|
کدخبر: 159287

امشب؛ زمان پرداخت یارانه اسفند ماه

آخرین یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی امسال طبق روال ماه‌های گذشته در روز چهارشنبه ۲۰ اسفند ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

اقتصاد امشب؛ زمان پرداخت یارانه اسفند ماه

آخرین یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان امسال طبق روال بیش از یک سال اخیر در ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۰ اسفند ماه واریز می‌شود.

مبلغ این یارانه از سال ۸۹ که آغاز شده نه کاهش داشته است و نه افزایش. طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه ۷۸ میلیون نفر این یارانه را دریافت می‌کنند.

از آذر سال گذشته با اضافه شدن یارانه معیشتی بنزین به لیست واریزی‌های دولت زمان واریز یارانه نقدی مشخص شد و به صورت مرتب در روز دهم هر ماه یارانه معیشتی بنزین و در روز بیستم یارانه نقدی واریز می‌شود.

قرار بود طبق تبصره ۱۴ بودجه امسال یارانه سه دهک از یارانه‌بگیران حذف شوند که این سه دهک حدود ۲۰ میلیون نفر برآورد می‌شوند، اما با توجه به افزایش فشار‌های تحریم از یک سو و تبعات شیوع ویروس کرونا بر معیشت خانوار‌ها این تبصره اجرایی نشد.

چند سالی می‌شود که وظیفه شناسایی سه دهک از یارانه‌بگیران به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، اما فقط در سال گذشته حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نفر حذف شدند.

این تبصره در بودجه امسال نیز تکرار شده، ولی در بخش هزینه‌های دولت پرداخت دو یارانه نقدی و بنزین در نظر گرفته شده است.

با این که پرداخت یارانه‌ها در سال آینده یکی از موارد مورد اختلاف دولت و مجلس است، اما به نظر می‌رسد تغییری ایجاد نشود یعنی یارانه‌ها چه از نظر تعداد یارانه‌بگیران و چه از نظر مبلغ در سال آینده تغییر نمی‌کنند.

پس از واریز یارانه نقدی در این هفته، دولت موظف است آخرین مرحله یارانه کرونا را نیز واریز کند. سه مرحله قبلی این یارانه در روز‌های پایانی سه ماه آذر، دی و بهمن به حساب ۳۴ میلیون نفر واریز شده است.

حدود ۹ میلیون نفر از این یارانه‌بگیران جزو افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که مبلغ ۱۲۰ هزار تومان یارانه کرونا گرفته‌اند. برای ۲۵ میلیون نفر از اقشار کم‌درآمد، بدون حقوق و فاقد بیمه نیز مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در سه ماه گذشته دریافت کرده‌اند.

منبع: شهرارا نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...