|
کدخبر: 321864

معافیت مالیاتی

هشدار به متخلفان مالیاتی /حساب مالی استیجاری رصد می شود

وجیه‌الله ذکوری گفت: مالیات ۵۰ درصد مشمولان تبصره ۱۰۰ استان همدان صفر بوده است.

اقتصاد هشدار به متخلفان مالیاتی /حساب مالی استیجاری رصد می شود

وجیه‌الله ذکوری، مدیر کل امور مالیاتی استان همدان، در جریان نشست سیاست‌های مالی و مالیاتی کشور، درباره عملکرد اداره کل استان همدان اظهار داشت: در ۱۱ ماه سال ۱۴۰۲، موفق به وصول ۹۹ درصد منابع تعیین شده شدیم که معادل ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است. این رقم نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد رشد داشته است. تمرکز اصلی ما در سال جاری بر تامین نیازهای مودیان بوده است.

وی افزود: مالیات ۵۰ درصد مشمولان تبصره ۱۰۰ استان همدان صفر بوده است. تنها ۳.۵ درصد از مودیان ما بالای ۲۰ میلیون تومان مالیات پرداخت کردند. عمده بحث ما در استان همدان تمرکز بر فرار مالیاتی بوده است.

شناسایی فرار مالیاتی از طریق حساب‌های استیجاری

ذکوری با اشاره به اینکه ما برای اولین بار در کشور یک کارگروه استانی برای مبارزه با فرار مالیاتی تشکیل دادیم، گفت: این کارگروه با حضور نهادهای مختلف از جمله نهادهای قضائی و سیاسی تشکیل شد. نزدیک به ۱۵۰۰ فقره فرار مالیاتی در این زمینه شناسایی شده و ۷۰۰ میلیارد تومان مالیات نیز تشخیص و به مودیان ابلاغ شده است.

همچنین سید هادی سبحانیان در همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی کشور اعلام کرد: در اسناد بالادستی به طور مکرر تکرار شده است که باید از منابع نفتی دوری کنیم و به سوی منابع پایدار مالیاتی حرکت کنیم. با این حال، در سال‌های گذشته، تاکنون پیشرفت قابل توجهی در این زمینه حاصل نشده است.

وی افزود: بعضا این سوال پیش می آید که چرا کشوری که نفت دارد باید مالیات بدهد؟ پاسخ این است که نفت یک سرمایه است و باید برای آینده ذخیره شود و عقلا نباید صرف امور جاری کشور شود. همچنین قیمت نفت در اختیار کشور نیست و شیر نفت در اختیار نهادهای بین المللی است.

نیمی از منابع بودجه از طریق مالیات تامین می شود

رئیس کل سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۲ حدود ۵۰ درصد از منابع بودجه سالیانه از طریق مالیات تامین می شود که این عدد در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰ درصد بود.

سبحانیان با اشاره به لزوم فرهنگ سازی مالیاتی گفت: در این حوزه با سوالات جدی از منظر مردم مواجهیم. برای اینکه امر مالیات ستانی به یک امر لازم و ضروری در افکار عمومی تثبیت شود مستلزم آن است که دانشگاه‌ها و اندیشکده‌های ما به معنای واقعی کلمه به صورت تخصصی به این موضوع بپردازند.

وی تاکید کرد: مردم باید بدانند مالیاتی که می پردازند در حوزه زیرساخت‌ها و آبادانی کشور هزینه می‌شود. بحث بعدی تربیت و به کارگیری مشاوران مالیاتی است که در سازمان دنبال می‌شود. استفاده از این مشاوران می‌تواند نقش مهمی را در ترویج فرهنگ مالیاتی در کشور ایجاد کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی، رویکرد دیگر را حرکت به سمت یک نظام مالیاتی داده مبنا و  سیستمی دانست و یادآور شد: قبلا یک نظام مالیاتی سنتی داشتیم که هم اکنون با حرکت پرشتاب به سمت تکامل مبتنی بر داده می رویم. این منجر به رضایت خاطر مودیان می شود. اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان یکی از اقدامات در این زمینه است.

مالیات چهار میلیون نفر از طریق خوداظهاری اخذ می‌شود

سبحانیان بیان کرد: مالیات بیش از چهار میلیون مودی در مشاغل صرفا از طریق اظهار خود آنها اخذ می شود. این هنر یک نظام مالیاتی مطلوب است که به گونه‌ای با مودی تعامل کند که مودی خیر و صلاح خودش را در اظهار درست بداند. بخش زیادی از گلایه‌ها ناشی از میزان مالیات پرداختی نیست، بلکه ناشی از تبعیضی است که ممکن است بین دیگر افراد باشد. اما اگر بدانند همه چیز به صورت سیستمی محاسبه می شود قطعا نارضایتی‌ها از بین می رود.

وی با بیان اینکه خدمات مالیاتی باید به صورت برخط ارائه شود، گفت: مودیان باید بتوانند از منزل خودشان تکالیف مالیاتی را انجام دهند. در این راستا صدور گواهی های مختلف مالیاتی به صورت برخط، مالیات نقل و انتقال سهام غیربورسی به صورت غیرحضوری، مالیات بر ارث و برون سپاری خدمات مالیاتی، توسعه دفاتر پیشخوان، ارایه خدمات مالیاتی بر روی اپلیکیشن از اقدامات سازمان امور مالیاتی است.

به  گفته سبحانیان، تکریم مودیان یک تکلیف در سازمان امور مالیاتی است. مرکز ارتباطات مردمی ۱۵۲۶ به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی فعالان اقتصادی و مودیان مالیاتی است. استفاده از شرکت‌های دانش بنیان، سیستمی  کردن فرآیندها، جلوگیری از فرار مالیاتی با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان از محورهای اصلی ما است.

شناسایی ۱۲۰ هزار خانه لوکس در پایتخت توسط یک شرکت دانش بنیان

رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: سال گذشته برای شناسایی املاک لوکس تقریبا در کل کشور حدود ۱۰ هزار واحد را شناسایی کردیم که امسال موفق شدیم با ظرفیت یکی از شرکت‌های دانش بنیان فقط در تهران حدود ۱۲۰ هزار خانه گران قیمت را در تهران شناسایی کنیم.

وی بیان کرد: تمرکز بر دانه درشت‌ها یکی دیگر از رویکردهای اصلی ما است. ما به مودیان خرد فشار نمی آوریم. ۵۰ درصد مشاغل که مودیان خرد هستند مالیاتشان صفر مطلق شده است. ۹۰ درصد هم زیر ۲۰ میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کنند.

سبحانیان، اصابت مالیات بر فعالیت‌های غیرمولد را از دیگر رویکردهای سازمان امور مالیاتی دانست و گفت: ما باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که افراد سود خود را در بازارهای سفته بازانه نبینند. مجلس در این زمینه همکاری خوبی دارد. قانون مالیات بر سوداگری و سفته بازی تا جای خوبی در مجلس پیش رفته و امیدواریم در این مجلس به انتها برسد و به مجلس بعد موکول نشود. همکاری دستگاه‌ها برای در اختیار گذاشتن این اطلاعات نیز مهم است.

وی خاطرنشان کرد: لایحه مجموع درآمد در دولت تنظیم و به مجلس ارسال شده است. در این لایحه تلاش شده با کاهش نرخ، انگیزه سرمایه گذاری و تولید افزایش پیدا کند. باید به سمت مالیات ستانی بیشتر از پرمصرف‌ها و کسانی که درآمد کمتری برای کشور ایجاد می کنند برویم.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها