|
کدخبر: 154210

پیش بینی قیمت خانه در ماه های آینده

مهدی سلطان محمدی گفت: برخی معتقدند این بانک‌ها هستند که نرخ مسکن را در کشور تحت تاثیر قرار می‌دهند این در حالی است که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن برای بانک‌ها جذابیت خاصی ندارد.

راه و مسکن پیش بینی قیمت خانه در ماه های آینده

بازار مسکن حالا در فاز انتظار قرار گرفته است، انتظاری که از یک سو ریزش قیمت‎ها را در بازار متوقف کرده از سوی دیگر آینده این بازار را با ابهامی جدی مواجه ساخته است.

بازار مسکن از نیمه پاییز تقریبا روزهای آرام‌تری را نسبت به بهار و تابستان ۹۹ سپری کرده و این شرایط در روزهای پایانی بهمن ماه نیز تداوم یافته است، در ماه نخست سال تعداد خریداران چندبرابر تعداد فروشندگان بود و روز به روز بر نرخ‌ها افزوده می‌شد اما خروج سرمایه‌گذاران از این بازار شرایط را برای بهبود وضعیت مهیا کرده و از رشد بیشتر قیمت‌ها ممانعت نمود.

بازار مسکن همچنان تحت تاثیر بازارهای موازی حرکت می‌کند و نمی‌توان تاثیر شدید تورم بر این بازار را انکار کرد.

مهدی سلطان محمدی، کارشناس بازارمسکن درباره مسائل و مشکلات مختلف و وضعیت فعلی و آینده بازار توضیحاتی داد و گفت: برخی معتقدند این بانک‌ها هستند که نرخ مسکن را در کشور تحت تاثیر قرار می‌دهند این در حالی است که سرمایه‌گذاری در بخش مسکن برای بانک‌ها جذابیت خاصی ندارد.

وی گفت: ورود بازار بانک‌ها به بازار مسکن اصلا تصور درستی نیست زیرا بانک‌ها از حضور در این بازار نفعی نمی‌برند اما در کل می‌توانیم با توجه به آمار و ارقام به این نکته اشاره کنیم که سرمایه‌گذاری بانک‌ها بر روی املاک تجاری و اداری قابل توجه است و اکنون این واحدها در کشور به صورت مازاد وجود دارد.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر حجم سرمایه‌گذاری‌ها چنان بوده است که ما در زمینه واحدهای تجاری با مازاد عرضه در کشور مواجه هستیم و اکنون این‌گونه املاک مشتری ندارند.

پیش‌بینی یک کارشناس از وضعیت بازار مسکن در سال آینده/ مسکن در فاز انتظار

این کارشناس حوزه مسکن درباره انتظار خریداران برای کاهش شدید نرخ مسکن همزمان با تعدیل نرخ ارز از نیمه پاییز و وضعیت فعلی این بازار بیان کرد: همان انتظاری که داشتیم در حال رخ دادن است و انتظارات برخی افراد مبنی بر کاهش و سقوط نرخ واقع بینانه نبود و همچنین افزایش نرخ‌ها در ۳ سال گذشته نیز قابل تداوم نبود بنابراین انتظار ما بر این است که بازار در آینده با نوسانات متعادل در دوره نسبتا آرام‌تری همراه باشد.

وضعیت آتی قیمت‌ها در بازار ملک

وی خاطرنشان کرد: اینکه قیمت‌ها در این بازار تا چه اندازه‌ای افزایش می‌یابد تا اندازه زیادی بستگی به تورم دارد، در چند هفته گذشته با توجه به اینکه نرخ مصالح ساختمانی نظیر فولاد و سیمان تاحدودی افزایش یافت؛ در واقع سبب شد تا انتظارات فروشنده ها، در جهت بالا بردن نرخ فروش تغییر یابد.

وی تصریح کرد: در عین حال وضعیت بازار به نحوی است که انتظار نوسان قابل ملاحظه به سمت بالا یا پایین را نداریم بلکه انتظار داریم که قیمت‌ها همگام با تورم حرکت کند.وی عنوان کرد: انتظار می‌رود، سال آینده نرخ مسکن در جهت کمتر از نرخ تورم حرکت کند البته باید دید میزان تورم چقدر خواهد بود تا بر اساس آن بتوان به شکل دقیق شرایط را ارزیابی کرد.

وی گفت: اگر تورم‌های ۴۰ یا ۵۰ درصدی و بالا داشته باشیم در حقیقت به دلیل اینکه نرخ نهاده‌های ساختمانی را افزایش می‌دهد، نرخ مسکن را افزایش خواهد داد البته این مسئله در اصل کاهش ارزش پول است و اسم آن را نمی‌توان افزایش نرخ مسکن گذاشت.

وی تاکید کرد: اگر بتوان تورم را کنترل کرد و در سال ۱۴۰۰ سیاست‌گذاری‌های درستی در مورد کنترل نرخ تورم انجام شود، می‌توان انتظار داشت شاهد آرامش بیشتری در یکی، دو سال آتی در بازار ملک باشیم.

پیش‌بینی یک کارشناس از وضعیت بازار مسکن در سال آینده/ مسکن در فاز انتظار

سهم زمین در نرخ مسکن

سلطان محمدی درباره اظهارات محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی مبنی بر سود بالای سازندگان در بازار مسکن گفت: در شهرهای بزرگ مانند تهران حدود دو سوم نرخ مسکن را زمین، عوارض شهرداری و تراکم تشکیل می‌دهد بنابراین حتی اگر بتوان با اعداد پایین‌تری هزینه را انجام داد، باید گفت نرخ تمام شده با توجه به سهم زیاد نرخ زمین، پایین تر نخواهد آمد. اکنون اگر سازنده‌ای سازه خود را تکمیل کرده و بفروشد، جایگزین کردن زمین قبلی برای وی دشوار خواهد بود.

وی توضیح داد: مشکل اصلی در زمینه افزایش نرخ مسکن در سال‌های اخیر علاوه بر تورم، نرخ نهاده‌های ساختمانی نظیر مصالح، دستمزدها و از آنها مهم‌تر افزایش نرخ زمین بوده است که به دلیل کمبود زمین این مسئله به وجود آمده و برای جبران این موضوع وزارت راه و شهرسازی بهتر است واقعیت بازار را انکار نکرده و آن را بپذیرد و در عین حال تلاش کند تا بتواند نرخ زمین را ارزان‌تر کند.

وی ادامه داد: این وزارتخانه باید ‌آماده سازی‌های بیشتری انجام دهد و زمین‌های بیشتری عرضه کند تا بتواند مانع افزایش نرخ زمین شود بنابراین وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به عرضه زمین‌های بهتر و بیشتر اقدام کند که طبیعتا این مسئله در شهرهای بزرگ امکانپذیر نیست و در حومه شهرها باید این کار را انجام دهد البته حومه شهرها را باید توسط شریان‌های ارتباطی نظیر اتوبان‌ها و توسعه خطوط ریلی به مرکز وصل کرده و زیرساخت‌های مناسبی برای این محدوده‌ها در نظر گرفته و اجرایی کنند؛ این موارد، جزو وظایف مهم و اصلی وزارت راه و شهرسازی است.

کاهش نرخ مسکن در سایه کنترل نرخ تورم

وی تاکید کرد: همان طور که گفته شده بخش عمده افزایش نرخ مسکن در شهرهای بزرگ ناشی از بالارفتن نرخ زمین است و همچنین بخشی از این افزایش نرخ‌ها ناشی از بالارفتن نرخ نهاده‌های ساختمانی و تورم است بنابراین اگر تورم ادامه داشته باشد، هزینه‌های ساخت مسکن ادامه خواهد یافت و سبب فشار بر نرخ‌ها در بازار مسکن خواهد بود و قیمت‌ها را به سمت بالا حرکت می‌دهد اما اگر بتوان تورم را کنترل کرد، مشکلات این بخش حل خواهد شد.

وی عنوان کرد: کنترل تورم مسئولیتی است که بر عهده دولت و بانک مرکزی است و اگر برنامه‌ریزی مناسبی انجام شود می‌توان نرخ تورم را کنترل کرد زیرا بسیاری از کشورهای دنیا موفق به حل این مسئله شده‌اند البته متاسفانه سیاست‌هایی که در کشور دنبال می‌شود، تورم زا بوده و در نهایت سبب افزایش نرخ کالاها می‌شود.

این کارشناس بازار مسکن درباره جاذبه این بازار برای حضور دلالان و کسب سود گفت: بازار مسکن برای دلالان بازاری پر جاذبه است. در این بازار افزایش قیمت‌ها بالاتر از میزان تورم است، ‌در طول ۲ سال گذشته همه بازارهای دارایی‌های سرمایه‌ای مانند دلار، طلا، خودرو، ‌مسکن، بورس و... در کانون توجه بود و دلالان به سمت این بازارها آمدند و سعی کردند از این فرصت بهره‌مند شوند اما باتوجه به آرامش نسبی بازارها و انتظار تورمی شدید در ۲ سال گذشته انتظار کسب سود در حال تعدیل شدن است و در نتیجه به نظر می‌رسد جذابیت این بازارها برای دلالان کمتر خواهد شد.

منبع: خبر آنلاین
 • دکتر سید ارسالی در

  با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت مسکن از این هم بیشتر خواهد شد.

  • ناشناس ارسالی در

   چند تا خونه خریدی؟؟؟

 • ناشناس ارسالی در

  مسکن وخانه درایران وتهران خیلی زیاداست ک افی است دولت اقدام به اخذمالیات ازخانه ه ای خالی کندقطعاقیمت خانه نزولی می شوددول ت بایدمسکن راازکالای احتکاری ودلالی به ک الای مصرفی تبدیل کند

 • محمود ارسالی در

  بسیار تحلیل آبکی و مسخره ای بود

 • ناشناس ارسالی در

  قیمتهاروتاجایی ک دلت میخوادببریدبالاماک توان دواودمان هودمون نداریم. ماک موندیم تونون شبمون. ماک بچه هامون ازسن ازدواج گ ذشتن ماک دیگه توان اسباب جمع کردن پهن کر دن نداریم. هرکاری دارید بکنید

 • محمود ارسالی در

  ذکر بدیهیات با تحلیل متفاوت است. حیف وقت که این گزارش را بخوانی

 • ناشناس ارسالی در

  سقوط چندبرابری ارزش ریال درمقابل ارزهای معتبر باعث و بانی، تورم دربخش های مختلف اقتصاد ایران است اما تورم و رکود در بخش مسکن زائیده تعمدی مدیریت حقوقی و حقیقی دراین بخش وبعدازآن عوامل اقتصادی دیگراس ت

 • ناشناس ارسالی در

  همین که بازار زیرش نمی کند و میگید در انتظار است خوش سیاست زمین خوران است در شرایطی که بازا رمحکوم به ریزش است و همه منتظر ریزش هستن خوش را حفظ میکند چرا ؟ بکدام سیاسیت پس کی میخواهد ریزش کند و ارزن شود خودتان را رنگ کنید حال سیاست حفظ قیمتها را در دستور کار دارن تا بموقعه با افزایش قیمتها مواجه شود باید بی برو برگرد مسکن بریزد و کاهش یباد منتظر کدام کفتی ابست بازار لابد باز افزایش و داستانهای همیشگیه مسکن و خندیدن به ریش ملت

 • ناشناس ارسالی در

  هر روز ی حرف جدید میزنن همش حرفه

 • ناشناس ارسالی در

  چرا همه چی دست دلالان و واسطه گران هست ی ا بهتر بگیم مافیا زمین خودرو طلا سکه مرغ هر وقت دوس دارن به نفعشان قیمتها میره ب الا ثبات قیمت نیس یعنی بفکر مردم نیستن

 • حسن ارسالی در

  خدا لعنت کند مسببین گرانی مسکن را. خونه در روستای ما از 200 ملیون رسیده به 1ملیاردو 200 ملیون. با برجی 1ملیون تا کی خان دار میشیم؟!! الهی در بگیرید وریشه تان کنده بشه.

 • حسن ارسالی در

  ملت را شما با این گرانی 1000 برابر نابود کردید، وای بر شما وآل شما، بترسید از خشم ملت!

 • ناشناس ارسالی در

  با توجه به افزایش قیمت مصالح و سایر موار د و عدم ساخت و ساز،به زودی قیمت ها میکشه بالا.

 • سعیده ارسالی در

  تف بر ذات بی شرفتون ،لعنت به همتون ،عمر ما که گذشت ،عمر مردم که تموم شد،ولی خدا از شما نگذره

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت به مسئول بی کفایت ازمسئول بی کفایت کثیفترمسئول بالاتره لعنت به همتون

 • رحمتی ارسالی در

  جانم فدای جوانان قدیم.

 • ناشناس ارسالی در

  با وجود تورم حدافل ۳۵ درصدی چگونه باید انتظار ارزانی خانه داشت

 • ناشناس ارسالی در

  پدر ملت دراورد با کدوم دراومد خونه بخریم دیگه ما صاحب خونه نمیشه بجز قبر اگر اون م گوه نکنید یعنی خسته کردید ملت رو ...او مدیم خونه بخریم انقدر کشیدید روش که دیگه نمیتونیم تکون بخوریم یارو طویلشو باقیمت افتضاح با ناز میده سگ نمیشست اونجا الان با افتخار میگه ملک من انقدر کاش گرون می شد نه اتیش بگیره خدالعنت کنه باعث بانیش رو ...‌

 • ناشناس ارسالی در

  بخدا دیگه کسانی که مستاجر هستن سال جدید دیگه توانایی اجاره خونن ندارن فقط باید تو بیابون چادر بزنن خدا بداد ما مستاجر نیشین برسه

 • ناشناس ارسالی در

  پس دولت چکاره است که همیشه صحبت از دلال و دلال بازی میشه ‌. چرا دولت برای ارزان شدن مسکن هیچ اقدامی نمی کند ؟ آخه تا کی ؟ صبر هم حدی داره . پس دیگر نگویید چرا جامعه رو به پیری می رود . با این گرونی مسکن کدام جوان می تواند ازدواج کند ‌.

 • سیما ارسالی در

  سلام خسته نباشید الان خونه خریدن برای ما جوانها شده رویا وارزو واقعن در کشوری زندگی میکنیم که هیچ امیدی برای آینده نداریم مامستاجریم و فردی هستیم که درامدمان از کارگری واقعن انصافه از هیچ گونه وام مسکن و دوست استفاده نکردیم ولی برای مسکن ملی اسم نوشتیم ولی اسم ما هنوز نیامده ولی کسانی هستند خونه دارند وام هم استفاده کردن ولی از مسکن ملی دارن استفاده میکنن جای تاسف دارد

 • lll ارسالی در

  لعنت بر جد ابادتان با این قیمت گذاریتون

 • ناشناس ارسالی در

  همه نشستیم منتظر پس کو کی عمل همون با مفاهیم الکی فریفته اند و سرمایه های را مارا در این کشور غارت و حیف میل می کنند

 • جوان بیکار ارسالی در

  یه سری از خدا بی خبر جمع شدید دور هم و گ ند زدید به زندگی مردم . بعدشم الکی دلال دلال میکنید . دلال ها خود شمایید . تف به ذاتتون

ارسال نظر