|
کدخبر: 323154

بازار مسکن/قیمت مسکن/ساخت مسکن

پیش بینی قیمت مسکن / منتظر افزایش نرخ باشیم؟

پیش بینی ها و نظر کارشناسان حوزه مسکن نشان می دهد که احتمال تکرار تجربه رکود تورمی در بازار مسکن وجود دارد.

اقتصاد پیش بینی قیمت مسکن / منتظر افزایش نرخ باشیم؟

بازار مسکن اهمیت بسیاری برای مردم دارد و باید گفت که یکی از نیاز های اولیه مردم تامین خانه ای برای زندگی است. آمارها نشان می دهد که بازار مسکن ممکن است روند افزایشی را در سال جدید داشته باشد.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به رفتار بازار مسکن در بهار ١۴٠٣ گفت: با رشد نرخ دلار احتمال تکرار تجربه رکود تورمی در بازار مسکن وجود دارد.

سعید لطفی درباره وضعیت بازار مسکن در بهار ١۴٠٣ با توجه به پیش‌بینی‌های نرخ دلار اظهار داشت: باید توجه داشت که ابتدای سال جدید دولت نرخ تورمی را به صورت رسمی اعلام می‌کند که این نرخ تورم در تمام بازارها از جمله مسکن اثر می‌گذارد.

وی درباره رفتار بازار مسکن گفت: در فروردین ماه به دلیل تعطیلات ایام نوروز و همزمانی آن با ماه مبارک رمضان عملا معاملات بسیار ضعیف است و در اردیبهشت ماه هم بازار منتظر شاخص‌های اقتصادی از جمله نرخ تورم است. باید توجه داشت که بازار مسکن بسیار ترسو است و تا به یک ثباتی نرسد معاملات در این بازار شکل نمی‌گیرد.

لطفی با اشاره به تجربه رکود تورمی در بازار مسکن در سال‌های گذشته گفت: در حال حاضر بازار مسکن در رکود است و میزان معاملات کاهش پیدا کرده‌ اما باید توجه داشت که بازار مسکن تجربه رکود تورمی در سالهای گذشته را هم دارد و در صورت رشد نرخ دلار امسال هم شاهد رکود تورمی در این بازار خواهیم بود.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: قدرت خرید مردم توان قیمت‌های فعلی را ندارد و اگر همین قیمت‌های فعلی افزایش پیدا کند میزان معاملات کمتر می‌شود و در حالی که قیمت مسکن بر اثر عوامل متعدد افزایش پیدا می‌کند، قدرت خرید مردم بیشتر از قبل کاهش پیدا می‌کند.

لطفی درباره اثرگذاری افزایش نرخ دلار در بازار مسکن افزود: به طور قطع افزایش نرخ دلار بر روی بازار مسکن اثرگذار است اما بازار مسکن اثر آنی نشان نمی‌دهد و با فاصله‌ای بعد از افزایش نرخ دلار، اثر آن را در بازار مسکن می‌بینیم.

وی تاکید کرد: دولت در ٨ ماه اول سال ١۴٠٢ توانسته بود با سرکوب نرخ دلار، افزایش قیمت مسکن را هم مهار کند اما رشد نرخ دلار در ماه‌های پایانی سال گذشته، بر مسکن هم اثر می‌گذارد.

روند صعودی معاملات مسکن در روزها و ماه های پایانی سال باعث شد تا پرونده بازار مسکن در سال ۱۴۰۲ با یک رونق نه چندان مطلوبی به کار خود پایان دهد.

حال با وجود اینکه در دی ماه سال ۱۴۰۲ میزان معاملات مسکن در شهر تهران روند صعودی به خود گرفت سوال این است که آیا در سال جاری قیمت مسکن می تواند افزایشی باشد؟

میزان معاملات مسکن در شهر تهران در مهر ماه سال گذشته حدود ۳۴۰۰ قرارداد خرید و فروش بود و در آبان این عدد به ۴ هزار قرارداد خرید و فروش و در دی ماه به ۴۴۶۰ قرارداد ‌در تهران رسیده و امضا شد.

این آمار را در حالی بیگی نژاد نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک اعلام می کند که معتقد است چنانچه در سال جاری سایر بازارهای موازی مثل طلا و ارز در یک حالت ثبات قیمتی قرار بگیرند می توان امیدوار بود که بازار  مسکن نیز یک بازار با ثباتی خواهد داشت.

منبع: صدای بورس
 • س ارسالی در

  مردم پول ندارن بخرند،حتی به همین قیمت.قب لا طلا می فروختی ،ماشین می فروختی می تون ستی خانه بخری الان نه،.بالا بردن قیمتها فقط به نفع پولدارهاست ،که باپول اجاره زی اد مردم را خفه کنند.

 • ناشناس ارسالی در

  ۴۰ سال شما ساختین ،چند سال هم بدین دست چینی‌هابسازن، بعد میشینیم نتیجه رو قضاوت میکنیم

 • محمد ارسالی در

  با این شرایط هیچ جوانی خانه دار نمیشود. شاید بتواند در چادر زندگی کند وخرج روزان ه در بیاورد.کجای کارید شما از ملت خبری ندارید فقط اخبار می‌گوید. ببندید چند نفر سرشون در سطل زباله است تا نان خود در بی اورند و.....

 • ناشناس ارسالی در

  طرح سوال و اصول لفظیه دلالت می کند تمایلات به سمت گران شدن مسکن است تا بتوانند سرمایه های کلان را دوباره به بازار مسکن ببرند ؛زیرا خریدار عادی (مصرف کننده) از طبقه ضعیف و متوسط که همین الان هم قدرت خرید ندارد ، سوال را برعکس مطرح می کند !

 • محمد ارسالی در

  شما چرا میایین .یعنی خبر گزاری هستین.خون ه خریدین میخایین مال تان را زیاد کنید.اب و تابش میدین خانه گران میشود.خانه ارزان میشود .تحلیلت ابکی بود.خبرگزاری هم میبین یم .میگه افزایش قیمت دلار وتاثیر بر مسکن این یه جمله بود اونم یه جمله.اقا رئیست میاد بهتون میگه .اینا منتشر کنید .یکم مخ الفت.بد نیست.باعث تعاسفه .انتظار بیشتری از خبرگزاریهای داخلی هست ...تنها فقط باا ین .انتشارات جرات بیشترمیدین به دزدان ود لال وبنگاهی وبورسی .که کلاه گذاشتن سر مر دم رااز سر بگیرن.همه اینها مسئولیتش با د ولته ومن اینا متوجه نیستم .چرا حکومت بی اعتنایی میکنه .همتون باعث یعاس وناامیدی هستین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها