|
کدخبر: 324896

آزمون سراسری / کنکور سراسری

دستگیری کلاهبرداران آزمون سراسری / فروش سوالات کنکور به چه قیمتی؟

سردار وحید مجید گفت: اقداماتی که این مجرمان سایبری در حوزه کنکور انجام می‌دادند شامل دریافت پول‌های کلان از داوطلبان بوده است.

اقتصاد دستگیری کلاهبرداران آزمون سراسری / فروش سوالات کنکور به چه قیمتی؟

گروهی از کلاهبرداران که با ادعای فروش سؤالات کنکور، از افراد درخواست دریافت سکه طلا و رمز‌ارز می‌کردند، توسط پلیس فتا دستگیر شدند.

سردار وحید مجید، رئیس‌پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) فراجا در همایش ملی تبیین ابعاد اجرایی و حفاظتی نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۳ که در محل سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی ایران برگزار شد گفت: صحنه مقابله با تقلب‌های کنکور، صحنه حضور مجرمان سایبری است. این مجرمان در پلتفرم‌های خارجی با اولویت تلگرام، اینستاگرام و واتساپ فعالیت دارند که براساس رصدهای انجام‌شده حدود ۲۰ نفر به دلیل فروش سؤال‌های جعلی آزمون سراسری ۱۴۰۳ در فضای مجازی بازداشت شدند.

 وی در ادامه تصریح کرد: ما با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته چند ماه قبل از کنکور، تمامی تحرکات مجرمان سایبری را زیر نظر داریم و تغییر شگردها را رصد می‌کنیم. رصد عام پلتفرم‌های خارجی بر اساس کلیدواژه‌ها نشان می‌دهد که از سال ۹۹ تاکنون بیش از ۵ هزار نشانک شامل کانال، گروه و لینک فعالیت مجرمانه داشته‌اند. اقداماتی که از سوی پلیس فتا صورت‌گرفت، موجب شد که این میزان فعالیت مجرمانه به ۲ هزار مورد تقلیل یابد که ۸۰۰ مورد شناسایی شدند و پس از بررسی‌های نهایی مجرمان سایبری که فعالان اصلی بودند طی این سال‌ها حدود ۴۰۰ نفر نیز دستگیر شدند.

 وی خاطرنشان کرد: اقداماتی که این مجرمان سایبری در حوزه کنکور انجام می‌دادند شامل دریافت پول‌های کلان از داوطلبان بوده است.

 این افراد از طریق کارت‌های بانکی شناسایی می‌شدند که به مرور روش‌های مجرمان سایبری پیشرفته‌تر شد و از کارت‌های بانکی اجاره‌ای استفاده کردند تا پلیس در شناسایی آنها با مشکل مواجه شود. در هفته‌های اخیر چند متهم را دستگیر کردیم که بابت اقدامات کلاهبردارانه‌ای که انجام داده بودند بالغ بر ۱۰۰ هزار تتر رمزارز دریافت کرده بودند.

 وی گفت: برخی کلاهبرداران پیشنهاد می‌دادند، سؤالات تقلبی کنکور را زمانی تحویل می‌دهند که سکه‌ طلا در ابعاد مختلف دریافت کنند. در این زمینه نیز بیش از ۵۰ نفر دستگیر شدند که درخواست طلا داشتند یا گفته بودند که وسط جاده باید پول جابه‌جا شود.

 مجید افزود: ما از ابتدای سال با هماهنگی سازمان سنجش در سراسر کشور مراکز را مورد رصد قرار داده‌ایم، حتی افرادی را که در سال‌های گذشته کلاهبرداری کرده‌اند .

با توجه به روش‌های پیچیده‌ای که کلاهبرداران استفاده می‌کنند از حوزه بین‌الملل هم استفاده کرده‌ایم.

 رئیس‌پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) فراجا افزود: در توصیه‌هایی که به مردم در زمینه امنیت کنکور داریم این است که مردم شک نداشته باشند که این شیوه‌ها و شگردها کلاهبرداری است.

 آنها  دنبال  به‌یغما بردن سرمایه افراد هستند. مجرمان سایبری کنکور از نظر پلیس جزو بی‌انصاف‌ترین مجرمان محسوب می‌شوند.

 رئیس‌پلیس فراجا در پایان خاطرنشان کرد: فروش سؤالات تقلبی به داوطلبان کنکور فقط یک جرم ساده نیست؛ بلکه به خطر انداختن امنیت روانی جامعه است. باید مجازات سنگینی  باشد تا بازدارندگی لازم را داشته باشد.

هزینه ثبت نام کنکور

در هر گروه آزمایشی مبلغ ۲,۰۸۰,۰۰۰ (دو میلیون و هشتاد هزار) ریال است.برای ثبت‌نام در یکی از گروه‌های آزمایشی هنر یا زبان (علاوه بر گروه اصلی)، نیز مبلغ جداگانه دریافت می‌شود.

متقاضیانی که علاقه دارند از رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی (غیرانتفاعی) هم‌رشته‌هایی را انتخاب کنند، لازم است در زمان انتخاب رشته (نیمه دوم مرداد ماه ۱۴۰۳)، نسبت به خرید کارت اعتباری به مبلغ ۵۷۶,۰۰۰ (پانصد و هفتاد و شش هزار) ریال (برای هر مورد علاقه‌مندی به‌صورت جداگانه به رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام نور یا مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی) اقدام کنند.

کنکور-سراسری-سه

پس از کش و قوس‌های فراوان درباره آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در نهایت زمان ثبت نام این آزمون بر مبنای مصوبه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) و ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از آن، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی فرا رسید.

پس از اینکه طرح اصلاح تبصره ۵ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب مجلس شورای اسلامی با اعلام نظر شورای نگهبان رد شد مشخص شد که آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنان در دو نوبت برگزار خواهد شد.

با توجه به اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درصد سهم آزمون سراسری و درصد سهم سوابق تحصیلی به صورت ۵۰ درصد اعلام شده است، پس از سال‌ها تلاش برای کاهش وزن آزمون سراسری، سهم ۵۰ درصدی سوابق تحصیلی داوطلبان به کنکور ۱۴۰۳ رسید. به این ترتیب سوابق تحصیلی نیز سهم مساوی با دروس آزمون سراسری دارند.

نکته مهم دیگر این است که این سهم سوابق تحصیلی به صورت قطعی محاسبه می‌شود. البته سهم سوابق تحصیلی در نظام‌های متوسطه‌ای که در کشور وجود دارد متفاوت است:

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است.

 میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی - واحدی / ترمی - واحدی در این گروه‌ها، ۳۷.۵ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی - واحدی / ترمی - واحدی ۱۲.۵ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۵۰ درصد) است.

وضعیت سهم سوابق تحصیلی برای دو گروه آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی متفاوت است:

«سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۲۸ درصد با تأثیر قطعی است.

میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی / ترمی واحدی در این گروه‌ها، ۲۱ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی / ترمی واحدی ۷ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۲۸ درصد) است.

سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۷۲ درصد است.»

ثبت نام در نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و آزمون رشته‌های تحصیلی پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی در سال ۱۴۰۳ از ۵ آذر ماه سال ۱۴۰۲ آغاز و تا ۱۱ آذر ماه ادامه خواهد داشت.

نوبت اول آزمون اختصاصی (کنکور) سال ۱۴۰۳ در روز‌های پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ و نوبت دوم آزمون اختصاصی در روز‌های پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیر ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کارودانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی براساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.

در صورتی‌که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی می‌کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (۰) لحاظ و سپس تراز می‌شود. برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست.

در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی (کنکور) در هریک از گروه‌های آزمایشی همانند سال ۱۴۰۲ است و دروس عمومی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌شود.

در صورت یکسان بودن گروه آزمایشی نوبت‌های معتبر هر داوطلب (نوبت‌های اول و دوم سال ۱۴۰۳ و نوبت‌های اول و دوم سال ۱۴۰۲ در صورتی که داوطلب در جلسه آزمون آن‌ها حاضر بوده است)، بیشترین نمره‌کل آزمون اختصاصی بین حداکثر ۴ نمره کل آزمون اختصاصی، با سهم ۵۰ درصد در نمره‌کل نهایی لحاظ و در کارنامه ملاک انتخاب رشته اطلاع‌رسانی می‌شود.

نمره‌کل نهایی حاصل از ۵۰ درصد نمره‌کل سابقه تحصیلی مربوط به گروه آزمایشی درخواستی و ۵۰ درصد بیشترین نمره‌کل آزمون اختصاصی گروه آزمایشی درخواستی است.

ملاک علمی برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در سال ۱۴۰۳، نمره کل نهایی مربوط به سال ۱۴۰۳ است (با توجه به تغییر ضرایب و میزان تأثیر سابقه تحصیلی در سال ۱۴۰۳، نمره کل نهایی داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برای پذیرش در سال ۱۴۰۳ تغییر می‌کند). رتبه در سهمیه و رتبه کشوری بر اساس نمره کل نهایی ساخته می‌شود.

منبع: ایران جیب

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها