|
کدخبر: 164941

بررسی بازدهی بازارهای مالی + قیمت ارز و طلا

امروز ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ بازار ارز و سکه، صحنه کاهش قیمت دیگری بود. سکه محدوده ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی را از دست داد و دلار به محدوده ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومانی رفت.

اقتصاد بررسی بازدهی بازارهای مالی + قیمت ارز و طلا

دلیل اصلی نزول قیمتی سکه و دلار، رفتار احتیاطی معامله گران بود. گفته می شود که شماری از معامله گران به دلیل سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران در موقعیت فروش قرار گرفته اند و خریداران نیز رفتار محتاطانه در پیش گرفته اند.

چرا معامله گران به سفر کره‌ای ها خوشبین هستند؟

 شماری از معامله گران تصور می کنند،‌ در سفر نخست وزیر کره ممکن است بر روی آزادسازی بخشی از دارایی های بلوکه شده ایران توافق شود. این موضوع موجب شده است که برخی معامله گران احتمال افزایش عرضه ارز در آینده را در نظر بگیرند و زودتر به استقبال فروش بخشی از دارایی های ارزی خود بروند. در مقابل، برخی از معامله گران عنوان می کنند، کره جنوبی بدون اجازه آمریکا، دارایی های بلوکه شده را آزاد نخواهد کرد؛‌ آن ها، کاهش این روزهای بازار ارز و سکه را متناسب با واقعیت سیاسی نمی دانند.

البته کاهشی ها می گویند، به احتمال زیاد کره ای ها مجوزهایی را از آمریکا دریافت کرده اند و پس از آن، به ملاقات طرف ایرانی آمده اند. اینکه چند روز پیش کشتی کره ای نیز از سوی ایران ترخیص شد، به انتظارات کاهشی های بازار اضافه کرده است. این در حالی است که بارها مسئولان ایرانی عنوان کرده اند ارتباطی بین توقیف کشتی کره ای و منابع بلوکه شده کره وجود ندارد.

افت دسته جمعی بازارها

سکه امروز تا محدوده ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان افت کرد. کاهش ۵ دهم درصدی سکه تحت تاثیر نزول قیمتی در بازار دلار بود. در دومین روز هفته، اسکناس آمریکایی ۴ دهم درصد افت کرد و به محدوده ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. اما بیشترین افت در بازارهای روز یک شنبه مربوط به بازار سهام بود. شاخص کل این بازار در این روز حدود ۸ دهم درصد از ارزش خود را از دست داد. افت ادامه دار بازار سهام موجب شده است که اعتراضات بیشتری توسط سهام داران در مکان های عمومی صورت بگیرد. عده ای از تحلیل گران اعتقاد دارند،‌ بازار سهام ممکن است در نزدیکی انتخابات در مسیر صعودی قرار بگیرد. در مقابل این دسته،‌عده ای انتظار دارند در آستانه انتخابات افت قیمت دلار و به تبع آن سکه با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

بازدهی+نمودار

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...