|
کدخبر: 159931

جزییاتی از طرح پرداخت مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی

با پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تامین اجتماعی، مرحله دوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان این سازمان، در سال آینده به اجرا در می‌آید. بازنشستگان تامین اجتماعی یک سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند، روز‌های زیادی را در بهارستان سپری کردند و مقابل ساختمان مجلس به دلیل کم بودن حقوقشان فریاد زدند و نمایندگان مجلس هم بار‌ها در صحن علنی مجلس درخصوص وضعیت معیشت بازنشستگان تامین اجتماعی اظهار نظرهایی کرده بودند.

اقتصاد جزییاتی از طرح پرداخت مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی

در نهایت همه این اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی و فریاد زدن آن‌ها به دلیل وجود بی عدالتی بین حقوقشان با حقوق بازنشستگان سایر صندوق ها، صدایشان به گوش مسئولان رسید، قرار شد دولت برای سال ۱۴۰۰ بخشی از بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند، بدهی که سال هاست قرانی از آن را پرداخت نکرده و روی هم تلبار شده است.

پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تامین اجتماعی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ آمد و نمایندگان مجلس در صحن علنی آن را به تصویب رساندند و دولتی‌ها اعلام کردند که برای سال آینده این مبلغ حتما پرداخت خواهد شد، سازمان تامین اجتماعی از زمانی که این موضوع مطرح و اعلام شد که برای سال آینده ۹۰ هزار میلیارد تومان از طلبش را از دولت دریافت می‌کند دست به کار شد و نمایندگان کانون‌های بازنشستگی برای تحقق هرچه زودتر مرحله دوم متناسب سازی پای کار آمدند تا فرمولی برای اجرای متناسب سازی طراحی کنند، فرمولی که بتواند تمامی بازنشستگان تامین اجتماعی را که در رسته‌های شغلی مختلف هستند، راضی کند و مانند سال گذشته اعتراض بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور را به دنبال نداشته باشد.

در این باره محمد ابراهیم جواهری معاون حقوقی، مجلس و امور بین الملل سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: با پیگیری‌های مختلف رئیس سازمان تامین اجتماعی، رئیس مجلس صورت گرفت، مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان در قالب تبصره ۲ بند و بودجه ۱۴۰۰ به سازمان تامین اجتماعی اختصاص یافت و سهم سازمان تامین اجتماعی از سایر دستگاه‌ها تفکیک شد.

جواهری با بیان اینکه در بودجه سال جاری ردیف مستقلی در لایحه دولت برای پرداخت مطالبات تامین اجتماعی لحاظ شده است، گفت: مبلغ پیش‌بینی شده در لایحه دولت پاسخگوی نیاز سازمان تامین اجتماعی نبود و با پیشنهاد حسینعلی حاجی دلیگانی، سقف این بند از بودجه به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و با پیشنهاد دکتر عبدالرضا مصری سهم سازمان تامین اجتماعی از سایر دستگاه‌ها تفکیک شد و مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی اختصاص یافت.

وی ادامه داد: دغدغه رئیس محترم مجلس شورای اسلامی نیز توزیع عادلانه این مبلغ بود و پس از بازگشت بودجه به کمیسیون تلفیق پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی به تصویب کمیسیون رسید.

معاون حقوقی، پارلمانی و امور بین الملل سازمان تامین اجتماعی با تشکر از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین تشکر از موافقت نماینده دولت در کمیسیون تلفیق با پیشنهادات مطروحه از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: امیدوارم شاهد افزایش رضایتمندی جامعه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی باشیم.

جواهری پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی برای بهبود شرایط مالی و ارتقاء خدمات این سازمان را خواست و مطالبه تشکل‌های کارگران و بازنشستگان دانست و گفت: این تشکل‌ها تلاش و پیگیری زیادی درباره مصوبه امروز کمیسیون تلفیق داشتند.

سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در گفت‌وگویی پیش از این قول افزایش چشمگیر حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را برای سال ۱۴۰۰ داده بود و اعلام کرد که اگر ۹۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان در لایحه بودجه به تایید نظر نمایندگان در صحن علنی برسد و اختصاص یابد و دوستانمان در شورای عالی کار، رقم بالایی را برای دستمزد ۱۴۰۰ کارگران تعیین کنند، حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم افزایش چشمگیری دارد.

طبق ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی حداقل مزد تعیین شده برای کارگران، مبنای افزایش سالیانه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی است و هرچه این رقم برای سال آینده رقم خوبی تعیین شود تاثیر آن را بر حقوق بازنشستگان هم شاهد هستیم. اما باتوجه به اینکه امسال که سال خوبی برای بازنشستگان تامین اجتماعی نبود، وظیفه نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در شورای عالی کار هم بیشتر شده است، چراکه چشم ۳.۵ میلیون بازنشسته به رقمی است که این شورا برای مزد سال آینده به تصویب می‌رسانند، درست است که این روال هرسال بوده اما امسال سال متفاوتی است، چراکه افزایش چشمگیر حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری دل بازنشستگان تامین اجتماعی را حسابی به درد آورده است و تنها با وعده پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تامین اجتماعی و افزایش بالای مزد کارگران برای ۱۴۰۰ توانسته اند این روزهای سخت را تحمل کنند، به همین دلیل می‌گوییم نمایندگان شورای عالی کار از هر ۳ جانب (کارگری، کارفرمایی و دولت) نقش مهمی در زندگی بازنشستگان برای سال پیش رو دارند.

اما علی اصغر بیات رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی کشور هم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفته بود: میزان حقوق بازنشستگان حداقل بگیر تأمین اجتماعی براساس دستمزد کارگران در همان سال مشخص می‌شود و اگر همکاران در شورای عالی کار رقم دستمزد را برای کارگران رقم معقولی تعیین کنند، حقوق بازنشستگان حداقل بگیر تأمین اجتماعی هم همان رقم خواهد شد و با اجرای متناسب سازی هم دریافتی مناسبی در سال ۱۴۰۰ خواهند داشت.

بیات اعلام کرده بود: همچنین طبق ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی میزان حقوق سایر سطوح هم براساس نرخ تورم محاسبه می‌شود، اگر سازمان تأمین اجتماعی پیشنهادات خود را درباره حقوق بازنشستگان سایر سطوح اعلام کند و هیأت وزیران هم بپذیرند با اجرای متناسب سازی می‌توان به دریافتی بازنشستگان در سال آینده امیدوار بود.

اما از زمانی که مجلس پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی را به تصویب رساند، سازمان تامین اجتماعی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کردند که حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از ابتدای سال ۱۴۰۰ افزایش خواهد یافت و مرحله دوم متناسب سازی در بهار سال آینده اجرا خواهد شد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع خبرنگاران این خبر خوش را به بازنشستگان داد که حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از اول سال ۱۴۰۰ همسان سازی می‌شود تا علاوه بر امتداد مرحله اول همسان سازی در سال جاری، تبعیض موجود بین حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و سایر صندوق‌های بیمه‌ای رفع شود.

وی در ادامه صحبت‌های خود گفته بود: بعد از ۱۴ سال همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در مرداد ماه به اجرا درآمد، حقوق بازنشستگان سایر صندوق‌های بیمه‌ای هم همسان سازی شد و همسان سازی حقوق صندوق‌های بیمه‌ای دیگر به معنای این نبود که حق ۳.۵ میلیون بازنشسته تامین اجتماعی نادیده گرفته شود. همواره در مذاکرات ما با رییس سازمان برنامه و بودجه این موضوع مطرح بود که مرحله دوم همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی باید مجدد اجرا شود و در بند "و" قانون بودجه ۱۴۰۰ منابعی پیش بینی شده است که حقوق بازنشستگان در سال آینده همسان سازی شود.

 

مرداد ماه سال جاری، حقوق حداقل بگیران سازمان تامین اجتماعی با ۳۰ و ۳۵ سال سابقه بعد از افزایش سالیانه و اجرای مرحله اول متناسب سازی به ترتیب، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ۳ میلیون تومان شد، اما با توجه به اینکه هنوز احکام متناسب سازی حقوق بازنشستگان در مرحله دوم آماده نشده است، رقم قطعی هنوز مشخص نیست، اما در نشست خبری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی که ۱۶ اسفند ماه برگزار شد، این موضوع را از سالاری پیگیری کردیم، وی در پاسخ به این سوال درخصوص رقم افزایش حقوق بازنشستگان با اجرای متناسب سازی حقوق در مرحله دوم، گفت: محاسبات و برنامه ریزی برای فرمول متناسب سازی در حال انجام است و فعلا امکان پذیر نیست که دقیق اعلام کنم حقوق بازنشستگان چقدر افزایش می‌یابد، بخشی از افزایش حقوق بازنشستگان مربوط به افزایش سالیانه است که شورای عالی کار باید تصمیم بگیرد، اما درخصوص رقم افزایش حقوق بازنشستگان با اجرای متناسب سازی، فعلا چیزی نمی‌توانیم اعلام کنیم، چراکه هنوز مشخص نیست.

سال ۹۹، سال پر سر و صدایی برای بازنشستگان تامین اجتماعی بود و همواره رسانه‌های مختلف هم این موضوع را از مسئولان مربوطه مطالبه کردند، از وزیر رفاه گرفته تا مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، روسای کانون‌های تامین اجتماعی و نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی، اما در نهایت تمام این دوندگی‌ها و پیگیری‌ مطالبه بازنشستگان، بالاخره نتیجه داد، هرچند هنوز دقیقا مشخص نشده که حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چقدر افزایش یافته می‌یابد، اما آن طور که مسئولان وعده داده‌اند، تبعیض موجود بین حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با سایر صندوق‌های بازنشستگی مانند کشوری و لشکری رفع خواهد شد و سال ۱۴۰۰ برای بازنشستگان تامین اجتماعی سال خوبی می‌شود، امیدواریم این وعده‌ها هرچه زودتر عملی شود و سفره بازنشستگان کارگر ما که قشر زحمتکش جامعه بودند، رنگین شود

منبع: رکنا
 • ناشناس ارسالی در

  ماده ۱۱۱ تامین اجتماعی نگفته مبنا حداقل حقوق تعیین شده در شورای عالی کار است، گفته افزایش حقوق بازنشستگان نباید کمتر از حد اقل حقوق تعیین شده برای کارگران باشد،یعنی به عبارتی بایستی افزایش حقوق بازنسشتگان توسط خود تامین اجتماعی و با در نظر گرفتن سایر شرایط و مواد قانونی از جمله ماده ۹۶ قانون تامین اجتمایی وبالاتر از افزایش حداقل حقوق کارگران باشد زیرا افزایش حقوق ثابت کاگران موجب افزایش بقیه آیتم های دریافتی از جمله اضافه کاریها و بقیه موارد متاثر از حقوق ثابت میشود ولی در مورد ردیف حقوقی بازنسشتگان این اتفاق نمی افتد، ،متشکرم

 • ناشناس ارسالی در

  خانم حیدری بدروغ اعلان ولی درطبس گلشن ند ادن

 • امیر محمدی گودرزی ارسالی در

  یعنی سازمان از این فرصت دو تا استفاده کر د یکی که سوء استفاده علیه بازنشستگانش کر د و همسانسازی را تحت عنوان متناسب سازی ک ه میبایستی از اول مرداد۹۹ انجام میداد دو مرحله ای کرد که قرار بود تا آخر۹۹ مرحله دوم انجام بشه تا امروز انجام نشده و از این بابت هزینه چندین هزار میلیاردی هزینه خودش و کم کرد و به بازنشستگانش ظلم و بی انصافی و نامروتی کرد
  و از اونطرف هم با تجمعات غیر مستقیمی که راه انداخت م قداری از بدهی دولت را در سال ۱۴۰۰ وصول ک رد،وعده دو میلیون بلاعوض به بازنشسته ها داد اما عملی نشد!؟

 • bazneahasteh ارسالی در

  باسلام،
  خداکنه بعداز یک سال تبعیض و بی عدالتی، همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اجرا بشه و حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به پای حقوق بازنشستگان کشوری برسه. فقط خواهشاً به گوش مسئولین امر برسونید که در همسان سازی به فکر حداقل بگیران و مستمری بگیران و ازکارافتادگان کلی ناشی از حوادث کار، هم باشند، چون در متناسب سازی سال99 چیزی به حقوق ازکارافتادگان تامین اجتماعی اضافه نشد، فقط 200تا 300هزار تومن و حقوق ازکارافتادگان کلی، به 2میلون و 300 هزار تومن رسید، مگه ازکارافتاده شدن دست خودمون بوده و اختیاری بوده که الان با میزان سنوات همسان سازی حقوق برا ازکارافتاده حساب بشه؟ و یا حادثه نگاه نکرده که ما، یکسال کار کردیم یا 30سال بعد اتفاق بیفته! توروخدا فرمول رو اصلاح کنید، اینطوری سال 1400 ازکارافتاده های کلی از همسان سازی، مثل سال 99 بهره ای نمی‌بریم.
  با این وضعیت سخت معیشتی و هزینه های سنگین دوا و درمان برای ازکارافتادگان. خواهشا به گوش مسئولین برسونید.

 • ناشناس ارسالی در

  مسولین اداره کار و تامین اجتماعی شما می‌فرمائید حداقل بگیر ۳۰ سال ۲۸۰۰ و۳۵ سال ۳ میلیون تومان من با ۳۵ سال ۲۱۶۰ هزار تومان احتمالا من بچه مسلمان ایران نیستم خدای بزرگ با ۵نفر چکار باید بکنم

 • ناشناس ارسالی در

  امسال هم میگفتن همسانسازی برای بازنشستگا ن خوب میشود ولی نشد اینها ما را بازیچه خ ود کردن

 • ناشناس ارسالی در

  بس کنین چقدردروغ خدا براتان نسازه همش دروغ فقط بلدین جلسه بذارین اون هم حق جلسه چندملیون میشه بسه دیگه

 • ناشناس ارسالی در

  دروغ می گن من31 سابقه داشتم بیشتر از 650 هزارتومان نگذاشتند رو حقوقم اینکه می گن 2800 تا 3000000 گذاشتیم روی حقوق 30 سال به بالا دروغ می گویند شاید سال 1400 هم بخواهند عدالت 99 را پیاده کنند

 • مریم ارسالی در

  اول که گفتین از همین اسفند ماه مرحله دوم متناسب سازی انجام میشه حالا رسیده بهار ۱۴۰۰...واقعا که جون ما رو به لب رسید بخا طر این دوزار

 • باز نشسته تامین اجتماعی ارسالی در

  با سلام و خسته نباشید به شما سروران گرامی لطفا به فریاد باز نشسته های تامین اجتماعی برسید به خدا با این حقوق نمی شود زندگی کرد فقط منتظریم تا کی بمیریم و از این همه بی عدالتی راحت بشیم لطفا لطفا پیگیری نمایید ممنون ممنون ممنون ممنون میشم اختلاف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با لشگری و کشوری بین سه میلیون تا شش میلیون تومان شده لطفا به فریاد باز نشسته های تامین اجتماعی برسید ❤️ ❤️ ❤️ ❤️

 • ابراهیم بحرینی ارسالی در

  کافی است از بالا تا پایین صبحت های اقایان ماشاءاله مسول ار مجلس گرفته تا وزارت کار وتامین اجتماعی وکاه ونون بخوانید واگر خودشان از انطرف میز بیایند اینطرف یعنی بعنوان یه باز نشسته این موضوع افزایش حقوق که چند روزی هست تو بوق کرنا گردند والکی حرف های گنده گنده میزنید بالاغیرتا !چیزی از حرفهای تان رامتوجه میشید شما فگر کردید بازنشستگان تامین اجتماعی بی سوادنند وشما شهردار شهر کوران هستید؟هی بگوید ببینید چه شهر خوشگلی برایتان درست کردیم شهرکوران هم که چیزی نمیبیند وباور میکنند !!مثلا اعلام کردید افزایش حقوق باز نشستگان با حقوق اسفند ماه پرداخت شد خدایی مارو چه فرض کر دید !فکردید پول شمردن بلد نیستیم اخه چرا اینقدر دروغ میگید حداقل چیزی نگید حالا چرا اینقدر هول شدید هر روز ده بار تو خبرها همه با هم یه چیزی را میگید !اقایان نماینده گان مجلس شما از کی تا حالا دلسوز بازنشستگان شدید واینقدر سخاوتمند از پول خودمان به ما میدید (تازه اگر بدید) منت هم میگذارید هنر که نگرده اید عرق کارگران باز نشسته نه فقط سرد شده یخ هم زده

 • ناشناس ارسالی در

  خدا لعنت کند شمارو بااین همسانسازیتان مر دم بیچاره کردین دزدان مفت خور علاف
  بازنشسته ها باید تجمع کنن .اینجوری نمی شه دست بالای دست نگه داشت بشینیم تماشا ک نیم که اینا میخادبادروغهاشون هرروز بازنش سته هارو گول بزنن
  ۳روز که تجمع بش ه ببینید حقمونو میگیریم یانه والا
  ی عمر زحمت کشیدیم حالا ی مشت ب مسئولیت بیان حقمونو پایمال کنن ازخدابی خبرهای دز د
  مسئولین دولت ما همشون دزدن

 • ناشناس ارسالی در

  اخبار تکراری ....

 • ناشنامن ارسالی در


  من باز مانده که دو میلون سیصد میک رم به نظرم همه این حرفها باید در عمل اثب ات شود نه در حرف

 • ناشناس ارسالی در

  نه بابا همش دروغ میگن اگه راست میگن چراتفاوت این چندماه سخت وزیان اور رو نریختید فقط امدید اسفند رو دادید دیگه تمام ما الان ۷ماه تفاوت طلبکاریم کسی نیست جواب بده

 • رضا ارسالی در

  در رابطه با حقوق کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی انسانهایی با نظر خوب و دلسوز وجود ندارد اصلا به چشم آدم به آنها نگاه نمیشه

 • ناشناس ارسالی در

  همش که شد اگر ... اما تا کی فقط حرف تورم هم که بیداد میکنه ...‌ وجدان هم خوب چیزیه

 • ناشناس ارسالی در

  حقوق ما بازنشستگان تامین اجتماعی حتما وح تما باید به سطح بازنشستگان به اصطلاح همک ار تامین اجتماعی وبا همان فرمولی که برای آنها محاسبه‌شده محاسبه شود درغیر این صو رت کف خیابان میمانیم

 • ناشناس ارسالی در

  اینها جیب شان اینقدر گشاده پر نمیشه بااین حرفها زیاد نمیکنن ظلم بیداد میکنه

 • خوش قدم ارسالی در

  خجالت دارد اینقدر با کلمات بازی نکنید .ا مثال به همه حقوق اضافه شده .قدیما حرفها ی بود مثل وجدان مردانگی گذشت ترس از خدا .....‌‌

 • محمد ارسالی در

  داداش اینها اینقدر گشاده این حرفها به ککشان نمیره ظلم بیداد میکنه اینها همشان دوست دارند ملت ازگشنگی بمیره تا مردم چیز ی به اینها

 • ناشناس ارسالی در

  سلام علیکم مامستعمری بگیران ازضعیفترین قشرجامعه هستیم ماازکارافتادگان ازسرکارخانم دکترحیدری درخواست میکنیم وقتی قشری ناتوان وضعیف درجامعه هست زندگی روبراشون سختربکنیم هرکدام ازماروزی برای این کشوررستم دستان بودیم حالا بعلتهای مختلف دراثرککاریابیماری ازکارافتاده شدیم پس بایدبیشترین نگاه ازنظراقتصادی وعاطفی بماباشدمامظلوم واقع شدیم من سال۶۴ ازکارافتاده شدم کسیکه قبل ازتصویب قانون حمایت ازمستعمری بگیران که هرسال طبق تورم حقوقشون اضافه بایدبشودبخداکمترین نگاه اقتصادی بماشده اصلاتوجهی که درخورشان ماباشدانجام نشدتوقع داریم ازسرکارخانم دکتر حیدری بمالطف داشته باشندونگاه ویژه باتشکروسپاس

 • ناشناس ارسالی در

  حالا اینقدر کشش میدن تا به تیر ومرداد برسون

 • محسن ارسالی در

  30 سال بیمه پرداخت کردم,نفهمیدم بیمه ی تامین اجتماعی یعنی چی ؟بازنشست که شدم
  فهمیدم بیهوده دویدم تازه اول چه کنم چکنم
  پیر شدیم با روح وروانمون بازی نکنید!خدا میده
  بنده نمیده چرا ؟همیشه نوش دارو باید بعد مرگ
  سهراب باشه؟!نگذارید شرمنده و خوار بشیم!
  بخورونمیره!نه بخوروبمیر!

 • بازنشسته تامین اجتماعی ارسالی در

  با سلام وقتی بیشتر نظرات و کامنتها را خواندم متعجب شدم از اینکه مسئولین سالهاست طوری با ما بازنشستگان تامین اجتماعی در موردحقوق و حق خودمان که از بودجه دولت هم پرداخت نمیشود رفتار کرده اند که سر وصدا و اعتراض بسیاری از بازنشستگان تامین اجتماعی را در آورده اند و اغلب کامنت ها و نظرات بشکل اعتراضی است و کمتر قدردانی شده است از مسئولین درخواست میکنم خدا و عدالت و روز جزا و قیامت را در نظر داشته باشند .

 • حسن ارسالی در

  ما را خفه کردید میشه که بفرماید که یک با زنشسته بدبخت با چقدر پول گدایی باید زندگ ی بکند؟

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...