|
کدخبر: 319238

قیمت نفت/بازار انرژی/اوپک پلاس

نفت در مسیر افزایش قیمت / بازار جهانی در آشوب

قیمت نفت تحت تاثیر عوامل بسیاری مانند نگرانی از کاهش عرضه در مسیر صعود قرار گرفت.

اقتصاد نفت در مسیر افزایش قیمت / بازار جهانی در آشوب

قیمت طلای سیاه باوجود آنکه روز گذشته با کاهش همراه بود، در معاملات امروز با افزایش قیمت همراه شد و در مسیر صعود قرار گرفت.

قیمت نفت پس از کاهش بیش از یک درصدی در روز گذشته، در اوایل معاملات صبح سه‌شنبه، تحت تاثیر تجدید نگرانی‌ها نسبت به مختل شدن عرضه، بهبود یافت.

بهای معاملات نفت برنت با ۱۷ سنت معادل ۰.۲۱ درصد افزایش، به ۸۲ دلار و ۵۷ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۷ سنت معادل ۰.۲۲ درصد افزایش، به ۷۶ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص روز دوشنبه بیش از یک دلار کاهش پیدا کردند زیرا عمیق شدن بحران املاک، نگرانی‌ها نسبت به تقاضا از سوی چین را برانگیخت.

سورو سارکار، سرپرست تیم بخش انرژی بانک دی‌بی‌اس در این باره گفت: معاملات نفت با احتساب ریسک‌های ژئوپلیتیکی، بالای ۸۰ دلار آمریکا در هر بشکه، داد و ستد می‌شود و اگر واکنش شدید آمریکا وجود نداشته باشد، این روند صعودی ظرف یک یا دو هفته از تحلیل خواهد رفت.

واشنگتن، به دنبال حمله مرگبار هواپیماهای بدون سرنشین در اردن و کشته شدن نظامیان این کشور، متعهد شد که تمام اقدامات لازم را برای دفاع از نیروهای خود انجام دهد.

رشد قیمت نفت در آستانه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا روی داد که از روز سه شنبه آغاز شد. انتظار می‌رود سیاستگذاران آمریکایی، نرخ‌های بهره را ثابت نگه دارند اما بعضی از سرمایه‌گذاران بر این باورند که بانک مرکزی آمریکا ممکن است از حمایت از افزایش نرخ‌های بهره دست بکشد. نرخ‌های بهره پایین‌تر، برای قیمت نفت مثبت هستند و می‌توانند تقاضا برای نفت را تقویت کنند.

طبق افزار دیده بان فدرال شرکت CME، بازارها اکنون احتمال کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا در مارس را ۴۷ درصد ارزیابی می‌کنند که کمتر از ۸۸ درصد در یک ماه قبل است.

در این بین، نظرسنجی رویترز نشان داد ذخایر نفت خام و سوخت‌های تقطیری آمریکا در هفته گذشته کاهش پیدا کرده است اما ذخایر بنزین افزایش داشته است.

بر اساس گزارش رویترز، آمار موسسه امریکن پترولیوم از ذخایر نفت و سوخت آمریکا روز سه شنبه و آمار رسمی روز چهارشنبه منتشر خواهد شد.

کمیسیون ذخایر دولتی روسیه اعلام کرد ذخایر جدید نفت خام و میعانات گازی در سال ۲۰۲۳، به ۵۵۰ میلیون تن رسید و تولید نفت روسیه در سال میلادی گذشته، ۵۲۳ میلیون تن معادل ۱۰.۴۶ میلیون بشکه در روز بود.

داده‌های کمیسیون دولتی روسیه نشان داد ذخایر گاز طبیعی نیز در سال ۲۰۲۳ به طور کامل جایگزین شد، زیرا ذخایر جدید ۷۰۵ میلیارد متر مکعب و تولید گاز، ۶۴۲ میلیارد متر مکعب بود.

با وجود داده‌هایی که نشان می‌دهد ذخایر کاملا جایگزین شده، روسیه ممکن است در عرضه بخشی از تولید نفت و گاز آینده خود در بازارهای بین‌المللی با مشکلاتی مواجه شود. بخش عمده نفت خام و سوخت روسیه، بازارهای جدیدی در آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا پیدا کرد، اما صادرات گاز طبیعی پس از آغاز جنگ در اوکراین، کاهش یافته است.

پس از آن که روسیه عرضه گاز به چندین کشور اتحادیه اروپا را متوقف کرد و منفجر شدن خط لوله زیردریایی نورد استریم در دریای بالتیک در اواخر سال ۲۰۲۲، صادرات گاز شرکت گازپروم به اروپا از طریق خط لوله، در سال ۲۰۲۳، به میزان ۵۵.۶ درصد کاهش یافت.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها