|

بخوانید :

کدخبر: 286156 سارا سمیع شمس

گفتگوی اختصاصی گسترش نیوز با کارشناس بازار طلا و سکه؛

بورس درباره قیمت عجیب ربع سکه جواب دهد / پیش‌بینی مهم برای خریداران

محمدولی؛ پیشکسوت بازار طلا و سکه گفت: باید از مدیرانی بورسی پرسید که چرا ربع سکه با قیمت‌های عجیب به فروش رفته است.عرضه سکه در بورس باید به موازات بازار باشد و این عرضه به میزان کافی باشد.

اقتصاد بورس درباره قیمت عجیب ربع سکه جواب دهد / پیش‌بینی مهم برای خریداران

براساس آمار منتشر شده ۴۰ ربع سکه به قیمت ۱۶ میلیون و ۷۶۳ هزار تومان و ۲۰۰ سکه به قیمت ۱۳ میلیون در بورس کالا به فروش رفته است. قیمت‌هایی نجومی که هیچ توجیهی ندارد. جالب، بدانید که قیمت ربع سکه در بازار آزاد حدود ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش شده است. حال این سوال پیش می‌آید، چرا بازاری که قرار بود حباب سکه را کاهش دهد، ربع سکه را با این قیمت‌ها به متقاضیان می‌فروشد؟ شاید مدیران بورسی بگویند که قیمت را خریدار مشخص می‌کند اما چرا هیچ سنخیتی در قیمت سکه‌های فروش رفته و با قیمت ذاتی کالا وجود ندارد؟ در این زمینه خبرنگار گسترش نیوز با عبادالله محمدولی کارشناس و پیشکسوت بازار طلا و سکه به گفتگو نشسته است که در ادامه می‌خوانیم.

فروش ربع سکه ۱۶ میلیون تومانی در بورس

عبادالله محمدولی کارشناس و پیشکوست بازار طلا و سکه درباره عرضه ربع سکه در بورس کالا گفت: باید از مدیرانی بورسی پرسید که چرا ربع سکه باید با قیمت‌های عجیب غریب نظیر ۱۶ میلیون و ۷۶۳ هزار تومان یا ۱۳ میلیون تومان فروش برود؟ مسئولین مربوطه آیا پاسخ می‌دهند که چرا ربع سکه با وزن ۲ گرم و ۰.۳۳ سوت به این قیمت‌های عجیب و غریب فروش می‌رود؟ قاعدتا باید توضیح دهند که چرا این اتفاق افتاده است.

محمدولی

وی افزود: عرضه سکه در بورس باید به موازات بازار باشد و این عرضه به میزان کافی باشد. اگر خرید سکه توسط شرکت‌ها و افراد حقوقی با تعداد بالا و بدون کنترل انجام شود، فضای خطرناکی را ایجاد خواهد کرد اما اگر عرضه سکه به صورت کنترل شده و به وسیله کارت ملی خودشان (نه کارت ملی سوری افراد دیگر) و در یک بانک اطلاعاتی قابل مشاهده باشد، این شرایط به موازات بازار حرکت مثبتی خواهد بود و منجر به کنترل قیمت‌ها خواهد شد. عرضه ربع سکه در بورس کالا در حقیقت به نیت کشف قیمت واقعی سکه، کنترل عرضه و تقاضا و کاهش حباب سکه روی کار آمده است و اگر با این هدف انجام شود طبیعتا برای خریدار سودمند خواهد بود. اگر این فضا منجر به تشکیل بازار دومی شود و قیمت‌های عجیبی برای سکه معرفی شود، این اقدام هیچ توجیه اقتصادی در بر نخواهد داشت.

تغییرات بانک مرکزی درجهت کنترل قیمت بازار

فعال بازار سکه و طلا اشاره کرد: هر حرکتی که بانک مرکزی به عنوان متولی سکه در بازار انجام می‌دهد، باید منجر به کاهش مسائل حاشیه‌ای در زمینه ایجاد نوسانات بازار سکه شده و قیمت سکه را در ادامه کاهش دهد اما چیزی که عیان، ابهامات موجود در تغییرات است که باعث بروز نتیجه عکس می‌شود. بانک مرکزی هر تغییری که درباره مقابله با گرانی سکه ورود کند و عرضه سکه را به میزان کافی در بازار جانبی به قیمت واقعی انجام دهد، این می‌تواند در کنترل وضعیت بازار مثمر ثمر باشد. اگر بانک مرکزی به عنوان رقیب بازار سکه ورود کند، کاملا قابل پیش‌بینی است که چه عواقبی در پیش خواهد داشت.

توصیه مهم به متقاضیان خرید سکه

محمدولی اظهار داشت: توصیه ما به خریداران سکه این است که حتما خریدشان را از محلی انجام دهند که دارای مجوز کسب باشد. حتما از کسانی خرید انجام دهید که دارای مجوز سکه فروشی یا طلافروشی باشند، چون وقتی خرید را از این افراد انجام می‌دهید خیالتان از هر بابت راحت‌تر است. مطمئنا فردی که مجوز فروش طلا و سکه را دارد اولین چیزی که برای کسب و کارش مهم اهمیت دارد، حفظ اعتبار است. البته پیش داوری درباره فعالیت دلالان بازار نداریم اما شما مقایسه کنید و ببینید که دسترسی به کدام‌شان راحت‌تر است؟ واحدهایی که محلی مشخص در بازار دارند یا افرادی که آزادانه خرید و فروش سکه انجام می‌دهند؟ طبیعتا خرید از واحد صنفی مجوزدار و دارای محلی مشخص، عاقلانه‌تر است.

وی افزود: با توجه به وضعیت موجود در بازار ربع سکه و حباب غیر منطقی که ایجاد شده است، فعالان بازار خرید ربع سکه را پیشنهاد نمی‌کنند. چون این حباب ایجاد شده در ربع سکه روزی از بین خواهد رفت و حباب هم وقتی از بین برود، قیمت واقعی طلا و سکه مشخص می‌شود. بنابراین این اتفاق باعث متضرر شدن سرمایه گذار خردی است که در این برهه زمانی اقدام به خرید سکه می‌کند.

پیش‌بینی درباره بازار سکه تا پایان سال

پیشکسوت بازار طلا و سکه در پایان به خبرنگار گسترش نیوز گفت: چیزی که از بازار سکه می‌توان استنباط کرد، احتمالا تا نیمه اسفند به همین منوال بازار ادامه داشته باشد. میزان تقاضا در بازار به مرور زمان کم می‌شود و همچنین ماه رمضان در پیش است و معمولا در این مقطع با کاهش تقاضا در بازار سکه مواجه هستیم. تغییراتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم به دلیل تقاضا است. تقاضایی که در بازار داریم هر چقدر به عید نزدیک می‌شویم، کاهش پیدا می‌کند. بنابراین قیمت‌ها با توجه به کاهش تقاضا با یک اصلاح روبرو خواهد بود. افرادی که سرمایه‌های خردی را دارند و به دنبال یک بازار امن برای حفظ ارزش این سرمایه می‌گردند، بازار طلا قطعا یکی از بازارهای مطمئن در این زمینه است. البته باید در نظر داشته باشند که ورود به بازار طلا در میان مدت و بلند مدت دارای ارزش افزوده خوبی است به شرطی که بازه زمانی خرید و فروش‌شان منطقی باشد. خرید و فروش طلا در زمان کوتاه ریسک بالایی دارد و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...