|
کدخبر: 168018

مقاومت ۵ سهام در برابر ریزش

در روزهایی که بورس با ریزش های پی در پی سرمایه گذاران بورسی را کلافه و دلزده کرده ، ۵ سهام که یکی از آنها از عرضه اولیه های زیرمجموعه شستا به شمار می‌آید از این روند ریزشی برکنار مانده و سهامداران خود را به آینده امیدوار نگه داشته اند.

بورس مقاومت ۵ سهام در برابر ریزش

جان سخت بهترین لقبی است که می توان به سرمایه گذاران کنونی بورس داد چرا که مقاومت در برابر سقوط های مداوم بازار سهام و خارج نشدن از این بازار با حجم قابل توجهی از ضرر و زیان کار ساده ای نیست. در این شرایط چند سهم انگشت شمار با روند نزولی بازار همراهی نکرده اند یا حداقل طی روزهای اخیر همراهی نکرده اند.

 در بازار قرمزرنگ بورس، چند نماد پیدا می‌شوند که قیمت آنها بدون تغییر باقی مانده. مشهورترین آنها نماد شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین اجتماعی است که چند ماهی می شود روی قیمت عرضه اولیه متوقف شده و به لطف بازارگردان و سهامدار عمده آن، قیمت به پایین تر از نرخ عرضه اولیه کاهش پیدا نمی کند تا خریداران عرضه اولیه دچار ضرر نشوند.

شش نماد دیگر به جز سیتا در بازار این روزها خودنمایی می کنند که شرایط مشابهی دارند. بعید است قیمت آنها در یک روز بیش از نیم درصد نوسان داشته باشد. موضوعی که باعث شده تعدادی از سهامداران توجه‌شان به این چند نماد جلب شود و دست به خرید چنین سهامی بزنند.

۱. سیتا؛ سرمایه گذاری سیمان تامین

هزار و ۵۰۰ تومان، نرخی است که برای سهام سیتا ثابت باقی مانده است. روزانه یک سفارش بزرگ با ارزش بیش از دو میلیارد تومان برای خرید سهام سیتا در چنین قیمتی ارسال می شود. با این کار فروشنده ها هرچقدر دلشان خواست می توانند سهامشان را با حداقل قیمت هزار و ۵۰۰ تومان بفروشند. نمودار این نماد مدت ها است تبدیل به یک خط صاف شده و قیمت سهام عرضه اولیه ای سیتا از سر جایش در رقم هزار و ۵۰۰ تومان تکان نمی خورد.

۲. وملل؛ موسسه اعتباری ملل

سهامداران وملل پشتشان به بازارگردان گرم است. با این تفاوت که بازارگردان سهام موسسه اعتباری ملل، علاقه‌ای به یک رقم خاص ندارد و روزانه سفارش بزرگ خود را چند ریال بالاتر از قیمت روز گذشته ارسال می کند. موردی که باعث می‌شود هر روز قیمت پایانی سهام وملل در حد یک صدم درصد افزایش داشته باشد.

بازارگردان این نماد هر روز یک سفارش با حجم۵۰۰ هزار سهم در قیمت مورد نظر خود ارسال می کند تا پاسخگوی فروشنده ها باشد. اتفاقی که باعث شده وملل رتبه ششم بیشترین خروج پول در فروردین ماه را از آن خود کند. در این ماه فروشنده های حقیقی، حدود ۲۲۷ میلیارد تومان سهام خود را به شرکت حقوقی بازارگردان وملل فروخته اند.

۳. وپاسار؛ بانک پاسارگاد

وپاسار یکی دیگر از نمادهای بانکی است که به لطف بازارگردان آن، نوسان چندانی را تجربه نمی کند. قیمت سهام این شرکت حتی در روزهای سراسر قرمزرنگ بازار، با کمترین تغییر نسبت به روز گذشته باقی م یماند و در حد هفت تا هشت صدم درصد افزایش پیدا می کند. البته اگر باد موافق بوزد، ممکن است قیمت سهام وپاسار افزایش داشته باشد. بازارگردان این نماد روزانه سفارشی با حجم ۲۰۰ هزار سهم برای حمایت از سهامداران ارسال می‌کند.

۴. میدکو؛ هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه

بازارگردان میدکو روش متفاوتی برای حمایت از سهامداران دارد. به این شکل که در این نماد خبری از یک سفارش حجیم نیست، بلکه سفارش‎های مختلف با حجم نسبتا بالا با اختلاف چند ریال از همدیگر ثبت می شوند تا جلوی ریزش قیمت سهام میدکو را بگیرند. میدکو از معدود نمادهای گروه فلزات اساسی است که به لطف بازارگردانش در چند هفته اخیر از ریزش بورس در امان بوده.

۵. بپاس؛ بیمه پاسارگاد

گروه مالی پاسارگاد، علاوه بر بانک، هوای سهامداران بیمه اش را هم دارد. اتفاقی که باعث شد سرنوشت وپاسار و بپاس به یکدیگر گره بخورد. چند روزی می شود قیمت سهام بپاس روزانه کمتر از دو دهم درصد نوسان پیدا می‌کند و تا حد زیادی سپر بلای سهامدارانش در دوران ریزش بورس شده است.

 

منبع: هفت صبح

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...