|
کدخبر: 144084

جزئیات پرداخت وام یک میلیونی و دو یارانه معیشتی

میرزایی درباره جزئیات واریز یارانه، وام یک میلیونی و یارانه معیشتی با تأکید بر اینکه افرادی مشمول این طرح می‌شوند که این چهار شرط را داشته باشند، تصریح می‌کند: «در مجموع دو طیف مشمول این طرح قرار می‌گیرند. گروهی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که ۱۲۰ هزار تومان دریافتی داشتند و گروهی نیز از چهار شرط اعلامی برخوردارند که ۱۰۰ هزار تومان دریافتی داشتند».

اقتصاد جزئیات پرداخت وام یک میلیونی و دو یارانه معیشتی

دولت و مجلس هر دو در شرایط فشار اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب‌وکارها، سعی کرده‌اند امتیاز بالاتری از کمک‌رسانی از مردم بگیرند. هر کدام که سهم بیشتری از مردم را تحت پوشش قرار دهد، برنده است و امتیاز خرید محبوبیت بیشتری را به جیب می‌زند. حالا در‌این‌بین تصمیم میانه در توافق بین رئیس دولت و رئیس مجلس شکل گرفته و با تصمیم سازمان برنامه‌و‌بودجه و مجری‌گری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مقرر شده تا حدود ۳۴ میلیون نفر، تحت پوشش کمک‌معیشت قرار گیرند. در این بین، اما فعالیت‌های کرونایی دیگری نیز در این وزارت، دنبال می‌شوند. تسهیلات اعطایی برای کسب‌وکار‌های آسیب‌دیده و همچنین پرداختی‌های بیمه بی‌کاری که پس از کرونا، سیل عظیمی از متقاضیان را به دنبال داشت. در این گزارش نگاهی خواهیم داشت به هزینه‌های رفاهی که از این زاویه بر کشور تحمیل شده و البته از جمله وظایف دولت‌ها محسوب می‌شود.

۴ شرط برای حمایت معیشتی کرونا

حسین میرزایی، سخنگوی حمایت معیشتی کرونا درباره طرح مشترک دولت و مجلس برای حمایت معیشتی کرونا می‌گوید: «براساس تفاهم دولت و مجلس، طرح حمایت معیشتی کرونا در دستور کار قرار گرفت و بر مبنای ابلاغ سازمان برنامه‌و‌بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شد افرادی را که فاقد درآمد ثابت هستند، بیمه‌پرداز نباشند، معیشت‌گیر (یارانه‌بگیر) باشند و از نظر شاخص‌های بانکی و درآمدی نیز زیر حداقل دستمزد کارگری دریافت کنند معرفی کند. با این شاخص‌ها، ۳۴ میلیون نفر شناسایی و معرفی شدند». او با اشاره به اینکه هرکسی که معیشت‌بگیر و یارانه‌بگیر است، نمی‌تواند از این طرح بهر‌ه‌مند شود، می‌افزاید: «معیشت‌بگیرانی مشمول این طرح می‌شوند که فاقد درآمد ثابت باشند و به بیانی دیگر، کارمند دولت نباشند. این افراد نباید در هیچ‌کجا (دولتی، خصوصی و عمومی) مشغول به فعالیت باشند. همین‌طور بازنشسته‌ها نیز از جمله معیشت‌بگیرانی هستند که در شمول این طرح قرار نمی‌گیرند».

میرزایی با اشاره به شرط دوم، ادامه می‌دهد: «این افراد نباید بیمه‌پرداز باشند. افرادی که مشمول بیمه رانندگان، قالی‌بافان و... نیز هستند یا حتی خویش‌فرمایی، مشمول این طرح نمی‌شوند. البته بیمه‌پردازان خویش‌فرمایی از یک استثنا برخوردارند. به این معنا که فردی بیمه خویش‌فرمایی داشته و در بررسی‌ها متوجه شدیم که جزء دهک‌های ۹ و ۱۰ درآمدی نیست و مجموع درآمد‌های خانواده نیز زیر حداقل دریافتی قانون کار (یک‌میلیون‌و ۹۱۰ هزار تومان) است، اما فرد برای تأمین آتیه خود بیمه رد می‌کند. این افراد به شرط آنکه همه شرایط را در کل افراد خانواده داشته باشند و مجموع درآمد آن‌ها زیر حداقل حقوق قانون کار باشد، از این طرح بهره‌مند می‌شوند». به گفته او، براساس مبنای وزارت کار، حتی اگر یک نفر از افراد خانواده، یکی از شروط را نداشته باشد، کل خانواده از این طرح معیشتی محروم می‌شود. سخنگوی حمایت معیشتی کرونا با اشاره به شرط چهارم نیز می‌گوید: «در بررسی شاخص‌های بانکی افراد، میزان واریزی‌ها، گردش حساب چهار سال اخیر افراد (۹۸-۹۷-۹۶-۹۵) و تراکنش‌های خرید آن‌ها در شش‌ماهه اول سال ۹۹ را مورد رصد قرار می‌دهیم تا بر ما محرز شود که فرد در طول حداقل چهار سال اخیر وضعیت مالی خوبی نداشته و وضعیت او، بهبود هم نیافته است».

پرداخت ۲ نوع کمک‌معیشت به ۲ گروه

میرزایی با تأکید بر اینکه افرادی مشمول این طرح می‌شوند که این چهار شرط را داشته باشند، تصریح می‌کند: «در مجموع دو طیف مشمول این طرح قرار می‌گیرند. گروهی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند که ۱۲۰ هزار تومان دریافتی داشتند و گروهی نیز از چهار شرط اعلامی برخوردارند که ۱۰۰ هزار تومان دریافتی داشتند».

او با اشاره به تعداد افراد مشمول این طرح، می‌افزاید: «سه‌میلیون‌و ۱۱۱ هزارو ۷۶ خانوار شامل هشت‌میلیون‌و ۹۰۰ هزارو ۷۳۱ نفر در گروه اول (کمیته امداد و بهزیستی) از کمک‌معیشتی ۱۲۰ هزارتومانی برخوردار شدند و هشت‌میلیون‌و ۳۵۵ هزارو ۱۶۳ خانوار شامل ۲۵ میلیون‌و ۷۵ هزارو ۲۵۳ نفر نیز در گروه دوم، از کمک‌معیشتی ۱۰۰ هزارتومانی بهره‌مند شدند».

از او درباره سامانه جامع اطلاعی می‌پرسم. این مقام مسئول اعلام می‌کند: «برای تکمیل داده‌های خود از ۶۰ منبع داده‌ای اطلاعات به‌روز و سیستمی دریافته می‌کنیم». به گفته او، سازمان برنامه‌و‌بودجه، چهار مرحله پرداخت کمک‌معیشتی در نظر گرفته که ۲۷ آذرماه، یک مرحله از آن پرداخت شده است.

۷ میلیون خانوار، وام یک‌میلیونی مرحله دوم را دریافت کردند

میرزایی همچنین در مورد وام یک‌میلیونی کمک‌معیشتی نیز می‌گوید: «وام یک‌میلیونی در دو مرحله پرداخت شد. در مرحله اول به کل یارانه‌بگیران پرداخت شد و در مرحله دوم، این وام به ۳۴ میلیون‌نفری که یا جزء کمیته امداد و بهزیستی بودند یا آنکه از چهار شرط اعلامی برخوردار بودند، تعلق گرفت. در واقع از ۱۱ میلیون خانواری که مشمول می‌شدند، خواستیم که در صورت تمایل، برای دریافت وام یک‌میلیونی، پیامک ارسال کنند که در‌حال‌حاضر هفت‌میلیون خانوار، وام یک‌میلیون‌تومانی را دریافت کرده‌اند».

۸۲۳۹ میلیارد تومان تسهیلات کرونایی پرداخت شد

حسین محمودی‌سفیدکوهی، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از زاویه‌ای دیگر به موضوع می‌پردازد. او به تسهیلاتی که برای حمایت از کسب‌وکار‌ها در نظر گرفته شده، اشاره کرده و می‌گوید: «در ۱۴ رسته منتخبی که در ستاد ملی کرونا مصوب شده بود، تا تاریخ دوم دی‌ماه ۹۹، برای پرداخت تسهیلات ۱۲ درصدی با بازپرداخت ۲۴ ماهه، ۵۲۸ هزارو ۵۱ پرونده ثبت‌نامی داشتیم. تعداد اشتغال این پرونده‌ها، ۹۹۰ هزارو ۳۰ نفر بوده که تسهیلات درخواستی این بنگاه‌ها، ۱۳ هزارو ۳۱۸ میلیارد تومان بوده که از این میزان، هشت‌هزارو ۲۳۹ میلیارد تومان آن پرداخت شده است».

محمودی در ادامه با بیان اینکه این تسهیلات از آزادسازی ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی پرداخت می‌شود، ادامه داد: «آزادسازی ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی، بستگی به میزان پیشرفت پرداختی‌های تسهیلات برای کسب‌وکار‌ها دارد». او با بیان اینکه بانک‌ها اعم از خصوصی و دولتی در این طرح با دولت همراهی می‌کنند، گفت: «تاکنون در حدود ۶۱ درصد تسهیلات برنامه‌ریزی‌شده با همکاری ۱۹ بانک پرداخت شده است. در این بین، بانک‌های دولتی بیش از بانک‌های خصوصی همراهی کردند که البته به سهم آزادسازی ذخایر آن‌ها نزد بانک مرکزی بازمی‌گشت». محمودی در ادامه افزود: «در ۱۴ رسته، آسیب‌های سه رسته براساس بررسی‌های انجام‌شده، کماکان ادامه دارد.

سه بخشی که براساس تصمیم ستاد ملی کرونا مصوب شد که باز هم مورد حمایت قرار گیرند، بخش گردشگری، ورزش و جوانان و فرهنگ و هنر است. ثبت‌نام رسته گردشگری مانند سایر رسته‌ها تا پایان مهرماه ادامه داشت، اما براساس این مصوبه تا پایان آذرماه می‌توانستند بار دیگر ثبت‌نام کنند. رسته دوم، حوزه ورزش و جوانان بود، زیرا فعالیت آن‌ها تعطیل شده بود. مقرر شد تا ۸۰۰ میلیارد تومان در فاز دوم به اماکن و ورزشگاه‌ها اختصاص یابد. ثبت‌نام این رسته نیز تا پایان دی‌ماه ادامه دارد و فرایند پرداخت نیز تا پایان سال تکمیل می‌شود. رسته سوم، حوزه فرهنگ و هنر است که در حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات به آن‌ها پرداخت خواهد شد، اما هنوز ثبت‌نام آن‌ها آغاز نشده است و منتظر اطلاعات بنگاه‌ها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم تا در سامانه کارآ بارگذاری کرده تا بتوانند ثبت‌نام کنند».

چند نفر بیمه بیکاری کرونایی گرفتند؟

مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بی‌کاری و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به رقم پرداخت بیمه‌های بی‌کاری ناشی از تعطیلی بنگاه‌ها، می‌گوید: «براساس آمار سازمان مدیریت و برنامه، یک‌میلیون‌و ۸۴هزارو ۶۳۳ نفر-ماه بیمه بی‌کاری کرونا پرداخت شده و مبلغ آن هزارو۲۲میلیاردو ۸۰۰ هزار تومان بوده است».

بابایی با بیان اینکه تقریبا دیگر کسی در نوبت دریافت این بیمه قرار ندارد، می‌افزاید: «تن‌ها ۹۱ هزار نفر-ماه هنوز پرداختی دریافت نکرده‌اند». او بار مالی ناشی از بیمه بی‌کاری در دوران شیوع ویروس کرونا را رد کرد و می‌گوید: «۳۵۵‌میلیاردو ۷۵۰ میلیون تومان تعهد سازمان برنامه‌و‌بودجه است که در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار داده است. به عبارت دیگر پرداختی‌ها در ایام کرونا (از ۱۰ اسفند ۹۸ تا ۳۱ اردیبهشت ۹۹) بر عهده دولت یعنی سازمان برنامه‌و‌بودجه و خزانه‌داری کل است و سازمان تأمین اجتماعی در این ایام پرداختی بیمه کرونا نداشته است».

این مقام مسئول میزان هجمه بی‌سابقه برای دریافت بیمه بی‌کاری را بالا دانست و افزود: «حدود ۷۳۰ هزار نفر از ابتدای اسفند گذشته تا پایان اردیبهشت مشمول بیمه بی‌کاری کرونا داشتیم؛ درحالی‌که رقم معمول آن حدود سالی ۲۰ هزار نفر بود؛ بنابراین می‌توان گفت هجمه‌ای بی‌سابقه داشتیم».

به گفته او، با وجود آنکه به‌طور معمول کارگری که به‌صورت قراردادی استخدام شده، برای دریافت بیمه بی‌کاری باید حداقل یک سال و کارگر فاقد قرارداد هم شش ماه در آخرین کارگاه کار کرده باشد، مبنای اعطای بیمه بی‌کاری در ایام کرونا صرفا پرداخت بیمه در دی‌ماه ۹۸ بود. یعنی کارگری که پرداختی دی ۹۸ را داشت و مشمول قانون کار بود می‌توانست آن را دریافت کند. او با اشاره به دسته‌بندی متقاضیان نیز می‌گوید: «بیشترین گروه متقاضی هم به ترتیب مربوط به بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی بود. اصناف و مشاغل خدماتی و به‌طور‌کلی مشاغل خرد و کوچک بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌اند».

منبع: مشرق
 • توران خلیفه هادی ارسالی در

  با سلام وام یک میلیونی را وریافت نکرده ام لطف کنید رسیدگی کنید

 • توران خلیفه هادی ارسالی در

  با سلام من یارانه یک میلیونی را دریافت نکرده ام لطف کنید رسیدگی کنید

  • Xxxx ارسالی در

   اسگول مگه اینجا محل رسیدگی به کسایی هست که وام گرفتن
   واقعا حقته که بهت وام ندن
   پیچ کونتو صفت کن برو فرماندتر ی محل بگو چه غلطی بکنی

  • علی بختیاری ارسالی در

   این وام رابهچه کسانی دادید ملکه نگرفتیم شد دو میلیون مردم خوشحال شوند بازم نریختید وله گفته های خود عمل نکردید و میدان را خالی کردید برای مردم اینجا مردم باید وارد عمل بشوند وله خوشان بیایند حداقل دروغ نگویند سر مردم کلاه ندارند اگر خودمان های خودمان را نداشته باشیم چه انتظاری از دولت داریم مثلاً کی گفت بنزین گران میشه دویدید یک هفته پمپ بنزین‌ها را شلوغ کردید دولت دید مردم خودشان میخواهند بنزین گران شود بنزین شد سه هزار تومان الان صادرات بنزین ما خیلی کم شده با این کار توانش را مردم میدهند بابا به خدا این نیست بنزین بزنی راه بیفتی خیابانها خرج واصطحلاک ماشین حساب نیست فقط دوست دارید صف درست کنید پشتترافیک ببینید اشتباه چند سال به عقب برگردیم همه چی ارزان بود خوب زندگی میکردیم خودمان خواستیم اینطور شود پس.باید بگویم خود کرده را تدبیر نیست و به تدبیری امید نیست

 • بی نام ارسالی در

  همش دروغ من پدربزرگم و مادربزرگم تحت پوش ش کمیته امدادبودن وام یک میلیونی براشون نریختن خودم کدملی سرپرست ارسال کردم ولی بی فایده بود ناچارشدم از جیب خودم 1میلیو ن براشون واریزکنم چون چشم به راه بودن گن اه داشتن فقط خدا ازتون نگذره ک دل مردم ر و میکشنین همش وعده دروغ میدین اون دنیایی هم وجود داره ایشاا جوری گرفتارمیشین همش خرج دوا دکترتون بشه یاحق

 • ناشناس ارسالی در

  سلام بخدا این چه انصافی هست ما نه وام یک میلیونی گرفتیم نه یارانه 100 هزار تومان ی خدا خوش میاد بچه ام برج دوازده نود هشت به دنیا اومد تا شش ماه یارانه نداشت مای بی بی که شده پنجاه هزارتومن چیکار کنیم خدا خوش میاد که هیچ کدوم از این یارانه گ یرمون نیاد

 • پدرشرمنده خوانواده ارسالی در

  سلام اقای میرزایی عزیزمن کارگرم روزمزدم یه روزکار میکنم چندروزبیکارباسه فرزنداجا ره نشین هم هستم نه ماشین دارم نه حسابم ف وله موندم این شماره تلفنم 09054128582

 • کارگر فصلی ارسالی در

  سلام به خدا من نه ۱ملیون رو گرفتم نه ۱۰۰ هزار ثبت نام کردم ولی واسم واریز نشد کجا برم به کی بگم

 • ناشناس ارسالی در

  سلام .هیچ چیز این دولت درست نیست و ندیدی م جایی حق به حق دار برسه من همسرم کارگر نانواییه و ماهانه از حقوقمون کم میشه برا ی بیمه و ۳تا بچه کوچیک دارم و مستاجرم ما هی یک ملیون اجاره خونه میدم چون هیچ پول پیشی ندارم .انصافه بخاطر بیمه ای که برای روز پیری کوری از جیب میدیم کمک معیشتی و وامی که میخوایم قسطش رو بدیم مارو توی م شمولین قرار ندن .حقوقمونم همش ۲ملیون توم نه که نصفش میره برا اجاره مابقی هم برای قسط ماییم و یارانه و یک ماه زندگی .لعنت به این بی عدالتی دولت که تمومی نداره انق د فشار میارن که مردم ۱۴۰۰رو نبینن که از رفتن روحانی ی نفسی بکشن.

 • حسین رحمانی -۴۳۹۰۲۱۴۷۴۸ ارسالی در

  سلام بنده بیکار نه شغلی نه درامد ثابت خانم بنده با ۱۳ سال سابقه بیکار و مجبور به پرداخت بیمه خویش فرما می باشد نه وام نه یارانه ۱۰۰ تومانی بعد همسایه ما هم درامد هم شغل ثابت هر دو مورد بهش تعلق گرفته این انصاف نیست لطفا رسیدگی شود

 • ناشناس ارسالی در

  فکر میکنم هر چی هم بگیم بی فایده باشه من چهل سالمه با آرزوی داشتن یه ماشین یا یه خونه یا یه مسافرت این یارانه صد تو نم ی هم نمیدن آخه ما باید تو بدبختی خودمون بسوزیم

 • Rwh ارسالی در

  خدایا تورا بحق 5تن عزیز درد دل ملت را به گوش آقا خامنه ای برسان ...
  فدای تو ...
  پدر بزرگوار خواهشن کاری کن به تمام کسانیکه نه خانه دارن نه زمین نه ماشین.. کارگر هستن وام 50 میلیون بدهند این بانک‌های دزد نامرد. بهانه‌ای زیادی درست میکنن که به اقشار ضعیف وام نرسه. خواهش میکنیم.. مثلا بهانه شون اینه که توان پرداخت ندارن خوب بانک‌های اشغال یارانه ثابت که دارن اگه ندادن.. جلوی یارانه شان را بگیرید ... آقا جانم فدای تو رهبر عزیز تورا به لحظه شهادت نوجوان علی اکبر بر دستان ارباب شهدا.. کمکمون کن بچه های ما در عذاب هستن و سؤ تغذیه باین گرانی سالهاست شرمنده بچه هامون هستیم.. من الله توفیق

 • موس الرضا مهرو ارسالی در

  با سلام تازه چهار نفر بودم که دو پسرم که یکی۳۰یکی هم۲۷سالش رو یارانشونو جدا کردم اونم با بدبختی چر که ازدواج نکردن .خانه کار .درامدشون جداست ولی نمیدونم چرا الا ن یک ساله معیشتی به منی که فقطاز این ماه تا ماه بعدیارانه به حسابم میاد .درامدی ندارم .کارگر فصلیم.حساب بانکی هیچی.مستجر .حقوق مستمر کمکی هیچی در خواست یک میلیون دوم صدهزارو کردم هنوذ نیمده خواهشان اقا ی میرزای حقو به حقدار برسونید.باتشکر

 • ناشناس ارسالی در

  دروغگوها به من مستاجربابیمه کارگری ندادن به خدا به خیلی ها پول دادن وضعشان ازما بهتره عدالت کجاست

ارسال نظر