|
کدخبر: 130796

قیمت گوجه فرنگی در لب مرز

مدیر کل گمرک باشماق از صادرات ۹۰۰ کامیون گوجه فرنگی به وزن ۱۴ هزار تن در طی یازده روز به اقلیم کردستان عراق خبر داد.

اقتصاد قیمت گوجه فرنگی در لب مرز

فرید‌حق‌پناه‌ با اشاره به حواشی اخیر فضای مجازی در خصوص معطلی کامیون های صادراتی گوجه‌فرنگی در مرز باشماق گفت: محدودیت واردات گوجه فرنگی ‌‌به عراق از تاریخ ۱۳۹۹/۷/۲۶ برداشته شده و در این مدت ۱۱ روزه تعداد حدودا ۹۰۰ کامیون به وزن ۱۴ هزار تن از طریق این مرز صادر شده است.

مدیر‌کل‌گمرک ‌باشماق‌گفت: اخیراًتعداد دو کامیون گوجه فرنگی به دلیل ملاحظات قرنطینه‌ای طرف مقابل، به داخل کشور برگشت داده شد که صاحب کالا نسبت به تفکیک گوجه‌های فاسد از گوجه‌های سالم اقدام و حدود سه تن از آن، در محوطه در انتظار اقدام قانونی برای معدوم نمودن تخلیه می‌گردد.

وی افزود، محدودیت مذکور از اردیبهشت تا مهر ماه به شکل وضع عوارض واردات با هدف حمایت از تولید داخل در اقلیم کردستان عراق انجام می‌شود.

در روزهای ابتدایی لغو محدودیت های صادرات گوجه فرنگی به‌عراق، این محصول توسط تجار اقلیم تا هر کیلو۸۰۰ دینار معادل ۱۷هزار تومان نیز خریداری شده اما در روزهای اخیر با افزایش شدید عرضه‌محصول، قیمت کاهش چشم گیری داشته و به ۲۵۰دینار و حوالی ۵۰۰۰ تومان افت کرده است.

گفتنی است، بخش مهمی از گوجه فرنگی های صادراتی از نوع بوته‌ای و سردخانه‌ای می‌باشد که با هزینه‌های حمل و سایر خدمات بسیار نزدیک به قیمتی می‌باشد که در روزهای اخیر توسط تجار اقلیم کردستان عراقی خریداری شده است.

پیگیریها حاکی از این است که بخش مهمی از این صادرات به صورت ریالی انجام شده است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر