|
کدخبر: 323078

قیمت خانه / اجاره خانه / بازار مسکن

حسرت بزرگ مردم ایران / خرید خانه محال شد؟

مسئله خانه دار شدن از اهمیت بالایی برخوردار است و دولت‌های مختلف در طول سال‌ها و دهه‌های گذشته وعده‌های مختلف و متنوعی به مردم در این زمینه داده‌اند.

اقتصاد حسرت بزرگ مردم ایران / خرید خانه محال شد؟

اما هنوز هم این مشکل بزرگ وجود دارد و قیمت‌های مسکن به گونه‌ای است که افراد ضعیف و کارگر فقط می‌توانند به خواسته خانه‌دار شدن خود را در دل داشته باشند و به نوعی تحقق این خواسته بسیار دشوار و سخت شده است.

اگر چه انتظار از دولت سیزدهم که دولتی مردمی می داند این است با مهار تورم بتواند به وعده ساخت مسکن عمل کند و مردم و اقشار ضعیف خانه دار شوند.

حسین زهی از نمایندگان مجلس در مورد مهار تورم مسکن در سال ۱۴۰۳ گفت: طبق قانون جهش تولید مسکن دولت موظف به ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی است که متاسفانه تاکنون این مهم تحقق پیدا نکرده است، دولتمردان پیگیر این مسئله هستند که تورم حاکم بر بازار را کنترل تا ساخت یک میلیون واحد مسکونی محقق شود.

وی با اشاره به رکود بازار مسکن، افزود: امیدواریم سال آینده تورم در این حوزه کنترل شود. بسیاری از مصالح و تجهیزات ساخت مسکن وابسته به نرخ ارز نیست اما به محض رشد قیمت دلار شاهد صعود قیمت مسکن و سایر کالاهای اساسی زندگی مردم هستیم.

عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت وظایفی در کنترل بازار مسکن دارد، یادآور شد: قوانین خوبی در مجلس یازدهم برای کنترل بازار مسکن تصویب شد اما تا به امروز به درستی اجرای نشده است، طبق قانون اساسی دولت موظف به تهیه مسکن برای افرادی است که خانه ندارند، از طرفی دولت می‌تواند ردیف اعتباری مشخصی برای بانک‌ها در نظر بگیرد و همچنین در نظر بگیریم بازپرداخت تسهیلات۲۳ درصدی مسکن برای بسیاری از مردم مشکل است.

وی با انتقاد از بازپرداخت بهره وام مسکن، تصریح کرد: دولت باید در پرداخت تسهیلات وام مسکن تجدید نظر کند در غیر اینصورت قشر کارمند و کارگر جامعه طی ۱۸ الی ۲۰ سال ناتوان از خرید مسکن خواهند بود و خانه دار شدن تبدیل به آرزوی دست نیافتنی می‌شود.

نماینده مردم در مجلس یازدهم افزایش قیمت خانه را حبابی دانست و اظهار داشت: عدم نظارت بر رشد قیمت مسکن و اجاره بهای آن منجر شده تا برخی خانواده‌ها به صورت شراکتی اقدام به اجاره مسکن کنند.

حسین زهی با تاکید بر اینکه امروز مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای دیده شده نه کالای مصرفی، خاطرنشان کرد: در گذشته از مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای یاد نمی‌کردند مواردی همچون طلا، ارز، سکه، ماشین  وارداتی از کالاهای سرمایه‌ای محسوب می‌شد،امروز حباب حاکم بر بازار مسکن آن را در لیست کالاهای سرمایه‌ای قرار داده و بسیاری از مالکان تلاش می‌کنند از اجاره دادن منازل خود امتناع کنند تا زمانی که نگاه‌ها به مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای باشد مهار تورم آن ممکن نخواهد بود.

منبع: افکارنیوز
 • ناشناس ارسالی در

  خونم خالی شد خواستم نقاشی کنم ۱۵میلیون ش د
  ۲ سال پیش ۲۰میلیون خرج لوله کش ی و توالت فرنگی شد
  کفی کولر عوض کردم یک میلیون شد چون هیچ مستاجری فهم و شعور ندارد زمستان آب کولر خالی کنه
  الان بازدید کننده خونه را دیده می‌کنه کف آشپزخانه را چرا سنگه باید سرامیک کنی به چند نفر گفتم نه سرامیک نمیکنم قهر کر دن رفتن
  حالا برای سرامیک کردن کف آشپزخانه باید کابینت را بردارم که خودش ۳ میلیون فقط اجرت برداشت و نصب کابینت می شه بجز بنایی و مصالح ساختمانی
  برا ی همین دلایل سال دیگه خونه ام را زیر ماه ی ۱۵میلیون اجاره نمیدم .

 • لیلا ارسالی در

  حسرت چیه پولی که دارم فقط برای پیش خونه باماهی چندمیلیون اجاره س دیگه حتی نمیشه بهش فکرکرد

 • حسین عابد ارسالی در

  سلام باتشکر وسیاست دولت ورئیس جمهور عزیز وپشتیبانی مردم قیمت واجاره خانه کاهش وت مام مردم خانه درخواهند شد.زنده باد رئیس جمهور.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها