|
کدخبر: 321820

بازار ارزهای دیجیتال | بازار رمزارز | قیمت بیت کوین

آمار نجومی ذخیره بیت کوین / قیمت کاهش می یابد؟

مورنو وضعیت پاداش استخراج‌کنندگان بیت‌کوین را خاطرنشان کرد. به گفته وی، با توجه به شرایط فعلی بازار، ماینرهای این ارز دیجیتال بیش از حد درآمد کسب کرده‌اند که می‌تواند به معنای کاهش قیمت بیت کوین در ادامه باشد.

اقتصاد آمار نجومی ذخیره بیت کوین / قیمت کاهش می یابد؟

جولیو مورنو، رئیس بخش تحقیقات پلتفرم کریپتو‌کوانت (Cryptoquant)، به افزایش تقاضا در بین دارندگان بیت کوین اشاره کرده است.

داده‌های این پلتفرم از افزایش انتقال بیت کوین به آدرس‌هایی که فقط دریافت‌کننده هستند و هیچ‌گاه دارایی از آن خارج نشده است (آدرس‌های انباشت‌کننده) حکایت دارد.

مورنو افزود که با توجه به صعود سریع بیت کوین، برخی شاخص‌ها در حال حاضر نشان‌دهنده رسیدن قیمت به سقف خود هستند. یکی از این شاخص‌ها، شاخص چرخه خرسی-گاوی بیت‌کوین (Bitcoin bull-bear market cycle) است که نشان‌ می‌دهد سطح ۶۰ هزار دلار می‌تواند سقف چرخه کنونی باشد.

علاوه بر این، مورنو وضعیت پاداش استخراج‌کنندگان بیت‌کوین را خاطرنشان کرد. به گفته وی، با توجه به شرایط فعلی بازار، ماینرهای این ارز دیجیتال بیش از حد درآمد کسب کرده‌اند که می‌تواند به معنای کاهش قیمت بیت کوین در ادامه باشد.

علاوه بر این، حجم بالای سود‌های محقق نشده، مورنو را به این نتیجه رسانده است که قیمت بیت کوین احتمالا در پی یک رویداد فروش گسترده کاهش خواهد یافت.

بر اساس داده های TradingView، در زمان نگارش این خبر، بیت کوین ۶۱,۹۴۲ دلار قیمت دارد. این قیمت پس از ۴ روز حرکت جانبی در پی ثبت سقف ۶۴ هزار دلار به دست آمده است.

این حرکت جانبی در نوع خود، اظهارات مورنو را تأیید می‌کند؛ با این وجود، همچنان احتمال ادامه رالی و ثبت سقف‌های جدید‌تر وجود دارد.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماماً دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سؤال «بیت کوین چیست» ارائه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتا به همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملاً مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان است که از‌طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و نرم‌افزار اصلی بیت کوین را اجرا می‌کنند. این کامپیوترها که نود (Node) نام دارند، برتری‌ای بر یکدیگر ندارند و فقط پایگاه داده بیت کوین را که به آن بلاک چین می‌گویند، در خود ذخیره می‌کنند. هرکسی در هر‌جای دنیا می‌تواند با راه‌اندازی این نرم‌افزار در هر کامپیوتری، بخشی از این شبکه باشد.

 

منبع: رمزارز نیوز

ارسال نظر