|
کدخبر: 154425

واکنش وزیر کار به پیشنهاد افزایش ۳۵ درصدی حقوق ها

وزیرکار با اشاره به اینکه جبران عقب ماندگی مزدی کارگران به صورت یکجا مقدور نیست گفت: افزایش دستمزد باید به صورت کارشناسی بررسی شود و این افزایش براساس نظر و مصوبه شورای‌عالی کار خواهد بود.

اقتصاد واکنش وزیر کار به پیشنهاد افزایش ۳۵ درصدی حقوق ها

حدود یک ماه تا پایان سال باقی مانده است و هنوز سبد معیشت کارگران برای ورود به تعیین دستمزد سال آینده تعیین نشده است.

 به اعتقاد نمایندگان کارگران امسال سال سختی برای تعیین دستمزد است چرا که به روایت آمار میزان عقب ماندگی مزدی کارگران بسیار چشمگیر است. تا حتی که مطابق آمارهای ارائه شده از سوی مراجع رسمی دستمزد تنها ۳۸ درصد هزینه زندگی را پوشش می‌دهد و برای بقیه موراد کارگران با مشکل مواجه هستند.

 نمایندگان کارگران اعتقاد دارند که عقب ماندگی مزدی کارگران باید تأمین شود، چرا که افزایش چندین باره قیمت‌ها توان ادامه زندگی برای قشر کارگر را از بین برده است.

فرامرزتوفیقی، ‌رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار درباره عقب ماندگی مزدی کارگران می‌گوید: براساس بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار باید هزینه سبد معیشت یک خانوار کارگری معمولی در کمیته دستمزد ذیل شورای‌عالی کار تعیین شود و بعد از آن جلسات رسمی شورای‌عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال آینده تشکیل شود.هزینه سبد معیشت کارگران در دی ماه امسال نسبت به بهمن ماه ۹۸حدود ۳میلیون و ۷۹۰ هزار تومان بیشتر شده و پوشش سبد توسط دستمزد به ۳۸.۴۷ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه دستمزد ۶۱درصد از سبد عقب تر است گفت: ۸۷۳۵۲۸۶۶= ۳۰.۹۵ / ۱۰۰ × ۲۷۰۳۵۷۱۲ بااین محاسبه هزینه سبد معیشت کارگران در دی ماه حدود ۸میلیون و ۷۳۵هزار تومان است که در مقایسه با سبد معیشت کارگران در بهمن ماه ۹۸ حدود ۳میلیون و ۷۹۰ هزار تومان بیشتر است. پوشش سبد توسط دستمزد، فقط ۳۸.۴۷ درصد است. در واقع دستمزد کارگران فقط ۳۸.۴۷ درصد از هزینه‌های زندگی ماهانه را پوشش می‌دهد.فاصله بین درآمدیک کارگر در بهترین حالت و هزینه سبد معیشت حدود ۵میلیون و ۳۷۴ هزار تومان است که در شرایط فعلی کارگران هیچ منبعی برای تأمین این کسری ندارد و با آبرو زندگی می‌کنند.

 محمد شریعتمداری، وزیرکار درباره جبران عقب ماندگی مزدی کارگران می‌گوید: حداقل مزد که وظیفه تعیین آن بر عهده شورای‌عالی کار است و در روزهای پایانی سال تعیین می‌شود یک تفنن نیست. یک نگاهی به مسئله سطح عمومی قیمت‌ها تاآخرین روزهای سال، به گونه‌ای که اگر قرار است افزایش حقوقی در سال آتی داشته باشیم، با تکیه بر یک بررسی گذشته یک ساله و ماه به ماه و روند افزایش آن، بتوانیم تصمیم بگیریم که پایدار بماند. تلاش داریم بررسی‌ها برای افزایش دستمزد را در طی سال انجام دهیم و کارگروه دستمزد شورای‌عالی کار در طی سال انجام وظیفه می‌کند اما تصمیم گیری به روزهای پایانی سال موکول می‌شود، برای اینکه ضریب خطای کمتری داشته باشد.

وزیرکار گفت: روند افزایش دستمزد کارگران در سال‌های گذشته کمتر از نرخ تورم نبوده و عقب‌ماندگی تاریخی دستمزد کارگران با نرخ تورم را داشتیم و جبران آن به صورت یکجا مقدور نیست. ما در دولت تدبیر و امید تلاش کردیم این رقم هر سال بیشتر از تورم باشد تا بخشی از این مشکل حل شود.

وی درباره پیشنهاد افزایش ۳۵درصدی دستمزد ۱۴۰۰ که از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده است گفت: افزایش دستمزد باید به صورت کارشناسی بررسی شود و این افزایش براساس نظر و مصوبه شورای‌عالی کار خواهد بود.

منبع: تسنیم
 • بازنشسته ارسالی در

  بابا این وزیر که خودش یا کارفرما ست یا نماینده کارفرما همش ان طرفی غش می کنه متوجه این همه بد بختی قشر کارگر نیست انوقت اسم خودشون رو دولت تدبیر وامید گذاشتن متاسفم از داشتن این وزیر

 • كارگر ارسالی در

  ديگه بايد امام زمان ظهور كنه تا حق حقوق كارگرا را از شما بگيره...
  لو ما كه گذشت...
  ولى سال 1400 انتخابات منت ظرمون باش...
  حتما

 • ناشناس ارسالی در

  در موقعی که انجام تمام کار بدون چون و چر ا توسط کارگران باید انجام شود چرا حق و ح قوق آنها یک جا مقدور نیست غیر از این است که آقای وزیر شیرینی توپولی از کارفرمایا ن دریافت کرده ای

 • کارگر تحصیل کرده ارسالی در

  اولا کع حق و حقوق ما دست شما نیست دست خد است ولی شما دارید نعمتی رو که میخواد بده به بنده اش رو ضایع میکنید ولی مطمئن باش ید جوری خدا دستتون رو خالی کنه که دهنتون کف کنه دولت بی تدبیر و ناامید برای ملت بدبخت راه انداختین خدا شمارو فقیر کنه تا بفهمید ملت به اسم کارگر (که حتی حاضر نی ستید به آنها احترام بگذارید و تمام کارات ون با وجود کارگر انجام میشه رو ببینید ) اگر نبود شما اینقدر مقتدرانه پشت میز نمی نشستی و با خیال راحت صحبت نمیکردی کارگر یعنی اهرم چرخ چرخه تولید، کاش میشد کار گرا یک روز بشینن و ببینیم چقدر از اقتصاد شما کم میشه کمی حرکت کنید تا غذاهای اعی ونی رو که خوردین هضم کنید شکمتون که به غ اره قور افتاد و تونستید گرسنگی رو درک کن ید آنوقت بیاین و مذاکره کنید.آخه تو وقتی سیری از کجا حالت گرسنگی رو میفهمی باز خ دای ما بزرگه همیشه گفتن کارو باید خدا در ست کنه سلطان ؟؟خر کیه.

 • ناشناس ارسالی در

  خیلی کمه به فلاکت افتادیم

ارسال نظر