|
کدخبر: 165112

سودجویی کارفرمایان از دورکاری کارگران !

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران درباره مشکلات کارگران گفت: با دورکاری و تعطیلی، کارفرمایان سودجو حقوق و بیمه کارگران را پرداخت نمی کنند.

اقتصاد سودجویی کارفرمایان از دورکاری کارگران !

هادی ابوی, دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران در گفت وگویی درباره مشکلات کارگران در سال ۱۴۰۰ گفت:متأسفانه با عدم مدیریت دولت, وضعیت کارگران شبیه سال گذشته با تعطیلی و بیکاری همراه شد.

 وی ادامه داد:طعم شیرین افزایش دستمزدها را هیچ گاه کارگران درک نمی کنند. چرا که در فروردین ماه باافزایش هزینه های زندگی از بین می رود. چندروز گذشته وزیرکار صحبت از امید به زندگی کرده بودند. طبیعی است که کارگران امید به زندگی نداشته باشند. در همین دوران قرنطینه کارگران تبعیض آشکاری را بین خود و کارمندان دولت مشاهده می کنند.

ابوی گفت: فردی که در بخش خصوصی کار می کند بعد از اعلام محدودیت های کرونایی و تعطیلی درآمد خود را از دست می دهد و حتی حق بیمه برایش واریز نمی شود. اما نقطه مقابل کارمندان هستند که به خاطر شرایط کرونایی نه تنها شغل خود را از دست نمی دهند. بلکه از سوی سازمان و نهاد خود مورد حمایت قرار می گیرند.

وی اظهار داشت: کارفرمایان در بخش خصوصی نه حقوق می دهند و نه بیمه پرداخت می کنند. بسیاری از رستوران ها و هتل ها و اصناف تحت تاثیر کرونا آسیب بسیاری دیدند. پیش بینی می شد با کنترل شرایط کرونا وضعیت بهتر شود. اما عدم مدیریت دولت در شیوع ویروس کرونا, نه تنها اقدامی برای کارگران بیکار شده و گرفتار صورت نگرفت, بلکه بر مشکلات آنها افزوده شد.

 ابوی با بیان اینکه متأسفانه این روزها شاید تخلف بارز کارفرمایان هستیم که به تعداد روزهای کارکرد کارگر برایش حق بیمه پرداخت می کنند افزود:بعد از کرونا با توجه به اینکه ظرفیت مشاغل به ویژه در حوزه گردشگری کاهش یافت, مشاهده می کنیم که خیلی از کارگران تعدیل شدند و کاری که در گذشته به طور مثال۵ نفر انجام می دادند, اکنون همان کار بر عهده 2 نفر با حقوق حداقلی واگذار شده است. یعنی ظرفیت اشتغال کم شده است به همان نسبت کارگران کمتر شده اند اما حجم کار بالا است. فقط تعداد شغل کم شده است, این موضوع از آسیب های دوران پسا کرونا است.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: برخی از کارگران هم که در زمان کرونا بیکار شده اند,به کار بازگشته اند اما حقوق به اندازه ۱۰روز یا ۱۵روز به آنها پرداخت می شود که از ترس بیکاری ناچار به پذیرش هستند.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...