|
کدخبر: 165575

قیمت دلار تحت تاثیر غنی‌سازی ۶۰ درصدی

قیمت دلار در روزگذشته روند کاهشی داشت اما پس از بمباران خبری بازار ارز و قصد ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصد نوسان پیدا کرد.

اقتصاد قیمت دلار تحت تاثیر غنی‌سازی ۶۰ درصدی

بازار ارز بیش از هر زمانی تحت تاثیر اخبار روزانه، مسیر قیمتی خود را تعیین می‌کند. به گفته فعالان، تاثیرگذاری اخبار بر معاملات بسیار سریع تر شده است. به عنوان مثال، در ساعات انتهایی کار بازار روز سه شنبه، زمانی که اعلام شد، ایران قصد دارد غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز کند، به یکباره خریدهای ارزی افزایش پیدا کرد. نتیجه این امر برگشت دلار در مقاطعی به بالای مرز ۲۵ هزار تومانی بود. در کنار این، معامله گران احساس می‌کنند، احتمال افزایش تنش‌های منطقه‌ای پس از حمله به سایت نطنز بیشتر شده است.

این عامل نیز در انتظارات بازیگران ارزی اثر دارد و ممکن است خریدهای آنها را بیشتر کند. در برابر این عوامل افزایشی، هم چنان عرضه بازارساز قرار دارد. برخی معامله گران احساس می‌کنند، بازارساز قصد دارد به هر شکلی تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری به نوسان گیران اجازه ندهد که قیمت دلار را دچار تغییر معنادار افزایشی کنند. در روزهای اخیر نیز عرضه ارز در بازار متشکل ارزی زیاد شده است که نشان از جدیت بازارساز برای مدیریت نرخ دارد.

دلار پشت خطی

در روزهای اخیر در بازار ارز تقریبا عرضه و تقاضا به یک تعادل نسبی رسیده‌اند و میزان توجه‌ها به خیابان فردوسی و سبزه میدان کمتر شده است. با این حال، برخی معامله گران هم چنان نگران اثرات تورمی کسری بودجه و خلق پول هستند. این در حالی است که عده دیگری امیدوارند تا قبل از انتخابات، برجام احیا شود. برخورد چنین انتظاری نیز موجب شده است که درحال‌حاضر، دلار نوسان افزایشی یا کاهشی معناداری را تجربه نکند.

اگر در روز جاری درهم رشد معناداری را تجربه نکند و به بالای مرز ۷ هزار تومان نرود، بعید است که دلار نیز بالای محدوده ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومانی تثبیت شود.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...