|
کدخبر: 320530

بازار ارزهای دیجیتال | قیمت ارز دیجیتال | قیمت بیت کوین

ورود دو سیگنال مثبت به بازار بیت کوین / روند صعودی قیمت ادامه دارد؟

پیش از این، رویدادهای مشابهی، از جمله فروش بیش از ۱ میلیارد دلار از سهام صندوق GBTC توسط صرافی ورشکسته FTX، منجر به کاهش قابل‌توجه قیمت بیت کوین شده بود.

اقتصاد ورود دو سیگنال مثبت به بازار بیت کوین / روند صعودی قیمت ادامه دارد؟

در روزهای اخیر، قیمت بیت کوین (BTC) افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرد و برای اولین بار در دو سال گذشته، از مرز ۵۲ هزار دلار گذشت. با این حال، رالی قیمت بیت کوین اکنون در معرض تهدید دو رویداد فروش عمده قرار دارد که به طور بالقوه می‌توانند بر مسیر کوتاه مدت آن تأثیر بگذارند.

اولین رویداد مربوط به مجوز اعطاشده به وام‌دهنده رمزارزی ورشکسته جنسیس (Genesis) برای فروش ۳۵ میلیون سهم صندوق GBTC گری‌اسکیل، به ارزش تقریبی ۱٫۳ میلیارد دلار است.

پیش از این، رویدادهای مشابهی، از جمله فروش بیش از ۱ میلیارد دلار از سهام صندوق GBTC توسط صرافی ورشکسته FTX، منجر به کاهش قابل‌توجه قیمت بیت کوین شده بود.

علاوه بر این، دولت ایالات متحده نیز اعلامیه‌ای را برای فروش بخشی از ذخایر بیت کوین خود منتشر کرده است.

در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۴، اعلام شد که ۲،۸۷۵ بیت کوین به ارزش ۱۵۰٫۶ میلیون دلار که از دارک وب جاده ابریشم (Silk Road) ضبط شده بود، توسط دولت فروخته خواهد شد. با در اختیار داشتن حدود ۲۰۸ هزار بیت کوین به ارزش تقریبی ۱۰٫۹ میلیارد دلار، دولت ایالات متحده یکی از بزرگ‌ترین دارندگان بیت کوین در سطح جهان است.

داده‌های تاریخی حاکی از آنند که فروش‌های قبلی توسط دولت آمریکا، مانند فروش ۸٫۲ هزار بیت کوین از طریق صرافی کوین بیس در جولای سال گذشته، بر پویایی قیمت بیت کوین تأثیر گذاشته و باعث کاهش قیمت این ارز دیجیتال شده است.

با وجود این تهدیدات، بازار ارزهای دیجیتال اخیرا انعطاف‌پذیری خوبی از خود به نمایش گذاشته است. به دنبال رشد اخیر قیمت بیت کوین، ارزش بازار آن هم به بالای ۱ تریلیون دلار افزایش یافته است.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماماً دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سؤال «بیت کوین چیست» ارائه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملاً مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان است که از‌طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و نرم‌افزار اصلی بیت کوین را اجرا می‌کنند. این کامپیوترها که نود (Node) نام دارند، برتری‌ای بر یکدیگر ندارند و فقط پایگاه داده بیت کوین را که به آن بلاک چین می‌گویند، در خود ذخیره می‌کنند. هرکسی در هر‌جای دنیا می‌تواند با راه‌اندازی این نرم‌افزار در هر کامپیوتری، بخشی از این شبکه باشد.

 

منبع: رمزارز نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها