|
کدخبر: 128383

پروژه‌های مسکن زیر سایه عرضه فولاد در بورس

وزیر راه و شهرسازی گفت: عرضه فولاد در بورس به پروژه‌های عمرانی و مسکنی صدمه زد.

راه و مسکن پروژه‌های مسکن زیر سایه عرضه فولاد در بورس

محمد اسلامی امروز در مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات انرژی ساختمان با بیان اینکه کاهش مصرف انرژی برای حفظ محیط‌زیست و سلامت جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: وزارت راه و شهرسازی در بخش حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی بهینه‌سازی مصرف سوخت را در دستور کار دارد که در این حوزه در بخش ریلی با وزارت نفت تفاهمنامه امضا کرده‌ایم که لوکوموتیوهای دیزلی به LNG تبدیل شود.

وی افزود: در بخش جاده‌ای نوسازی ناوگان جاده‌ای را در دستور کار داریم و همه معاهدات آن امضا شده و این موضوع اجرایی خواهد شد. شاهد نوسازی ناوگان جاده‌ای در آینده هستیم و از این طریق مصرف انرژی و سوخت در جاده‌ها کاهش می‌یابد.

وزیر راه و شهرسازی به برنامه‌های این وزارتخانه در خصوص کاهش مصرف انرژی در ساختمان اشاره و اظهار کرد: وزارت نفت نیز از کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: مباحث مربوط به مقررات ملی ساختمان در بخش مصرف انرژی، مادامی که در طراحی و ساخت مورد اهتمام نباشد عملاً نمایشی است و ساخت‌وسازها همچنان سنتی باقی می‌ماند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: سه فرآیند را در بخش کاهش مصرف انرژی در ساختمان همزمان پیگیری می‌کنیم که شامل نشر مقررات آموزشی به مهندسان و دانشجویان رشته‌های مهندسی با همکاری وزارت علوم و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و درج این مباحث در دروس تخصصی دانشجویان مهندسی، رعایت انرژی سیوینگ در تولید مصالح و نهاده‌های ساختمانی و سومین سناریو نیز ارتقا مهارت و صلاحیت سازندگان است که در نتیجه برچسب انرژی و شناسنامه ساختمان معنا خواهد یافت.

اسلامی درباره اخذ عوارض از عدم رعایت‌کنندگان مقررات ملی ساختمان گفت: از سازندگانی که این مباحث را رعایت نکنند اخذ عوارض در نظر گرفته‌ایم.

وی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران یادآور شد: پروژه‌های مسکنی که قرار است شروع شود، رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در هنگام ساخت‌وساز در آنها اجباری خواهد شد.

وی در مورد قیمت فولاد و سیمان و عرضه خارج از بورس کالا برای این دو قلم نهاده ساختمانی گفت: کنترل قیمت نهاده‌های ساختمانی وظیفه وزارت صمت است، قیمت تمام شده نهاده‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و سازمان حمایت درباره قیمت تمام شده اظهارنظر خواهد کرد. سازمان تعزیرات نیز در خصوص عرضه آنها ورود می‌کند.

وی ادامه داد: عرضه فولاد در بورس کالا به پروژه‌های مسکنی و عمرانی صدمه زد ولی وزیر صمت با اقداماتی که انجام داد جلوی افزایش قیمت فولاد و سیما را گرفته است.

اسلامی درباره اجاره داری حرفه‌ای گفت: دستورالعمل اجاره داری حرفه‌ای تدوین شده و از شرکت‌های فعال در اجاره داری حمایت می‌کنیم وزارت راه و شهرسازی به این شرکت‌ها زمین ۹۹ ساله برای ساخت مسکن استیجاری ارائه می‌کند.

منبع: مهر

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...