|
کدخبر: 159530

تفاوت دو کلاه در کنگره آمریکا و کنگره چین

«دو نشست» سالانه چین یک رویداد مهم در حیات سیاسی این کشور محسوب می‌شود و تمام اقلیت‌های قومی چین با اعزام نمایندگان خود در این نشست‌ها شرکت می‌کنند.

بین‌الملل تفاوت دو کلاه در کنگره آمریکا و کنگره چین

نشست سالانه مجلس نمایندگان خلق و کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین در حال برگزاری است و توجه جهان به شرق معطوف و متمرکز شده است. علاوه بر چهاردهمین برنامه توسعه ۵ ساله و سایر موضوعات کلیدی و مهم چین، «کلاه سر گوزنی» نیز اخیرا به یک سوژه محبوب و داغ در شبکه اجتماعی «ویبو» (Weibo) چین تبدیل شده و متعاقبا بحث های داغی را در شبکه اجتماعی «توئیتر» به راه انداخته است.

در تاریخ ۸ مارس برابر با ۱۸ اسفندماه بود که یک کاربر فضای مجازی به نام «کارل ژا» (Carl Zha) یک تصویر مقایسه ای را در توئیتر منتشر کرد؛ این تصویر از کنگره آمریکا و تالار بزرگ خلق گرفته شده بود که سریعا با استقبال هزاران کاربر فضای مجازی روبرو شد.

در سمت چپ این تصویر فردی قرار دارد به نام «جاکوب چانسلی» (Jacob Chansley) معروف به «جادوگر سرسخت و ستیزه جو» (Bull Head Shaman).

 

در ششم ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۲۱) بود که جاکوب چانسلی به دلیل مشارکت در حمله به کنگره آمریکا بازداشت و به ارتکاب چندین تبهکاری متهم شد؛ وی در حال حاضر همچنان در زندان به سر می برد.

در سمت راست این تصویر، آقای «دای شی یوان» یکی از نمایندگان مجلس ملی نمایندگان خلق چین دیده می شود که در حال مشارکت در نشستی در پکن است؛ این نماینده از قوم "اوروکن" (Oroqen) چین در جریان برگزاری جلسه هیئت مشورتی مغولستان داخلی، یک کلاهی به شکل سر گوزن به سر گذاشته بود و به همین دلیل در کانون توجه قرار گرفت.

بر اساس گزارش های منتشر شده، مردم قوم "اوروکن" در جریان برگزاری جشنواره ها و جشن های بزرگ و مهم کلاه گوزنی شکل به سر می گذارند تا عزت و وقار خود را به تصویر بکشند؛ گوزن در حال حاضر به عنوان یک حیوان محافظت شده ملی فهرست بندی شده است و دیگر از سر گوزن های واقعی برای درست کردن این نوع کلاه ها استفاده نمی شود. به عنوان لباس محلی مردم قوم "اوروکن"، الان «کلاه سر گوزنی» در میراث فرهنگی ناملموس نیز گنجانده شده است.

بدنبال اطلاع کاربران اینترنتی از کلاه سر گوزنی و مقایسه لباس های مشابه، مکان های مشابه و سرنوشت های کاملا متفاوت در این تصویر مقایسه ای منتشر شده بود که کاربران توئیتر شروع به ارسال پیام کردند و از جمله این پیام ها به شرح زیر است:

-بر خلاف آمریکا، این کلاه سر گوزنی در مجلس قانونگذاری چین محبوب است.

-«کنگره آمریکا: اراذل اقلیت؛ مجلس نمایندگان خلق چین: صاحبان اقلیت».

-یک نفر پسری سفید پوست است که لباس های بومی به تن کرده تا واقع گرایانه تر به نظر برسد؛ نفر دیگر نماینده مردمش است که لباس واقعی و قومی خودش را پوشیده است.

برخی از کاربران فضای مجازی نیز در این بین اتهامات دروغین برخی سیاستمداران و رسانه های غربی در رابطه با به اصطلاح «نسل کشی» در چین را مطرح کردند و نوشتند:

-جالب است که او (نماینده اوروکن) تا حد بسیار زیادی شبیه بومیان آمریکای شمالی به نظر می رسد اما آنها مردمی هستند که حقیقتا قتل عام می شوند.

-نمایندگان اقلیت های قومی در مجلس ملی نماینگان خلق چین از قلدری و گردن کلفتی نمی ترسند؛ مردم قوم «هان» به این نمایندگان احترام می گذارند و با آنها همکاری می کنند.

همانطور که کاربران اینترنت نیز اظهار نظر کرده اند، مردم گروه قومی اوروکن با حمایت قاطعانه ای که از سوی دولت چین دریافت می کنند، نه تنها فرهنگ ملی اشان را حفظ کرده بلکه به ارتقاء و بهبود کیفیت زندگی اشان نیز پرداخته اند.

قوم اوروکن یکی از قوم های کم جمعیت در شمال شرق چین محسوب می شود و آخرین قوم شکارچی در این کشور است؛ در روزهای اولیه تاسیس چین جدید، جمعیت این گروه قومی صرفا بیش از هزار نفر بود ولی جمعیت اوروکن در طول دهه های اخیر به سرعت رشد کرده است به طوری که طبق داده های مربوط به ششمین سرشماری ملی انجام شده در سال ۲۰۱۰ میلادی، جمعیت اوروکن ۸ هزار و ۶۵۹ نفر برآورد شد.

از زمان تاسیس چین جدید تاکنون یعنی از بیش از ۷۰ سال پیش، مردم قوم اوروکن مستقیما از یک جامعه بدوی وارد یک جامعه سوسیالیستی شده اند و از شکار به مسکن و اجرای کامل ممنوعیت شکار روی آورده اند و سه جهش تاریخی را در ساختار اجتماعی، سبک زندگی و شیوه تولید محقق ساخته اند.

بعد از سال ۲۰۱۸ میلادی بود که بدنبال اجرای سیاست فقرزدایی هدفمند در چین، شهرستان «چی شیان» که محل قرار گیری تابعیت قوم اوروکن محسوب می شود، کلاه فقر را از سر برداشت!

این قوم شکارچی که نسل در نسل در کوهستان زندگی کرده اند، در حال گام برداشتن در مسیر سریع مدرنیزاسیون و سفری جدید به سوی یک جامعه مرفه از همه جهات هستند.

«دو نشست» سالانه چین یک رویداد مهم در حیات سیاسی این کشور محسوب می شود؛ تمام اقلیت های قومی چین با اعزام نمایندگان خود در این نشست ها شرکت کرده و حدودا ۱۳ درصد از تعداد کل کمیته های نماینده را تشکیل می دهند. قوم اوروکن نیز به عنوان یک اقلیت قومی با جمیعتی کمتر از ۹ هزار نفر، نماینده خود دارد که این روند نشان می دهد که مردم اقلیت های قومی در چین همگی از حقوقی کاملا دموکراتیک در این کشور برخوردارند.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر