|
کدخبر: 189593 شهریار خادمی

در گفتگوی گسترش نیوز با کارشناسان بازار سرمایه:

فروپاشی بورس نزدیک است؟

کارشناسان بورس باور دارند که با ادامه روند فعلی بازار سرمایه، این بازار همانند سال ۹۹ با بحران روبه‌رو خواهد شد.

بورس از ابتدای سال ۱۴۰۰ و در امتداد افت فاحش سال ۹۹ اوضاع مناسبی نداشت‌، همانگونه که پیش‌بینی می‌شد در خرداد ماه و بعد از انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با چرخشی واضح روندی رو به رشد به خود گرفت. به‌طوری که شاخص‌کل در پایان تیرماه دوباره وارد کانال یک‌میلیون و سیصد هزار واحد شد. عددی که با اما و اگرهای بسیار مواجه است در این میان انتخاب ابراهیم رئیسی و مراسم تحلیف ریاست جمهوری وی و بحث برجام از عوامل تاثیرگذار بر روند معاملات بوده‌اند. در همین راستا ما در گسترش نیوز در گفت‌وگو با سه کارشناس بازارسرمایه، روند بازار بورس را در هفته آخر سکان داری دولت تدبیر و امید بررسی کردیم و نظرات آنها را حول محور تحلیف رئیسی و برجام و اثر آن بر بورس جویا شدیم، برای خواندن مشروح این گزارش با ما همراه باشید:

تنها ۱ درصد بازدهی بورس در سال ۱۴۰۰

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با گسترش‌نیوز اظهار کرد: اکنون سه ابهام در بازار سرمایه وجود دارد، یک ابهام در تعیین تکلیف تیم اقتصادی رئیس‌جمهوری جدید است که برنامه هایی که می‌خواهند ارائه بدهند موکول به انتخاب این افراد است. موضوع بعدی بی‌ثباتی در نرخ ارز است، علی رغم وعده هایی که مدام داده می‌شود اکنون شاهد آن هستیم که نرخ ارز روند معکوس در پی گرفته است و در آخر نرخ بهره و سیاست‌های پولی دولت برای به‌دست آوردن جبران کسری بودجه از دغدغه‌هایی است که ممکن است که بازار را تحت پوشش قرار دهد.

فردین-آقابزرگی

وی ادامه داد: به همین دلایل ما اکنون شاهد هستیم که بازار به صورت سینوسی حرکت می‌کند از ابتدای سال تاکنون بازار در حدود ۱ درصد بازدهی داشته است، اگر دوره مشابه سال قبل را در نظر بگیریم و با امسال مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که بازار در حدود ۲۸۰ درصد بازدهی ۴ ماهه سال ۹۹ را به علت کم‌کاری، کم بازدهی سال ۱۴۰۰ از دست داده است.

آقابزرگی در پایان با پیش‌بینی بازار در دولت جدید اظهار کرد: ابهامات حال حاضر بازارسرمایه تا زمان استقرار آقای رئیسی و انتخاب کابینه دولت تا مقداری حل و فصل خواهد شد اما اگر سیاست پولی رئیسی همانند دولت دوازدهم باشد و بورس را مانند قلک برای کسری بودجه در نظر بگیرد، همین حالت رخوت در بازار که اکنون موجود است ادامه خواهد داشت.

بورس متاسفانه رشد می‌کند!

علی حیدری دیگر کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار گسترش نیوز درباره موضوع مطرح شده اظهار کرد: بازار در هفته جاری در یک محدوده خاصی نوسان خواهد داشت و بازار در انتظار است که رئیسی در گفته هایش اشاره خاصی به نوع سیاست گذاری، ‌تعیین کابینه و اهداف پیشرو داشته باشد، ‌هرچند که سیاست و رویکردهای آقای رئیسی تعیین شده و مشخص شده است که رویکردی برمبنای اقتصاد دستوری خواهد بود، به همین علت انتظار می‌رود که بازار به واسطه تورمی که پیش خواهد آمد در بیشتر مواقع متاسفانه رشد کند، رشدی که حاصل روند عادی اقتصادی نیست، بلکه ناشی از تورمی است که از ضعف مدیریت اقتصادی برخواسته خواهد شد.

حیدری

ضمن اینکه با توجه به شایعات مطرح شده درباره از سرگیری برجام باید گفت که خبر بسیار خوبی است اما در مجموع برای اقتصاد ایران خوشایند نخواهد بود و مذاکرات برای اقتصاد ایران نتایجی نخواهد داشت.

بخش اقتصادی دولت تصمیم گیر نهایی نیست

نیما آگاهی دیگر کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به موضوع مطرح شده اظهار کرد: با توجه به روندی که در پایان هفته گذشته در بازار سرمایه داشتیم، جمع بندی از برجام به گونه‌ای است که فعلا در آینده نزدیک این مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید.

وی ادامه داد: بنده همچنان معتقدم که وضعیت بازار بورس مقداری بیشتر از وضعیت اقتصادی کشور حرکت می‌کند و حس می‌شود که در آینده نزدیک از هیجان بازار کاسته خواهد شد، روند فعلی به گمانم خیلی پرشتاب نخواهد بود و احتمالا اصلاحاتی را در آینده خواهیم داشت.  اتفاقات سیاسی که در پیش است نیز بر بازار تاثیر خواهد گذاشت.

آگاهی

آگاهی در پایان اظهار کرد: مشکل اساسی در همه دولت‌ها این است که بخش اقتصادی دولت تصمیم گیر نهایی نیست وسیاست‌گذارانِ با وزن بیشتر تعیین‌کننده هستند و این یک خطر بالقوه است. نکته دوم این است افراد سیاسی نزدیک به آقای رئیسی اعتقادی به بحث مذاکرات ندارند، ‌به شخصه حس میکنم در موقعیت فعلی نباید گزینه مذاکره را کنار گذاشت زیرا برای کشور و اقتصاد ما در موقعیت فعلی ضربات بیشتری خواهد داشت.

 • بردیا ارسالی در

  شما دلالان معلومه با این شکلی که دارین ه میشه از خرابی بورس حرف میزنید به خدا یک سال است بورس همه خراب است اگه همه ی ما ا لان توی مواد غذای حمالی نکردیم بیشتر پول در می وردیم

 • ناشناس ارسالی در

  ریدم تو حلق چرخانندگان بورس ایران که اعص اب برامون نزاشتن امروز فهمیدم که هر لحظه فرار کنی بهتر است ۱۰۰ میلیونم شده ۳۰ می لیون فروختم و رفتم سراغ ارز دیجیتال لعنت به بورس ایران

 • ناشناس ارسالی در

  مرگ بر چرخانندگان بورس ایران که اعصاب بر امون نزاشتن امروز فهمیدم که هر لحظه فرار کنی بهتر است ۱۰۰ میلیونم شده ۳۰ میلیون فروختم و رفتم سراغ ارز دیجیتال لعنت به ب ورس ایران

 • ناشناس ارسالی در

  انشاالله

 • ناشناس ارسالی در

  غلط املایی داری ..مذاکرات رو نوشتید مذار کات

 • ناشناس ارسالی در

  حسن روحانی.

 • ناشناس ارسالی در

  انشاا...تا پاییز به ۲م شاخص برگرده
  ۵۰م تو زیانم از تابستان پارسال تا تابست ان امسال

 • فری ارسالی در

  چرا چرت تیتر زدی؟؟

 • ناشناس ارسالی در

  چه نظرات بدی بود

 • ناشناس ارسالی در

  خدا لعنت کنه حسن کلید را با کابینه پیر و کاسب کارش، نابود شدیم رفت

 • نیما ارسالی در

  متاسفانه اشتباه مااینه که فکرمیکنیم روند اصلی بورس درکشورما روندابتدای سال گذشته ست و الان غیرعادی ونامعقوله درصورتیکه رو نداصلی همینه وپارسال غیرعادی و عمدی برای دزدی ازجیب مردم بودواون اتفاق شاید هرصد سال یکبارقابل افتادنه که توسط روحانی انج ام شدپس دیگه به هیچ وجه نبایدمنتظردوباره افتادن اون اتفاق بود

 • نیما ارسالی در

  آقایون اتفاق پارسال عادی نبودکه بازم تکر اربشه اصلا بورس ایران قرارنیس برای عوام منفعت داشته باشه اتفاق پارسال یک نوع فری ب بودکه شایدصدسالی یکباربشه ازش استفاده کرد که نصیب روحانی شدپس دیگه تکرارنمیشه فقط وفقط وفقط اگه بشه اینقدرصبرکنیم تا ب رای تک تک سهمامون فرصت فرارپیدابشه که اص ل پولمون یاحتی بایه مقدارضررکمتر برداریم و فرارکنیم که البته خیلی طول میکشه چون خود صاحبان بورس هم کاملا دستمون و خوندن واجازه فرارنمیدن

 • س و ارسالی در

  با این تورمی که تو کشور حاکم هست والا باید بورس هم رکورد میشکست پول که از ارزش افتاده الان دیگه مثل چند سال قبل نیست همچی چند برابر شده، بورس هم جزء از اقتصاد ماست، باید هیچ شرکتی کمتر 500 تومان پیش بینی نکنه قیمت سهام هم نسبت به اعلامی سود شرکت ها افزایش پیدا کنند.

 • ناشناس ارسالی در

  شاخص پفکی از 5 میلیون هم بیشتر میشه . شا خص سازی مد شده .

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت خدا بر پدر و مادر حسن روحانی که این وضعیت رو برامون رقم زده لعنت لعنت لعنت لعن و نفرین بر حسن روانی و پدر و مادرش

 • ناشناس ارسالی در

  صبر کن بورس راه خودشو میره کارشناس چی هستند ته حاله کجا بودن

 • بنده خدا ارسالی در

  واقعا جای بسی تاسف داره که عده ای متوهم و جاهل و نادان نظریه های کلیشه ای دیکته شده غرب پرستان بی خاصیت واسه ایران نسخه می پیچند

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...