|
کدخبر: 323090

قیمت خانه / خرید مسکن / بازار مسکن

تهرانی ها نیم قرن صبر کنند / خرید خانه به خاطرات پیوست!

تحلیلگر بازار مسکن بیان کرد: مدت انتظار بالاخره برای صاحبخانه شدن در تهران به ۵۳ سال و در سایر نقاط کشور به ۳۹ سال رسیده است.

اقتصاد تهرانی ها نیم قرن صبر کنند / خرید خانه به خاطرات پیوست!

نرگس رزبان تحلیلگر بازار مسکن مدعی شد: معاملات خرید و فروش مسکن در کشور در سال ۹۱ به میزان بیشترین حجم را داشته و پس از آن با رکود شدیدی مواجه شده است. در ۱۰ ماه ابتدای سال جاری، آمار خرید و فروش مسکن در کشور به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

او افزود: بیشترین معاملات خرید و فروش مسکن در کشور در سال‌ ۹۱ انجام شده و بعد از آن رکود شدید رخ داده است. در ۱۰ ماهه ابتدایی امسال آمار خرید و فروش مسکن در کشور به شدت کاهش پیدا کرده است.

برای خرید خانه از چه وام‌هایی می‌توان بهره گرفت؟

تسهیلات مسکن در ایران به دو دسته بدون سپرده و پرداخت در صورت داشتن سپرده در بانک عامل تقسیم می‌شوند. اما در مجموع در طرح‌های مختلف تا چه سقفی متقاضیان می‌توانند تسهیلات دریافت کنند؟

وام‌های مسکن در ایران به دو دسته نیازمند به سپرده و بدون سپرده تقسیم می‌شوند. یکی از وام‌های نیازمند سپرده، وام مسکن جوانان است که امسال مبلغ آن به ۴۰۰ میلیون تومان رسید. این  وام به زوج‌های جوان در شرف ازدواج یا تازه‌عروس و دامادها اعطا می‌شود.

وام مسکن یکم یکی دیگر از وام‌های نیازمند سپرده است که به زوج‌های خانه‌اولی داده می‌شود. این وام امسال در تهران از ۴۰۰ میلیون تومان به ۸۰۰ میلیون تومان رسیده است.

وام‌های بدون سپرده هم شامل سه نوع «خرید مسکن»، «مسکن روستایی» و «جعاله» است. وام خرید مسکن از محل اوراق ممتاز داده می‌شود و مستلزم خرید اوراق تسه است

وام مسکن روستایی هم برای ساخت و تعمیر مسکن به روستاییان تعلق می‌گیرد. این وام در سال ۱۴۰۲ از ۲۰۰ میلیون تومان به ۳۵۰ میلیون تومان رسیده است

وام جعاله نیز از محل اوراق ممتاز و برای تعمیرات مسکن پرداخت می‌شود. این تسهیلات تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان و با بازپرداخت پنج ساله است.

 

منبع: نود اقتصادی

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها