|
کدخبر: 112608

از کارت اعتباری سهام عدالت چه خبر؟

عضو شورای‌عالی بورس درباره اعطای کارت اعتباری سهام عدالت، گفت: این موضوع در شورای‌عالی بورس مطرح شد و بانک مرکزی نیز در بخشنامه‌ای به بانک‌ها اجازه داده تا در قبال توثیق الکترونیکی سهام عدالت، به دارندگان این سهام، اعتبار بدهند.

اقتصاد از کارت اعتباری سهام عدالت چه خبر؟

آزادسازی سهام عدالت از جمله اقدامات مهم دولت تدبیر و امید بود که در نهایت در ۹ اردبیهشت‌ماه اجرایی شد و از روز ۱۰ اردیبهشت تا هشتم خرداد ماه به سهامداران فرصت داده شد تا در صورتی که به دنبال انتخاب روش مدیریت مستقیم هستند و می‌خواهند مالکیت و مدیریت سهام خود را به صورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار خود بگیرند، با ورود به سامانه www.samanese.ir نسبت به این امر اقدام کنند، اما این فرصت با توجه به استقبال مشمولان سهام عدالت برای انتخاب روش مستقیم در ابتدا تا ۱۵ خرداد ماه و در نهایت تا ۲۹ خردادماه تمدید شد.

ساز و کار مربوط به نحوه معاملات سهام عدالت به دستور رهبر معظم انقلاب در اختیار شورای‌عالی بورس قرار گرفت که جلسه‌ای در شورای‌عالی بورس در زمینه تصمیم‌گیری برای معاملات سهام عدالت به صورت اضطراری برگزار و تصمیمات لازم در این زمینه گرفته شد.

تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه، منجر به فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت شد و به دنبال این تصمیم اعلام کردند افرادی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند از تاریخ ۶ خرداد می‌توانند با توجه به شرایط اعلام شده نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند.

پرداخت اعتبار تا سقف ۶۰ درصد ارزش سهام عدالت

افراد زیادی به صورت عجولانه اقدام به فروش سهام خود کردند که در این زمینه شورای‌عالی بورس برای جلوگیری از تصمیمات هیجانی مشمولان سهام عدالت در راستای فروش سهام خود تصمیم به اعطای کارت اعتباری سهام عدالت گرفت که این موضوع مورد موافقت دولت و بانک مرکزی قرار گرفت.

به دنبال چنین تصمیمی اعلام شد، مشمولان سهام عدالت می‌توانند از طریق نظام بانکی تا سقف ۵۰ تا ۶۰ درصد از ارزش دارایی سهام عدالت خود، کارت اعتباری دریافت کنند و با استفاده از آن می‌توانند با مراجعه به مراکز خرید، به صورت اعتباری خرید کنند، براساس این طرح، مشمولان سهام عدالت تا یکسال فرصت دارند وجه را به بانک تسویه کنند.

درباره زمان اجرای این اقدام، ابهاماتی در میان مشمولان سهام عدالت وجود داشت که در این زمینه حسن سلاح ورزی، عضور شورای‌عالی بورس در حساب کاربری خود در توئیتر از ارائه کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت از هفته آینده، خبر داد.

حسین سلاح‌ورزی با اشاره به جزییات ارائه کارت اعتباری سهام عدالت از هفته آینده، افزود: این موضوع در شورای‌عالی بورس برای دارندگان سهام عدالت مطرح شد و بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای به بانک‌ها اجازه اجرای این کار را داده است تا در قبال توثیق الکترونیکی سهام عدالت به دارندگان این سهام اعتبار بدهند.

وی خاطرنشان کرد: فراهم شدن دستورالعمل و مقررات و همچنین ایجاد امکانات فنی وثیقه‌گذاری الکترونیکی سهام عدالت در شرکت سپرده‌گذاری نیازمند تمهیداتی بود که تاکنون این اقدامات انجام شده است.

به گفته عضو شورای‌عالی بورس، هفته گذشته در شورای‌عالی بورس، اعطای کارت اعتباری سهام عدالت مصوب و به بانک‌ها اجازه داده شد تا سهام عدالت را به وثیقه بگیرند.

وی اظهارکرد: به نظر می‌رسد به زودی و با توجه به اعلام آمادگی چند بانک، این اقدام به مرحله اجرا برسد و در شرایط کنونی با موانع خاصی در این زمینه مواجه نیستیم.

سلاح‌ورزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بازپرداخت اعتبار ارائه شده همراه با سود خواهد بود یا خیر، گفت: جزییات در این زمینه باید از سوی بانک‌ها اعلام شود، این اعتبار وام تلقی نمی‌شود، بنابراین نه تنها با اثر تورمی همراه نخواهد شد بلکه می‌تواند با تحریک تقاضا در اقتصاد کشور اثرات مثبتی را داشته باشد.​

منبع: اقتصاد آنلاین
 • اکبراسدی ارسالی در

  نظر شما متشکریم جهت اگاهی وراهنمای بسیار کمک کننده است

 • علیوک ارسالی در

  خب باشه پشیمون شدیم ازسی درصدفروش پولی ندادن اقانخاستیم کارت اعتباری بدن بهمون

 • ناشناس ارسالی در

  یعنی ما پول سهام خودمون به صورت اعتبار می گیریم بعدش بانک از ما سود میگیره

 • ناشناس ارسالی در

  این دولت که به مستا جرای بدبخت داره ۱۳درصد سود میگیره رحم نکرده

 • ناشناس ارسالی در

  بانکهای ایران فقط ربا خواری نکنن وگر نه هیچ کار مثبتی برای ملت انجام نمی دن

 • سید مرتضی ارسالی در

  شما که نظرات مارو نمی‌گذارند ، چرا پس نظر خواهی میکنید..بگذارید بانکها هر کاری دلشان میخواد بکنند

 • ناشناس ارسالی در

  بانکها فقط دزدی خوب بلدن

 • داريوش قهرمان ارسالی در

  سلام من به کارگذاری فارابی فروختم وداخل یکی ا ماده تبصره هاشون نوشته بود تصویه دوروز بعداز فروش اماالان حدود40روزگذشته ویک ریال هم واریزکردن وجدانن اگه من اینکارو میکردم تاحالا این آقایون اموالم حراج کرده بودن ازصبرمردم سواستفاده نکنید

ارسال نظر