|
کدخبر: 154840

طول آزادراه های ایران چقدر است؟

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه درحال‌حاضر ۲۵۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور داریم، گفت: ۶۶۰ کیلومتر آزادراه با احتساب آزادراه غدیر در دست ساخت است که با تکمیل آنها در سال ۱۴۰۰ به طول۳۱۰۰ کیلومتر آزادراه در کشور خواهیم داشت.

راه و مسکن طول آزادراه های ایران چقدر است؟

خیرالله خادمی امروز در حاشیه بازدید از آزادراه غدیر در جمع اصحاب رسانه اظهارکرد: امروز وزیر راه و شهرسازی، رئیس پلیس راهور ناجا و استانداران ۴ استان بازدیدی از آزادراه تکمیل شده غدیر دارد و این پروژه تا روز ۱۳ رجب ( پنجشنبه هفتم اسفند) به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: آزادراه غدیر آزادراه‌های قزوین و البرز را به یکدیگر متصل می‌کند.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور اضافه کرد: آزادراه غدیر بخشی از کریدور شرقی غربی و شمالی جنوبی است و بخشی از بزرگراه آسیایی در کشور ما محسوب می‌شود، پیش از این بارهای ترافیکی که از کریدورهای شمالی جنوبی و شرقی غربی به تهران و البرز می‌رسید با ترافیک مواجه می‌شد اما با تکمیل این آزادراه، ترافیک مسیر‌های ترانزیتی در مناطق مذکور کاهش می‌یابد.

خادمی اظهار کرد: این مسیر آزادراهی از چرمشهر آغاز می‌شود و پس از عبور از جنوب تهران و جنوب استان البرز به آبیک قزوین می‌رسد ولی از داخل محدوده تهران و البرز عبور نمی‌کند و این موجب کاهش بار ترافیکی می‌شود و عبور ترافیک در لبه جنوبی استان‌های تهران و البرز انجام می‌شود و بدین ترتیب تحول ترافیکی در جهت بهبود ترافیک در این مسیر خواهیم داشت.

خادمی بیان کرد: با تکمیل این آزادراه زمان مسیر ۹۰ دقیقه برای سواری و ۱۱۰ دقیقه برای خودروهای سنگین کاهش می‌یابد.

وی گفت: کاهش تولید آلاینده‌های زیست محیطی و نقش موثر پدافند غیرعامل از مزایای اجرای این آزادراه است.

وی اضافه کرد: این آزادراه به عنوان پدافند غیرعامل و تخلیه سریع مراکز جمعیتی تهران و البرز عمل خواهد کرد.

وی افزود: پیش‌بینی شده است با تکمیل این آزادراه روزانه ۳۰ هزار خودرو از این مسیر عبور کند همچنین سالانه ۳۰ میلیون مسافر و ۳۰ میلیون تن بار در این مسیر جابه‌جا خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این آزادراه عبور خودروهای سبک و سنگین را داریم، گفت: پیش از این کامیون‌هایی که از مرز بازرگان به سمت شرق و سرخس عبور داشتند در تهران و البرز گرفتار ترافیک‌های سنگین می‌شدند که با تکمیل آزادراه غدیر این ترافیک‌ها حذف می‌شود و بدین ترتیب از تهران تا بازرگان مسیر به صورت آزادراه خواهیم داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: آزادراه غدیر بالاترین سطح ایمنی را دارد شیب طولی آزادراه حداکثر ۴ درصد است شیب‌های کنار یک به هفت است و طوری پیش‌بینی شده است که مانعی در حاشیه جاده نداشته باشیم.

خادمی اظهار کرد: همه ۱۹ تقاطع این آزادراه پایه میانی ندارد و این موجب افزایش ایمنی می‌شود.

وی اظهارکرد: سرعت طرح در این پروژه ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت است اما با توجه به مواردی که در نظر گرفته شده است حداکثر سرعت در آزادراه ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است.

وی اظهار کرد: طول کل آزادراه کشور ۲۵۰۰ کیلومتر است و تا سال ۱۴۰۰ میزان ۶۶۰ کیلومتر به این مسیر اضافه می‌شود.

خادمی افزود: بدین ترتیب ۲۵ درصد به طول آزادراه‌های کشور افزوده می‌شود و به ۳۱۰۰ کیلومتر می‌رسد.

وی گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تعداد آزادراه که پیشرفت بیش از ۸۵ درصد دارد در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد که شامل آزاد راه منجیل-رودبار، آزادراه خرم آباد-اراک، آزادراه شیراز - اصفهان، آزادراه مرند- تبریز، بخشی از آزادراه حرم تا حرم و منطقه ۲ آزادراه تهران-شمال خواهد بود.

وی تاکید کرد: در آزادراه غدیر همه تجهیزات داخلی است و طراحی و اجرا توسط متخصصان داخلی انجام شده است.

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...