کدخبر: 107512

سهم نیروگاه‌های برق‌آبی در تولید برق چقدر است؟

معاون بهره‌برداری شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، گفت: نیروگاه‌های برق‌آبی‌ با تولید ۱۳۹ هزار مگاوات، سهم ۱۱ درصدی را در تأمین انرژی شبکه دارا هستند.

اقتصاد سهم نیروگاه‌های برق‌آبی در تولید برق چقدر است؟

جلال‌الدین حجتی در این خصوص، اظهارکرد: نیروگاه‌های برق‌آبی این شرکت با تولید حداکثری در زمان پیک مصرف برق کشور، مشارکت چشم‌گیری در تامین برق داشته‌اند.

وی با بیان اینکه در ساعت ۱۲ و ۴۰ دقیقه روز ۳۱ خردادماه اوج مصرف برق در کشور به رقم ۵۷ هزار و ۲۹۰ مگاوات رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۶ درصد افزایش داشته است، افزود: نیروگاه‌های برق‌آبی کشور در این میان با تولید ۱۳۹ هزار مگاوات ساعت، سهم ۱۱ درصدی را در تأمین انرژی شبکه به عهده داشته‌اند به گونه‌ای که در این روز میزان تولید انرژی نیروگاه‌های شرکت آب و نیرو ۳۸ هزار و ۳۰۰ مگاوات ساعت بوده که بیشترین میزان تولید در امسال رقم خورده است.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و نیرو، خاطرنشان کرد: نیروگاه‌های برق‌آبی در پیک لحظه‌ای مصرف شبکه، با ۸۲ درصد ظرفیت نصب‌شده در تأمین پیک مصرف مشارکت داشته‌اند و بار دیگر نقش بی‌بدیل خود در پاسخگویی به نیاز شبکه برق کشور را نشان دادند.

وی با اشاره به شروع زود هنگام گرما از نیمه دوم خرداد، افزود: نیاز شبکه سراسری به انرژی برق‌آبی افزایش یافته و نیروگاه‌های آبی و نیروگاه‌های شرکت آب و نیرو کمک شایانی به پایداری شبکه داشته‌اند.

حجتی گفت: همه واحدهای نیروگاهی شرکت آب و نیرو در آمادگی کامل به سر می‌برند و با توجه به حجم مناسب ذخیره شده در مخازن سدها، آمادگی مشارکت حداکثری در تأمین پیک تابستان را دارند.

این مقام مسوول ادامه داد: بیشترین میزان انرژی برق‌آبی در نیروگاه‌های کارون۴، گتوند، سیمره، رودبار لرستان، داریان، سردشت، لوارک و... تولید شده است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر