|
کدخبر: 165833

بررسی روند معاملات امروز بورس + نمودار

امروز ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ تغییرات شاخص‌های بازار سهام اندک بود. شاخص کل بورس نزول کرد و شاخص فرابورس به صعود ادامه داد.

بورس بررسی روند معاملات امروز بورس + نمودار

در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس هزار و ۳۶۵ واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و ۲۴۳ هزار واحد رسید.

پایان نزولی هفته

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از هزار واحد افت کرد. اما در ادامه معاملات شاخص ۲ هزار واحد بالا آمد و به رقم یک میلیون و ۲۴۵ هزار واحد رسید. در یک ساعت پایانی روند تغییرات شاخص کل نزولی شد در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز سه‌شنبه هزار و ۳۶۵ واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و ۲۴۳ هزار و ۱۹۱ واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات ۸۱۱ واحد نسبت به روز گذشته پائین آمد و در رقم ۴۳۴ هزار و ۴۳۳ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۱ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۹۵۱ واحد رسید.

افت قیمت ۵۸ درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۴۶ نماد رشد قیمت داشتند که ۳۳ نماد بورسی و ۱۳ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۲۷۷ نماد کاهش قیمت داشتند که ۱۸۶ نماد بورسی و ۹۱ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۹ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۸ درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی

در روز چهارشنبه بار دیگر شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم و ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار به ۶۳۷ میلیارد تومان رسید. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را سهام بانک تجارت (وتجارت) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۵۵ میلیارد تومان بود. پس از وتجارت، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز «فملی»، «شپنا» و «شبندر» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در نزول شاخص داشتند. در سوی دیگر بازار شستا، کچاد و کگل بزرگان سبزپوشی بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و برکت و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز آریا، دماوند و ذوب پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته ۵۸ درصد کاهش یافت و در رقم ۸۱ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۱۳ درصد افزایش یافت و ۳ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان شد.

امروز شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید ۵۴ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، ساراب (سیمان داراب) و شصدف (صنعتی دوده فام) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به بنو (بیم�� تجارت نو) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۴۸ میلیارد تومانی داشت. پس از بنو، خزر (فنرسازی زر) و سنیر (سیمان سفید نی ریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

شاخص+نمودار

امروز در سمت تقاضا، ۵۴ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۴۶ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۷۱ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۲۹ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

افت ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۷ هزار و ۲۳۹ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌سه‌شنبه ۲ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۳۴ درصدی نسبت به روز گذشته به رقم ۳ هزار و ۲۶۲ میلیارد تومان رسید.

برکت و سایپا در صدر جدول معاملات

در معاملات امروز برکت (داروسازی برکت) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۲۵۸ میلیارد تومان بود.

پس از برکت، شستا بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شپنا و سایپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سایپا با تعداد ۴۴۳ میلیون و ۷۴۷ هزار و ۳۶۴ سهم در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به بانک تجارت تعلق داشت. بانک صادرات و شستا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

معاملات+بورس

 

منبع: اقتصاد نیوز
  • ....... ارسالی در

    تررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررر

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...