|
کدخبر: 318521

قیمت دلار/ قیمت ارز/ بازار دلار

پیش بینی خطرناک درباره قیمت دلار / کامبک حتمی است؟

یک فعال اقتصادی اخیرا اظهار کرد که اعتقاد دارد با اقداماتی از سوی دولت و بانک مرکزی، این التهاب اخیر در بازار ارز به زودی برطرف خواهد شد و ارزش دلار دوباره به نرخی مشابه یکسال گذشته برمی‌گردد. اما لازم به ذکر است که پیش‌بینی نوسانات ارزش دلار نیازمند توجه به عوامل متعددی است و هیچ کس نمی‌تواند با قطعیت این موضوع را پیش‌بینی کند.

اقتصاد پیش بینی خطرناک درباره قیمت دلار / کامبک حتمی است؟

پیش‌بینی نرخ ارز بسیار پیچیده است و به عوامل متعددی بستگی دارد. برخی از عواملی که می‌تواند بر نرخ ارز تأثیر بگذارد عبارتند از: سیاست‌های پولی و مالی دولت، تقاضا و عرضه ارز، نرخ بهره، شرایط اقتصادی و سیاسی کشورها، نرخ تورم و تحولات جهانی. به دلیل پیچیدگی این عوامل و عدم قدرت پیش‌بینی دقیق آنها، پیش‌بینی نرخ ارز با ریسک بالایی همراه است و نمی‌توان به صورت قطعی پیش‌بینی کرد که نرخ ارز در آینده به چه شکلی تغییر خواهد کرد.

در همین زمینه قاسم رضائیان، رئیس اتاق بازرگانی گیلان با اشاره به جوسازی‌های رسانه ای در فضای مجازی در خصوص نوسانات بازار ارز و افزایش قیمت دلار گفت: متاسفانه فضای مجازی این امکان را به بسیاری از افراد سودجو و دلال داده که با هر رخداد داخلی و بین المللی، خبرسازی کنند و بازار سرمایه به خصوص ارز و طلا را بر هم بزنند. بطوریکه طی روزهای گذشته پس از حمله نظامی آمریکا به یمن، دوباره موجی از اخبار کذب و نادرست در خصوص افزایش شدید قیمت ارز در آینده منتشر شد که بازار را دچار شوک کرد.

وی افزود: بسیاری از دلالان و سوداگران بازار ارز به گونه ای شرایط را برای مردم عادی توصیف کردند که این جماعت باید سرمایه خود را بلافاصله به طلا و سکه و دلار کنند تا در آینده صاحب سود سرشاری شوند. این حاشیه سازان تا جایی پیش رفتند که صحبت از رسیدن قیمت دلار به بالای ۷۰ هزار تومان هم می کردند تا بتوانند از موج روانی سوء استفاده کرده و ثبات بازار ارز را بر هم بزنند.

این فعال اقتصادی به بحث «فنر ارزی» و شایعه سازی برخی رسانه ها با استفاده از این کلید واژه اشاره کرد و گفت: فضای مجازی هیچ چارچوبی ندارد و بسیاری از سودجویان و دلالان به راحتی می توانند در کانال های تلگرامی هر شایعه ای را مطرح و به آن پر و بال دهند. بحث فنر ارزی هم جزو همین مسایل کذب و نادرستی است که توسط همین افراد ساخته و پرداخته شده و متاسفانه در برخی از رسانه ها نیز با عدم آگاهی کافی منتشر می شود.

رضائیان اظهار داشت: برخی سایت ها و کانال های تلگرامی، اقتصاد و منابع ارزی کشور را طوری برای مردم ترسیم می کنند که انگار در پایان سالجاری قرار است اتفاقات عجیب قیمتی رخ دهد. آنها هر روز به عامه مردم القا می کنند که باید سرمایه خود را به دلار و سکه و طلا تبدیل کنند و در غیر اینصورت متحمل ضرر می شوند. در حالی که قضیه کاملا بالعکس است و در واقع سرمایه گذاری مردم در بازار ارز و طلا به زیان آنها منتهی خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی گیلان خاطر نشان کرد: معتقدم التهاب اخیر در بازار ارز به زودی با اقدامات لازم از سوی دولت و بانک مرکزی بر طرف خواهد شد و دلار دوباره به همان کانال تثبیت شده یکسال گذشته باز می‌گردد، چراکه درآمدها و منابع ارزی کشور امیدوارکننده و در حال افزایش است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها