|
کدخبر: 112845

بازار جهانی دلار از رونق افتاد

نهایی شدن بسته حمایتی بزرگ در سطح اتحادیه اروپا در زمانی که تنش‌های امریکا و چین روز به روز بالاتر می‌گیرد، تمایل معامله گران برای خرید یورو را افزایش داده و فشار عرضه، اسکناس سبز را به عقب رانده است.

اقتصاد بازار جهانی دلار از رونق افتاد

شمار مبتلایان به کرونا در امریکا بار دیگر به سطح نگران کننده‌ای رسیده است و همزمان با شدت گرفتن سرعت شیوع در ایالت‌های غربی و جنوبی، فلوریدا پس از کالیفرنیا به دومین ایالتی در امریکا تبدیل شده است که بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را دارد و نیویورک نیز سومین ایالت از این نظر محسوب می‌شود. عامل دیگری که به گفته تحلیل گران ارزی روند معاملات را تحت تاثیر قرار داده، آن است که نهایی شدن بسته حمایتی بزرگ در سطح اتحادیه اروپا در زمانی که تنش‌های امریکا و چین روز به روز بالاتر می‌گیرد، تمایل معامله گران برای خرید یورو را افزایش داده و فشار عرضه، اسکناس سبز را به عقب رانده است.

براساس گزارش رویترز، دور تازه تنش‌های بین امریکا و چین بار دیگر تقاضا برای ارزهای امن را تقویت و معامله گران را نسبت به وقوع یک جنگ ارزی دیگر نگران کرده است. چین بیش از یک تریلیون دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری امریکا را در اختیار دارد که می‌تواند از آن به عنوان یک سلاح موثر ضد دلار استفاده کند.

ادوارد مویا تحلیل گر بازار ارز در موسسه اواندا گفت: به نظر می‌رسد شاهد روزهایی هستیم که تاج پادشاهی از سر دلار افتاده است و با تداوم این وضع، انتظار ما این است که بانک مرکزی امریکا برای توقف روند فعلی دست به کار شود. اخبارهای رسیده، احتمالا بیانگر این هستند که خبری از یک احیای رشد اقتصادی سریع هم در سطح اتحادیه اروپا و هم در امریکا نخواهیم بود.

به گفته میچ مک کانل رئیس سنای امریکا، نمایندگان جمهوری خواه سنا به زودی از طرح پیشنهادی خود برای حمایت بیشتر از بخش‌های مختلف اقتصادی این کشور رونمایی خواهند کرد. پیش از این استیون منوچین، وزیر خزانه داری با ارسال نامه‌ای به اعضای کنگره از آنها خواسته بود تا مقدمات اجرایی شدن یک بسته حمایتی دیگر را تسهیل کنند. به زودی اعتبار لایحه حمایتی فعلی که مجوز پرداخت یارانه نقدی مستقیم به شهروندان را می‌دهد، به پایان می‌رسد. منوچین گفته است تمرکز بسته جدید کماکان روی حمایت از خانوارهای با درآمد پایین و متوسط و کسب و کارهای خرد خواهد بود.

اقدام امریکا در اجرایی کردن یک بسته حمایتی دیگر در شرایطی صورت می‌گیرد که پس از چندین ماه بحث، سرانجام سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بر سر لایحه حمایت مالی برای تقویت رشد اقتصادی و کاستن از تبعات ناشی از کرونا با یکدیگر به توافق رسیدند.

کمیسیون اروپا اعلام کرد ۷۵۰ میلیارد یورو به مجموع اعتبارات قبلی خواهد افزود که این منابع صرف حمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی به شکل وام یا کمک هزینه خواهد شد و میزان تخصیص آن به هر کشور نیز بستگی به شدت شیوع کرونا در آن خواهد داشت. بدین ترتیب مجموع اعتبارات تخصیص یافته اتحادیه اروپا برای مقابله با پیامدهای کرونا به رقم دو تریلیون یورو رسید.

خوان پرز، معامله گر ارزی در واشنگتن، گفت: از مدت‌ها پیش همه منتظر نهایی شدن این بسته محرک بودند و حالا که در خصوص اجرایی شدن و بازه زمانی آن بین کشورهای اروپایی وحدت نظر به وجود آمده است، کسانی که روی یورو شرط بسته بودند خوشحال هستند. این بسته از این جهت هم اهمیت دارد که کشورهای اروپایی بار دیگر بر سر مسئله‌ای مهم و بزرگ با یکدیگر به اشتراک نظر رسیدند و وحدت خود را نشان دادند.

در آسیا، هر چند رشد اقتصادی چین در سطح مثبت باقی مانده است، اما آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که برای پنجمین ماه متوالی، رشد بخش خرده فروشی در سطح منفی باقی مانده است و این مسئله می‌تواند بر ضعیف باقی ماندن سطح تقاضا در یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مصرفی جهان و در نتیجه تجارت جهانی اثر منفی بگذارد.

یوکیو ایشیزوکی، استراتژیست ارزی در موسسه دایوا سکیوریتیز، گفت: روز به روز رفتار معامله گران تغییر می‌کند و الگوی ثابتی ندارد. حالا همه به خاطر ویروس (کرونا) دوباره دست به عصا شده‌اند. چون که هنوز ویروس را تحت کنترل در نیاورده‌ایم ریسک‌های جدید نظیر ریسک جنگ ارزی بین پکن و واشنگتن می‌تواند به سرعت با واکنش منفی بازار مواجه شود.

اخبار مربوط به پیشرفت در ساخت واکسن کرونا نیز دیگر خبر مهم در صدر کانون توجه معامله گران بوده است. دانشگاه آکسفورد اعلام کرده که واکسنش با موفقیت، سطح ایمنی افراد آزمایش شده در افریقای جنوبی، انگلیس و برزیل را افزایش داده و حالا قرار است کار آزمایش روی یک نمونه نسبتا بزرگ در امریکا انجام شود که در صورت موفقیت آمیز بودن آن، احتمالا از اواخر امسال شاهد تولید انبوه این محصول برای عرضه جهانی آن خواهیم بود. تاکنون انگلیس، هلند، فرانسه و امریکا خواستار دریافت این واکسن شده‌اند.

درحال‌حاضر با بازگشایی مجدد کسب و کارها، شمار مبتلایان به کرونا در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان بار دیگر رو به فزونی رفته است و این مسئله چشم‌انداز نامطمئنی را پیش روی فعالان اقتصادی قرار داده است. نتایج یک نظرسنجی از مدیران مالی ۵۰۰ شرکت بزرگ امریکایی که توسط دانشگاه یورک انجام شده است نشان می‌دهد بیشتر آنها نسبت به باقی ماندن سطح تقاضای مصرف‌کنندگان در سطوح پایین نگران‌اند.

تاکنون بیش از ۱۶ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۷۴۹ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۵۴ هزار و ۲۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۱۵۰ هزار و ۱۱ نفر، برزیل با ۸۷ هزار و ۱۳۱ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۷۵۹ نفر، مکزیک با ۴۳ هزار و ۶۸۰ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۱۱۲ نفر بوده است.

رودریگو کارتیل، استراتژیست مسائل ارزی در بانک ملی استرالیا گفت: بازارها کمی نگران‌اند که افزایش تنش‌های ژیوپلتیکی به حدی برسند که بار دیگر اقتصاد جهانی را از ریل خارج کنند. معامله گران تحولات سیاسی (بین امریکا و چین) را به دقت زیر نظر خواهند داشت و سیر تحولات تعیین خواهد کرد که بازار ارز در نهایت به کدام سمت حرکت خواهد کرد.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۷۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۳.۵۶۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۸۶ دلار اعلام شد.

ارزهای اروپایی

در مسئله برگزیت انگلیس پالس مثبتی را به بازارها مخابره کرده و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس گفته است کشورش قصد دارد هر چه زودتر شاهد حصول توافق با طرف اروپایی باشد. با وجود گذشت هفت ماه از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، دو طرف هنوز به چارچوب مشخصی بر سر روابط آینده خود نرسیده‌اند. کنترل مرزها، واردات گمرکی، دسترسی به بازارهای مالی و بانکی اتحادیه اروپا و مسئله ماهیگیری در آب‌های داخلی اصلی‌ترین کموارد اختلاف بین دو طرف محسوب می‌شود که هنوز نیز پابرجا هستند.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۶۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۸۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۸۸ درصد بالا رفت و با عبور از کانال ۱.۱۶ به ۱.۱۷۵ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۶۲ درصد کاهش به ۱۰۵.۳۲ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۳۹۹ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۹۷ یوان چین اعلام شد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر