|
کدخبر: 323558

قیمت مسکن / بازار مسکن / قیمت خانه

پیش بینی ترسناک از قیمت مسکن در ۱۴۰۳ / خانه دار شدن سخت تر شد؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره چشم‌انداز قیمت مسکن در سال ۱۴۰۳ صحبت کرده است. او اعلام کرده که در سال گذشته، قیمت مسکن افزایش قابل توجهی نداشته است. اما در سال جدید، او پیش‌بینی می‌کند که قیمت مسکن افزایش خواهد یافت.

اقتصاد پیش بینی ترسناک از قیمت مسکن در ۱۴۰۳ / خانه دار شدن سخت تر شد؟

با توجه به تاثیر رکودی که در حال حاکمیت بر بازار مسکن در سال ۱۴۰۲ بود، نوسان قیمت بالایی در این بازار تجربه نشد. اما با ورود به سال جدید، چه چشم اندازی برای آینده این بازار وجود دارد؟

کیانوش گودرزی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در این باره گفت: «با توجه به تورم قیمت‌ها، سهم مسکن در سبد زندگی مردم بالا رفته است و در نتیجه طبقه ضعیفی که باید به آن کمک شود توان اقتصادی بسیاری از مسائل را ندارد.»

وی افزود: «بنابراین زمانی که افراد توان اقتصادی خرید و اجاره مسکن را ندارند به‌نظر می‌آید با هر شرایطی قیمت‌ها در همان شرایط باقی بماند و در سال ۱۴۰۳ نیز رشد چندانی را تجربه نکند. البته در هر صورت مسکن تابع تورم است.»

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به تغییرات اخیر قیمت ارز در بازار غیررسمی، گفت: در اسفندماه گذشته، به‌محض اینکه قیمت دلار آزاد از محدوده ۵۰ هزار تومان به سمت ۶۰ هزار تومان خیر برداشت، همان فروشندگان مسکن که دنبال مشتری بودند و برای جذب مشتری تخفیف هم می‌داند، دست از فروش کشیدند و قیمت‌های پیشنهادی را ۲۰ درصد بالا بردند تا ببینند در سال ۱۴۰۳ قرار است چه اتفاقی رخ دهد.

گودرزی تأکید کرد: همه اتفاقات به حوزه حاکمیت و دولت برمی‌گردد و سرنوشت بازار مسکن منوط به این است که دولت چه تدابیری اتخاذ کند تا این بازار که تأثیر پذیرفته از سایر بازارهاست، تحت کنترل باقی بماند.

او ادامه داد: در ابتدای سال حقوق و دستمزد افزایش پیدا کرده و قیمت نهاده‌های ساختمانی نیز متأثر از تورم و نرخ ارز، مترصد افزایش است. در این میان وضعیت بازارهای موازی هم باید مشخص شود و درمجموع، اگر اتفاق خارج از انتظاری در این حوزه‌ها رخ ندهد، می‌توان انتظار داشت که بازار مسکن هم اثر کمتری بپذیرد.

گودرزی افزود: در شرایط فعلی، بازار مسکن منتظر این متغیرهاست و طبق روال همه ساله، بعد از تعطیلات نوروزی منتظر کشف قیمت‌های جدید خواهد بود.

از یک دهه گذشته فاصله قیمت مسکن و درآمد مردم هر روز بیشتر شد به‌طوریکه امروز به یک شکاف تبدیل شده و همین امر عامل رکود بازار مسکن شده، چراکه قدرت خرید مردم به خرید خانه‌ای با قیمت میانگین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان (در شهر تهران) نمی‌رسد.

اما در حالی که مشتری برای خانه‌های عرضه شده بازار وجود ندارد و در شرایط طبیعی در مقابل افزایش عرضه و کاهش تقاضا قیمت کالا باید کاهش پیدا کند اما مسکن با تاثیرپذیری از سایر عوامل به ویژه نرخ دلار گران‌تر می‌شود.

در شرایطی که قیمت مسکن در ۸ ماه اول سال گذشته کنترل شد و بازار از نوسانات قیمتی در امان بود اما با رشد قیمت ارز، بازار مسکن هم خیز صعودی را برداشت. کارشناسان مسکن می‌گویند بازار مسکن با فاصله‌ای از افزایش نرخ دلار اثر می‌پذیرد و اثر رشد نرخ دلار را پس از گذشت مدتی در این بازار می‌توان دید.

همزمان با شروع سال جدید اعلام نرخ تورم خود عامل اثرگذار در قیمت‌گذاری در بازار مسکن است و می‌دانیم که در کشورمان همواره بین عرضه و تقاضای واقعی فاصله‌ای وجود دارد اما عامل مهمی که اجازه رشد افسارگسیخته قیمت‌ها را در بازار مسکن نمی‌دهد، درآمد خانوار و قدرت ضعیف خرید در جامعه است بطوریکه طبق گفته دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران میزان قرارداد خرید اولی‌ها در بازار به حداقل ممکن رسیده‌است.

باید دید در ابتدای سال جدید کفه ترازوی کدام عامل سنگین‌تر است و کدام عامل بیشترین اثرگذاری را در تعیین قیمت‌ها در بازار مسکن خواهد داشت.

از آنجایی که مرجع قیمت‌گذاری‌ها بازار مسکن، پایتخت است و تغییرات قیمتی از بازار مسکن تهران به سایر شهرها سرایت می‌کند در جدول زیر قیمت خانه در محله‌های مختلف تهران بررسی می‌شود.

منبع: تجارت نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    اقتصاد کشور در حال سقوط ازاد است و برای کاهش اسیبها باید قید دین و خدا را زد

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها