های به حق خود را فریاد کردند.

در اراک نیز بازنشستگان تأمین اجتماعی با حضور در مقابل ساختمان اداری این سازمان در این شهر خواستار استیضاح وزیر و توجه و رسیدگی به وضعیت نامطلوب معیشتی مردم شدند.

بازنشستگان تامین اجتماعی، خواستار اجرای طرح همسانسازی حقوق و مزایا، پرداخت مطالبات معوقه از سال‌های قبل، ایجاد طرحی برای دسترسی آنها به بیمه درمانی مکمل، افزایش حقوق و برخورداری از تامین اجتماعی منطبق با وضعیت اقتصادی و تورم جاری کشور بودند.

همچنین بازنشستگان فولاد با حضور و تجمع در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد در خیابان نشاط در اصفهان و در قائمشهر با برپایی تجمعاتی با سر دادن شعارهایی نظیر “بازنشسته داد بزن ، حقتو فریاد بزن” نسبت به حقوق پایمال شده خود و چپاول صندوق های بازنشستگی اعتراض کردند.

آنها، خواستار افزایش حقوق بازنشستگی مطالبق تورم جاری در کشور، پرداخت کامل معوقات سال ۱۴۰۰، حفظ ماهیّت فولادی با تغییر مفاد پیش‌نویس اساس‌نامه صندوق بازنشستگی فولاد، تکمیل اجرای طرح همسان‌سازی بر مبنای ویژگیهای شاغل فولادی، رفع مغایرتهای قانونی در صندوق بازنشستگی فولاد، قبل از تعیین هر چشم‌اندازی برای صندوق مذکور، بازگشت جایگاه واقعی صندوق فولاد در برنامه هفتم توسعه بودند.

منبع: عرشه آنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها