|
کدخبر: 161491

جهانگیری: نظارت بر بازار در ایام تعطیلات نوروزی ضروری است

معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر این که نظارت و بازرسی بر بازار در ایام تعطیلات نوروزی ضروری است گفت: در ایام پیش رو عده‌ای به دنبال زیرسوال بردن خدمات دولت هستند و تلاش می‌کنند با ایجاد اختلال و تشنج در بازار، خدمات چندین ساله دولت را تحت الشعاع قرار دهند.

تجارت جهانگیری: نظارت بر بازار در ایام تعطیلات نوروزی ضروری است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری روز شنبه در جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی که تا ساعتی پیش از تحویل سال به طول انجامید، با بیان اینکه انتظار مجموعه نظام از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت این است که توزیع برخی اقلام و کالاهای اساسی که این روزها با نوسان نرخ مواجه شده‌اند را ساماندهی کنند، خاطرنشان کرد: در ایام پیش رو عده‌ای به دنبال زیرسوال بردن خدمات دولت هستند و تلاش می‌کنند با ایجاد اختلال و تشنج در بازار، خدمات چندین ساله دولت را تحت الشعاع قرار دهند.

معاون اول رئیس‌جمهوری ابراز امیدواری کرد با برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تولید و توزیع مرغ و نیز جلوگیری از تخلفات، بازار مرغ طی روزهای آینده ساماندهی شود.

وی اظهارکرد: سال ۹۹ سالی سخت برای مردم ایران بود و فشارهای تحریمی امریکا از ابتدای سال ۹۷ روز به روز بر اصلی‌ترین منبع درآمدی کشور بیشتر شد و امریکا تلاش کرد با تمام از واردات برخی کالاها به کشور جلوگیری کند.

 جهانگیری تاکید کرد: لازم می‌دانم از مردم بزرگوار ایران که باصبر و بردباری و مقاومت بی‌نظیرشان و تحمل مشکلات و دشواری‌های ناشی از تحریم ها، موجبات یأس و ناامیدی دشمنان را فراهم کردند و سیاست فشار حداکثری امریکا را به شکست کشاندند، تشکر کنم.

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: در ابتدای سال ۹۹ برآوردهای بانک مرکزی این بود که امکان تأمین هشت میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و دارو امکان‌پذیر نیست اما با همت مدیران بانک مرکزی و به فضل الهی به میزان ده میلیارد دلار کالاهای اساسی و دارو به کشور وارد شد.

وی با یادآوری اینکه تولید برخی کالاهای اساسی نظیر مرغ و روغن وابستگی زیادی به واردات دارد، تصریح کرد: اگرچه تولید روغن و مرغ به میزان زیادی به واردات وابسته است اما با این حال با توانمندی که در مدیران وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت وجود دارد انتظار می‌رود مشکل تأمین مرغ و روغن در مدت زمان کوتاهی حل شود و وضعیت بازار این دو کالا به تعادل برسد.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تولیدکنندگان کشور در سال ۹۹ کارهای بزرگی انجام دادند، افزود: گزارش‌ها نشان می‌دهد رشد تولید در بخش صنعت و کشاورزی در امسال قابل توجه بوده و این یعنی تولیدکنندگان کشور تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کردند.

 جهانگیری با قدردانی از تولیدکنندگان مرغ و روغن از آنان خواست همراهی و همکاری لازم را با سیاست‌ها و تصمیمات دولت انجام دهند تا شاهد افزایش رضایتمندی در میان مردم باشیم.

وی همچنین از اقدامات صورت گرفته برای تأمین و توزیع مناسبت میوه در ایام پایانی سال قدردانی کرد و با تأکید بر اینکه باید پای حقوق مردم قاطعانه ایستاد، از مسئولان ذیربط خواست در ایام تعطیلات نوروزی روند نظارت و بازرسی را با جدیت ادامه دهند تا اقلام و کالاهای مورد نیاز با نرخ مناسب در دسترس مردم قرار گیرد.

 جهانگیری در ادامه این جلسه با قدردانی از کادر پزشکی و درمان کشور و نیز تولید‌کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی اظهارکرد: سال گذشته در همین ایام تأمین ماسک یکی از دغدغه‌های مهم کشور بود اما به فضل الهی و با همت بخش تولید، امروز صادرکننده محصولات و تجهیزات مورد نیاز مقابله با کرونا هستیم.

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: در خصوص تامین واکسن کرونا رویکرد اصلی دولت این است که ضمن تلاش برای تولید واکسن داخلی، از منابع معتبر خارجی نیز واکسن مورد نیاز کشور را که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأیید شود، خریداری کند.

وی اظهارکرد: به نظر می‌رسد سال ۱۴۰۰ سال گشایش و حل مشکلات خواهد بود و امیدوارم مشکلات و فشارها در سال ۱۴۰۰ از دوش مردم برداشته شود.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان تعزیرات و رئیس سازمان غذا و دارو نیز حضور داشتند، قائم مقام وزیر صمت گزارشی در خصوص توزیع میوه در کشور ارائه کرد و گفت: با توزیع گسترده میوه در میادین میوه و تره بار شاهد تعادل در قیمت‌ها هستیم و حتی نرخ موز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

دبیرکارگروه تنظیم بازار نیز از روند کاهش نرخ میوه در بیشتر استان‌های کشور خبر داد و افزود: میوه‌های توزیع شده از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و در تمامی استان‌ها و در ۲۷۰ نقطه در تهران به صورت گسترده عرضه شده است. در محصولات دیگری نظیر برنج، پوشاک و آجیل و خشکبار نیز از ذخایر موجود به بازار تزریق شده و باعث شده قیمت‌ها در شرایط تعادل باشد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز در این جلسه گزارشی از میزان ذخایر گندم و روغن ارائه کرد و گفت: کارخانجات تولید روغن به صورت سه شیفت فعال هستند و هیچ گونه مشکل و نگرانی در جریان تأمین روغن وجود ندارد.

در ادامه این جلسه موضوع نرخ مرغ و روغن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیمات لازم برای جلوگیری از تخلفات و تأمین این دو کالا با نرخ مناسب اتخاذ شد.

در این نشست همچنین ضمن تأکید بر اینکه فعلا هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت‌ها وجود ندارد، گزارشی از برنامه واردات مرغ منجمد طی روزهای آینده ارائه و مقرر شد با مرغدارانی که به امید افزایش نرخ و انتظارات تورمی از ارسال مرغ به کشتارگاه خودداری می‌کنند، برخورد شود.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...